2019.02.21

Zacznij odkładać już dziś na przyszłoroczne ferie

Powrót po feriach do pracy jest trudny, ale jeszcze trudniej jest wrócić do finansowej równowagi po wyjeździe, który nadszarpnął domowy budżet. Jak nie wpaść w tarapaty przez kilkudniowy wypad w góry? Pomyśl o tym już dziś i zacznij odkładać na przyszłoroczne ferie. 

Konto oszczędnościowe, lokata, a może Program Budowania Kapitału? To trzy propozycje PKO Banku Polskiego dla osób, które z wyprzedzeniem myślą o zimowych feriach i chcą oszczędzić na nie odpowiednią sumę.

Bezpiecznie jak w sejfie

Na Lokacie terminowej Bank przez określony czas przechowuje Twoje pieniądze i za to nalicza odsetki. Jeśli zrezygnujesz z lokaty przed ustalonym okresem, stracisz nadwyżkę.

– Lokatę terminową polecałabym osobom, które mają już jakiś kapitał i które kusiłaby kwota schowana w kopercie między książkami. A tak bezpiecznie „przezimuje” ona do następnych ferii, a w prezencie otrzymamy ekstra odsetki. Obecnie to 1 proc. w skali roku – mówi Katarzyna Kowalska, doradca z 6 Oddziału PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Lokata terminowa  

 • Cztery terminy lokat – okres umowny to 1, 3, 6 lub 12 miesięcy
 • Minimalna wpłata: 1 tys. zł
 • Maksymalna wpłata: bez ograniczeń
 • Oprocentowanie: stałe w okresie umownym
 • Lokata odnawialna
 • Możliwość otwarcia dowolnej liczby lokat
 • Lokatę założysz w dowolnej placówce Banku, a także przez serwis internetowy iPKO, aplikację mobilną      IKO oraz infolinię Banku.

Prosty rachunek

– Rachunek oszczędnościowy zapewne wybiorą klienci, którzy nie lubią twardych reguł i wolą odkładać mniejsze kwoty. W tym przypadku możemy wypłacać pieniądze, ale nie róbmy tego zbyt często – w ten sposób tracimy nasze odsetki, a oprocentowanie konta wynosi od 0,3 do 1 proc. w skali roku – wyjaśnia Katarzyna Kowalska.

Konto Oszczędnościowe Plus

 • 0 zł za pierwsze w miesiącu polecenie przelewu wewnętrznego lub polecenie przelewu
 • 0 zł za wypłaty gotówki
 • Możliwość wpłaty gotówki i wypłaty gotówki bez utraty odsetek
 • Odsetki powiększają saldo co miesiąc
 • Odsetki naliczane są od dnia wpływu środków do dnia poprzedzającego dzień wypłaty środków włącznie i są dopisywane do salda
 • Konto obsłużysz przez usługę bankowości elektronicznej – serwis iPKO i aplikację mobilną IKO

Zaprogramuj oszczędzanie

Trzecią bardzo ciekawą opcją jest Program Budowania Kapitału. Trwa maksymalnie 5 lat. Przy jego założeniu deklarujemy, jaką kwotę będziemy wpłacać co miesiąc: od 100 zł do 1000 zł. Jeśli ustanowimy na swym koncie zlecenie stałe dla Programu Budowania Kapitału nie musimy pamiętać o kolejnych wpłatach. Oprocentowanie zależy od sumy jaką odłożymy – zwraca uwagę doradca.

Najważniejsze przy wyborze produktu bankowego jest rozsądne podejście do oszczędzania i właściwy horyzont czasowy. Jeśli możemy sobie pozwolić na jednorazowe powierzenie Bankowi większej kwoty, np. przez rok, to wybierzmy lokatę terminową. Jeżeli jednak wolimy wpłacać regularnie mniejsze kwoty, lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Program Budowania Kapitału spodoba się klientom, którzy chcą zmobilizować się do systematycznych wpłat i którzy mają stabilną sytuację finansową. Trudno im jednak uskładać większą kwotę.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Karty na narty – czyli wydatki na stoku

Miękkie lądowanie, czyli poduszka finansowa

Karnawał od dziecka, czyli bankowość mobilna i zakupy przez internet

  • Bankofinanse

   02019.06.18

   Nie daj się cyberprzestępcom na wakacjach. Sprawdź, jak być bezpiecznym

   Wakacje to wymarzony czas dla cyberprzestępców. Jesteśmy zrelaksowani, skupieni na wypoczynku i to, niestety, usypia naszą czujność. Zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a liczba pułapek zastawionych w sieci jest na tyle duża, że łatwo w którąś wpaść i zepsuć sobie długo wyczekiwany wypoczynek. Są jednak zasady, których przestrzeganie znacznie utrudni zadanie cyberprzestępcom. Do najważniejszych należą: unikanie publicznych sieci wi-fi, dbanie o swój sprzęt, niekorzystanie z kafejek internetowych oraz ogólnodostępnych komputerów, a także dokładne weryfikowanie, komu przesyłamy albo pożyczamy pieniądze.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.17

   Stawiamy klienta w centrum zainteresowania

   Nastała era klienta, w której musimy działać zwinnie. Dla klientów kluczowe jest doświadczenie. Jeżeli chcemy, aby korzystali z naszych produktów, muszą one być łatwo dostępne i wywoływać pozytywne skojarzenia. W PKO Banku Polskim robimy to m.in. w ramach Transformacji Cyfrowej.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski laureatem dwóch Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

   PKO Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Przełomowe Rozwiązanie 2019, w której wyróżniane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Kapituła Nagród Gospodarczych Polskiego Radia doceniła Bank za dynamiczny rozwój bankowości internetowej, m.in. za szybkie przelewy oraz usługę e-Prawnik dla firm. W kategorii Ambasador Biznesu RP 2019, Bank zajął drugie miejsce za nowoczesność i ekspansję zagraniczną.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.14

   Blik, obywatel świata

   Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski rozwija kompetencje w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

   PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.13

   Mobilne bankomaty – wakacyjny gadżet

   Pusty portfel może nas zaskoczyć wszędzie. Co wtedy? Do akcji wkracza bankomat! W czasie wakacji jest ich więcej, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, a turystów przybywa. Specjalne mobilne urządzenia już czekają na urlopowiczów.

   więcej
  Pokaż więcej