2017.01.12

Jak oszczędzac, to…

Dużo pieniędzy do wydania na przyjemności, nieprzewidziane wydatki lub bezpieczną przyszłość – to miła perspektywa. Tym bardziej że dostępna dla każdego! Wystarczy konsekwentnie oszczędzać. I najlepiej zacząć już dziś.

Oszczędzanie

W oszczędzaniu najważniejsze są motywacja, wyznaczony cel i konsekwencja. Motywacją może być wyznaczony cel, a konsekwencją jego realizacja. To proste! Tym bardziej że oszczędzanie nie musi wiązać się z ograniczeniami i wyrzeczeniami. Nawet niewielkie kwoty regularnie odkładane zbudują konkretny kapitał. Oszczędzanie można zacząć już od przysłowiowej złotówki. Warto jednak zdecydować się na formę gromadzenia pieniędzy. Do najpopularniejszych należą konto oszczędnościowe, autooszczędzanie i lokata. Co ważne, można korzystać z nich jednocześnie.

Konto

Popularną formą pomocną w skutecznym odkładaniu pieniędzy jest założenie rachunku oszczędnościowego. Wpłacane na niego środki są oprocentowane, przy wypłacie pieniędzy nie traci się naliczonych odsetek, a co najmniej jedno w miesiącu pobieranie pieniędzy z konta jest darmowe. Decyzję o otwarciu rachunku oszczędnościowego warto podejmować po przeanalizowaniu historii konta osobistego (ROR). Jeśli na rachunku środków pieniężnych przybywa, a wydatki radykalnie nie rosną, warto zdecydować się na ulokowanie zasobów właśnie na koncie oszczędnościowym.

Oszczędności rosną bezwiednie

Najlepszym uzupełnieniem konta oszczędnościowego jest usługa Autooszczędzanie oferowana posiadaczom kont osobistych w PKO Banku Polskim. Funkcja ta daje możliwość zupełnie bezbolesnego oszczędzania drobnych kwot. Jej uruchomienie możemy zlecić w oddziale przy otwieraniu konta lub w trakcie jego użytkowania. Jak to wygląda w praktyce? Za każdym razem, gdy płacimy kartą, telefonem lub robimy przelewy, zasilamy drobnymi kwotami wybrany rachunek oszczędnościowy. Możemy ustalić, że na konto będzie przekazywana stała suma (np. 2 zł) albo zaokrąglenie końcówek transakcji (do pełnych złotych), może to być także procent od kwoty płatności czy przelewu. Po pewnym czasie korzystania z tej usługi efekt może nas naprawdę zaskoczyć. Wystarczy wskazać rodzaj transakcji, od których za każdym razem część środków automatycznie zasili wybrane konto. Do naliczenia kwoty przekazywanej na wskazane konto zaliczane mogą być transakcje kartą do konta, przez IKO oraz przelewy (w tym zlecenia).

Tradycyjnie i nowocześnie

Ważnym narzędziem bankowym pomocnym w oszczędzaniu pozostają także lokaty. Są bezpieczne i przewidywalne. Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie dla tych, którzy dysponują jednorazowo większą gotówką i jasno określą czas ulokowania oszczędności, np. lokata sześciomiesięczna odnawialna lub zakładana w bankowości elektronicznej iPKO. Dużym ułatwieniem w rozpoczęciu oszczędzania jest możliwość założenia lokaty przez smartfon, za pomocą aplikacji IKO. Usługa Lokaty znajduje się w zakładce „Mój Bank”. Wystarczy kliknąć przycisk „Otwórz nową lokatę”, wybrać interesującą nas ofertę i wpisać kwotę do ulokowania. Dzięki IKO lokaty można nie tylko zakładać, ale także przeglądać szczegóły depozytu.

Małgorzata Osuch
specjalista PKO Banku Polskiego

  • Konta oszczędnościowe w PKO Banku Polskim

    Pierwsze Konto Oszczędnościowe

    Dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, korzystających z PKO Konta Dziecka lub PKO Konta Pierwszego.

    Wypełnij formularz - oddzwonimy.

    Konto Oszczędnościowe Plus

    0 zł za wszystkie wypłaty gotówkowe z konta i pierwszy w miesiącu przelew wewnętrzny na konto w PKO Banku Polskim.

    Wypełnij formularz - oddzwonimy.

    Konto Oszczędnościowe w walucie obcej

    Konto prowadzone w walutach EUR, USD i CHF (dla spłacających kredyt, zarabiających czy robiących zakupy w walucie obcej).

    Wypełnij formularz - oddzwonimy.

 

Czytaj także:

Moda na dopasowane konto

Musisz wyjść do banku? Wejdź do internetu!

loaderek.gifoverlay.png