2019.04.02

IKE to tylko kwestia czasu

Składki społeczne z konta emerytalnego w ZUS pozwalają w przyszłości dostawać emeryturę. Gdy jednak chcemy zgromadzić dodatkowe środki, powinniśmy wybrać prywatny fundusz emerytalny lub przygotowane przez państwo gotowe rozwiązanie: IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne.

IKE spełnia oczekiwania klinetów

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego za ostatni rok wynika, że Indywidualne Konta Emerytalne IKE miało blisko milion osób. Wartość aktywów zgromadzonych w IKE na koniec 2018 r. wyniosła 8,691 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 9,2 proc. w stosunku do roku 2017 (7,961 mld zł). Do kobiet należało 525,3 tys. kont IKE, do mężczyzn ponad 470,3 tys. Zdecydowaną większość kont miały osoby w wieku powyżej 40 lat.

Co to jest IKE? Ten system to systematyczność

– IKE cały czas cieszą się jedynie umiarkowaną popularnością. A jest to całkiem korzystny sposób inwestowania z myślą o emeryturze – podkreśla Wojciech Boczoń z portalu Bankier.pl. – Kilka banków oferuje także IKE w formie konta oszczędnościowego, więc produkt taki nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Zaletą IKE jest zwolnienie wypracowanego zysku z podatku Belki. Jest tylko jeden warunek uzyskania ulgi podatkowej IKE – stanie się tak, jeśli pieniądze wypłacimy po przejściu na emeryturę. Wadą IKE jest natomiast stosunkowo niski limit wpłat rocznych – w 2019 r. na IKE można przelać najwyżej 14 295 zł. Warto też mieć na uwadze, że pieniądze z konta IKE możemy wypłacić w każdej chwili, ale wówczas bank naliczy nam 19 proc. podatek od zysków kapitałowych.

Wojciech Boczoń przekonuje, że wodkładaniu na emeryturę na rachunek IKE liczy się przede wszystkim systematyczność. – Najlepszym sposobem jest zdefiniowanie stałego zlecenia od razu na początku miesiąca, po otrzymaniu pensji. Trzydziestolatkowie mogą odkładać 200-300 zł, by do emerytury uzbierać ponad 100 tys. zł własnego kapitału, nie licząc odsetek. Im jesteśmy starsi, tym kwoty przez nas odkładane co miesiąc powinny być wyższe – podkreśla ekspert zBankier.pl.

Policz do pięciu

Myśląc o IKE, zainteresujmy się ofertą PKO Banku Polskiego. Została ona stworzona tak, aby spełnić oczekiwania klientów. Dlatego nic tu nie jest przypadkowe lub nieprzemyślane.  

Ulga podatkowa związana z IKE
Od wypłat z rachunku IKE nie jest pobierany podatek od dochodów kapitałowych, o ile wypłata pieniędzy nastąpi dopiero w chwili ukończenia 60 lat lub nabycia uprawnień emerytalnych i ukończenia 55. roku życia (pod warunkiem, że wcześniej, w co najmniej pięciu latach kalendarzowych, dokonywane były jakiekolwiek wpłaty).

Limit wpłat na IKE
W przypadku konta IKE limit ilości pieniędzy, jakie można odkładać, jest ustalony każdego roku „Obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne” i nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. W 2019 r. jest to 14 295 zł.

Elastyczność wpłat
Konto PKO IKE daje szerokie możliwości decydowania o kwotach i częstotliwości wpłat na rachunek. Wpłacamy z dowolną częstotliwością. W zależności od swojej sytuacji finansowej wybieramy dogodny dla nas termin.

Dziedziczenie i ulga podatkowa
Osoby uprawnione do dziedziczenia nie płacą podatku od uzyskanego w ten sposób dochodu.

Transfer oszczędności z innego IKE lub PPE
Do PKO IKE można przenieść środki zgromadzone w innym IKE lub PPE (Pracowniczy program emerytalny). W takim przypadku nie trzeba płacić podatku dochodowego, a instytucja ma prawo naliczyć dodatkową opłatę tylko w przypadku, gdy rezygnujemy z jej usług przed upływem roku od dnia podpisania umowy.

IKE powinno dać nam poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, a także pewność, że na emeryturze naprawdę skorzystamy z zaoszczędzonych pieniędzy. Aby tak było musimy nasze Indywidualne Konto Emerytalne wybrać rozsądnie i z głową.  

Aleksandra Pietruczuk

Czytaj także:

Pół miliona Profili Zaufanych w PKO Banku Polskim

iPKO - centrum zarządzania finansami

Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej