2018.07.25

Kredyt daje siłę inwestorowi

Są sytuacje, kiedy nie tylko nos giełdowego inwestora mówi, że nadarza się okazja dobrego zarobku, ale przemawiają za tym również argumenty racjonalne. Wtedy może on liczyć na wsparcie swoich możliwości finansowych kredytem na zakup papierów wartościowych.

W PKO Banku Polskim klienci indywidualni mogą starać się o dwa rodzaje kredytów na zakup akcji oraz korzystać z usługi odroczonego terminu płatności. Każdy, kto chce uzyskać kredyt na zakup akcji w PKO Banku Polskim, musi posiadać rachunek inwestycyjny w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego, a także pełną zdolność do czynności prawnych oraz uzyskać pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej.

Kredyty na nabycie akcji i innych instrumentów finansowych mogą być przeznaczone na ich zakup na rynku pierwotnym albo na rynku wtórnym.

Z kredytem na rynek wtórny

W przypadku rynku wtórnego największe zainteresowanie wspomaganiem kredytowym pojawia się wśród inwestorów przed przewidywanymi okresami hossy. Kredyty na zakup akcji na rynku wtórnym mają stosunkowo niską dźwignię, dłuższy okres kredytowania i wyższą prowizję. Kredyt „Inwestor” oferowany przez PKO Bank Polski przeznaczony jest właśnie na zakup instrumentów finansowych na rynku wtórnym. Bank określił listę papierów wartościowych, których zakup może być finansowany ze środków pieniężnych pochodzących z kredytu „Inwestor”. Kredyt udzielany jest przez PKO Bank Polski wyłącznie osobom fizycznym, które posiadają aktywa na swoim rachunku inwestycyjnym w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. zł.

Inną formą kredytowania zakupu akcji na rynku wtórnym jest oferowana przez Dom Maklerski PKO Banku Polskiego usługa Odroczonego Terminu Płatności (OTP). Po podpisaniu stosownego aneksu z możliwości składania zleceń z OTP może korzystać każdy inwestor posiadający rachunek inwestycyjny w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego. Do dyspozycji ma bezpłatną dźwignię finansową na zakup akcji przy częściowym pokryciu wartości zlecenia (30 proc. OTP), a nawet bez jego pokrycia (100 proc. OTP). Zapłata za akcje następuje najpóźniej w dniu rozliczenia transakcji – tj. po dwóch dniach roboczych od dnia zakupu. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego ustala listę instrumentów finansowych, dla których jest możliwe składanie zleceń kupna z usługą OTP.

Z kredytem na rynek pierwotny

Największym zainteresowaniem wśród inwestorów są kredyty na finansowanie zakupu akcji na rynku pierwotnym. Są to kredyty celowe, przeznaczone na zakup konkretnej emisji akcji. Najczęściej zaciągane są przy szczególnie obiecujących emisjach. Zdarza się, że przy dużym popycie poziom redukcji zapisów przekracza 90 proc. I wtedy możemy kupić zaledwie kilka procent tego, co byśmy chcieli. Kredyt daje nam wtedy możliwość uzyskania znacznie większej liczby zamawianych akcji, bo wzrasta kwota środków, którymi dysponujemy.

PKO Bank Polski oferuje osobom fizycznym kredyt „Emisja”. Jest on przeznaczony na zakup instrumentów finansowych na rynku pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej. Klient starający się o ten kredyt powinien posiadać odpowiednie środki finansowe stanowiące jego udział własny. Co ważne, wysokość dźwigni finansowej (tzw. lewara), czyli kwoty kredytu do wartości udziału własnego, jest ustalana dla każdej emisji oddzielnie przy uwzględnieniu czynników ryzyka. Bank indywidualnie podchodzi do każdego klienta inwestującego na giełdzie. Zawsze informuje go też, z jakim ryzykiem wiąże się inwestowanie w instrumenty finansowe.

Bonus podatkowy

Posiłkując się kredytem na zakup akcji warto pamiętać, że wzmacnia on naszą pozycję jako inwestora, ale również daje dodatkowy bonus podatkowy. Wydatki związane z obsługą kredytu bankowego zaciągniętego na zakup akcji (prowizja i odsetki) pozostają w związku z przychodem ze zbycia akcji i zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tych akcji. Uznana za koszt może być przynajmniej ta ich część, która została faktycznie wykorzystana w związku z zakupem akcji. Zatem nasze wyższe koszty wynikające z ceny kredytu powodują, że płacimy niższy podatek.

Bogdan Kowalski

Czytaj także

Giełda dla początkujących. 8 wskazówek dla nowego inwestora

Giełda – jak grać i od czego zacząć?

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej