2018.07.25

Kredyt daje siłę inwestorowi

Są sytuacje, kiedy nie tylko nos giełdowego inwestora mówi, że nadarza się okazja dobrego zarobku, ale przemawiają za tym również argumenty racjonalne. Wtedy może on liczyć na wsparcie swoich możliwości finansowych kredytem na zakup papierów wartościowych.

W PKO Banku Polskim klienci indywidualni mogą starać się o dwa rodzaje kredytów na zakup akcji oraz korzystać z usługi odroczonego terminu płatności. Każdy, kto chce uzyskać kredyt na zakup akcji w PKO Banku Polskim, musi posiadać rachunek inwestycyjny w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego, a także pełną zdolność do czynności prawnych oraz uzyskać pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej.

Kredyty na nabycie akcji i innych instrumentów finansowych mogą być przeznaczone na ich zakup na rynku pierwotnym albo na rynku wtórnym.

Z kredytem na rynek wtórny

W przypadku rynku wtórnego największe zainteresowanie wspomaganiem kredytowym pojawia się wśród inwestorów przed przewidywanymi okresami hossy. Kredyty na zakup akcji na rynku wtórnym mają stosunkowo niską dźwignię, dłuższy okres kredytowania i wyższą prowizję. Kredyt „Inwestor” oferowany przez PKO Bank Polski przeznaczony jest właśnie na zakup instrumentów finansowych na rynku wtórnym. Bank określił listę papierów wartościowych, których zakup może być finansowany ze środków pieniężnych pochodzących z kredytu „Inwestor”. Kredyt udzielany jest przez PKO Bank Polski wyłącznie osobom fizycznym, które posiadają aktywa na swoim rachunku inwestycyjnym w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. zł.

Inną formą kredytowania zakupu akcji na rynku wtórnym jest oferowana przez Dom Maklerski PKO Banku Polskiego usługa Odroczonego Terminu Płatności (OTP). Po podpisaniu stosownego aneksu z możliwości składania zleceń z OTP może korzystać każdy inwestor posiadający rachunek inwestycyjny w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego. Do dyspozycji ma bezpłatną dźwignię finansową na zakup akcji przy częściowym pokryciu wartości zlecenia (30 proc. OTP), a nawet bez jego pokrycia (100 proc. OTP). Zapłata za akcje następuje najpóźniej w dniu rozliczenia transakcji – tj. po dwóch dniach roboczych od dnia zakupu. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego ustala listę instrumentów finansowych, dla których jest możliwe składanie zleceń kupna z usługą OTP.

Z kredytem na rynek pierwotny

Największym zainteresowaniem wśród inwestorów są kredyty na finansowanie zakupu akcji na rynku pierwotnym. Są to kredyty celowe, przeznaczone na zakup konkretnej emisji akcji. Najczęściej zaciągane są przy szczególnie obiecujących emisjach. Zdarza się, że przy dużym popycie poziom redukcji zapisów przekracza 90 proc. I wtedy możemy kupić zaledwie kilka procent tego, co byśmy chcieli. Kredyt daje nam wtedy możliwość uzyskania znacznie większej liczby zamawianych akcji, bo wzrasta kwota środków, którymi dysponujemy.

PKO Bank Polski oferuje osobom fizycznym kredyt „Emisja”. Jest on przeznaczony na zakup instrumentów finansowych na rynku pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej. Klient starający się o ten kredyt powinien posiadać odpowiednie środki finansowe stanowiące jego udział własny. Co ważne, wysokość dźwigni finansowej (tzw. lewara), czyli kwoty kredytu do wartości udziału własnego, jest ustalana dla każdej emisji oddzielnie przy uwzględnieniu czynników ryzyka. Bank indywidualnie podchodzi do każdego klienta inwestującego na giełdzie. Zawsze informuje go też, z jakim ryzykiem wiąże się inwestowanie w instrumenty finansowe.

Bonus podatkowy

Posiłkując się kredytem na zakup akcji warto pamiętać, że wzmacnia on naszą pozycję jako inwestora, ale również daje dodatkowy bonus podatkowy. Wydatki związane z obsługą kredytu bankowego zaciągniętego na zakup akcji (prowizja i odsetki) pozostają w związku z przychodem ze zbycia akcji i zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tych akcji. Uznana za koszt może być przynajmniej ta ich część, która została faktycznie wykorzystana w związku z zakupem akcji. Zatem nasze wyższe koszty wynikające z ceny kredytu powodują, że płacimy niższy podatek.

Bogdan Kowalski

Czytaj także

Giełda dla początkujących. 8 wskazówek dla nowego inwestora

Giełda – jak grać i od czego zacząć?

  • Bankofinanse

   02019.02.21

   Zacznij odkładać już dziś na przyszłoroczne ferie

   Powrót po feriach do pracy jest trudny, ale jeszcze trudniej jest wrócić do finansowej równowagi po wyjeździe, który nadszarpnął domowy budżet. Jak nie wpaść w tarapaty przez kilkudniowy wypad w góry? Pomyśl o tym już dziś i zacznij odkładać na przyszłoroczne ferie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.19

   PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa

   Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wystartował przedmiot „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Podczas wykładów i warsztatów eksperci PKO Banku Polskiego, którzy na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem i walczą z zagrożeniami w sieci, będą dzielić się swoją praktyczną wiedzą ze studentami. Nowy przedmiot to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Musisz dopłacić do podatku? Zrób przelew podatkowy w serwisie „Twój e-PIT”

   Na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT” (podatki.gov.pl) podatnicy mogą zobaczyć już swoje roczne zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Do ich decyzji pozostaje, czy chcą skorzystać z rozliczenia przygotowanego przez administrację skarbową, czy też rozliczyć się samodzielnie. W przypadku wybrania pierwszej opcji i sytuacji gdy jest potrzeba dopłaty podatku, klienci PKO Banku Polskiego oraz Inteligo mogą zlecić przelew podatkowy Paybynet bezpośrednio z serwisu „Twój ePIT”.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

   Grupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów, we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.15

   40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

   W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.13

   Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów

   W latach trzydziestych XX w. Prezes Henryk Gruber tchnął nowoczesność w PKO. Budował jej markę, zaufanie społeczne, potęgę finansową banku i wolnej Polski. Ten kapitał procentował w późniejszych latach.

   więcej
  Pokaż więcej