2019.02.21

Zacznij odkładać już dziś na przyszłoroczne ferie

Powrót po feriach do pracy jest trudny, ale jeszcze trudniej jest wrócić do finansowej równowagi po wyjeździe, który nadszarpnął domowy budżet. Jak nie wpaść w tarapaty przez kilkudniowy wypad w góry? Pomyśl o tym już dziś i zacznij odkładać na przyszłoroczne ferie. 

Konto oszczędnościowe, lokata, a może Program Budowania Kapitału? To trzy propozycje PKO Banku Polskiego dla osób, które z wyprzedzeniem myślą o zimowych feriach i chcą oszczędzić na nie odpowiednią sumę.

Bezpiecznie jak w sejfie

Na Lokacie terminowej Bank przez określony czas przechowuje Twoje pieniądze i za to nalicza odsetki. Jeśli zrezygnujesz z lokaty przed ustalonym okresem, stracisz nadwyżkę.

– Lokatę terminową polecałabym osobom, które mają już jakiś kapitał i które kusiłaby kwota schowana w kopercie między książkami. A tak bezpiecznie „przezimuje” ona do następnych ferii, a w prezencie otrzymamy ekstra odsetki. Obecnie to 1 proc. w skali roku – mówi Katarzyna Kowalska, doradca z 6 Oddziału PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Lokata terminowa  

 • Cztery terminy lokat – okres umowny to 1, 3, 6 lub 12 miesięcy
 • Minimalna wpłata: 1 tys. zł
 • Maksymalna wpłata: bez ograniczeń
 • Oprocentowanie: stałe w okresie umownym
 • Lokata odnawialna
 • Możliwość otwarcia dowolnej liczby lokat
 • Lokatę założysz w dowolnej placówce Banku, a także przez serwis internetowy iPKO, aplikację mobilną      IKO oraz infolinię Banku.

Prosty rachunek

– Rachunek oszczędnościowy zapewne wybiorą klienci, którzy nie lubią twardych reguł i wolą odkładać mniejsze kwoty. W tym przypadku możemy wypłacać pieniądze, ale nie róbmy tego zbyt często – w ten sposób tracimy nasze odsetki, a oprocentowanie konta wynosi od 0,3 do 1 proc. w skali roku – wyjaśnia Katarzyna Kowalska.

Konto Oszczędnościowe Plus

 • 0 zł za pierwsze w miesiącu polecenie przelewu wewnętrznego lub polecenie przelewu
 • 0 zł za wypłaty gotówki
 • Możliwość wpłaty gotówki i wypłaty gotówki bez utraty odsetek
 • Odsetki powiększają saldo co miesiąc
 • Odsetki naliczane są od dnia wpływu środków do dnia poprzedzającego dzień wypłaty środków włącznie i są dopisywane do salda
 • Konto obsłużysz przez usługę bankowości elektronicznej – serwis iPKO i aplikację mobilną IKO

Zaprogramuj oszczędzanie

Trzecią bardzo ciekawą opcją jest Program Budowania Kapitału. Trwa maksymalnie 5 lat. Przy jego założeniu deklarujemy, jaką kwotę będziemy wpłacać co miesiąc: od 100 zł do 1000 zł. Jeśli ustanowimy na swym koncie zlecenie stałe dla Programu Budowania Kapitału nie musimy pamiętać o kolejnych wpłatach. Oprocentowanie zależy od sumy jaką odłożymy – zwraca uwagę doradca.

Najważniejsze przy wyborze produktu bankowego jest rozsądne podejście do oszczędzania i właściwy horyzont czasowy. Jeśli możemy sobie pozwolić na jednorazowe powierzenie Bankowi większej kwoty, np. przez rok, to wybierzmy lokatę terminową. Jeżeli jednak wolimy wpłacać regularnie mniejsze kwoty, lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Program Budowania Kapitału spodoba się klientom, którzy chcą zmobilizować się do systematycznych wpłat i którzy mają stabilną sytuację finansową. Trudno im jednak uskładać większą kwotę.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Karty na narty – czyli wydatki na stoku

Miękkie lądowanie, czyli poduszka finansowa

Karnawał od dziecka, czyli bankowość mobilna i zakupy przez internet

  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Karty i bankomaty z coraz większymi możliwościami

   Karty płatnicze i bankomaty znamy niemal od 30 lat. Dają nam coraz więcej możliwości. Polubiliśmy je, ale otwieramy się też na jeszcze nowocześniejsze narzędzia: bankowość mobilną i samoobsługową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   Czysta kalkulacja – wiosenne porządki za niewielkie pieniądze

   Nikt specjalnie nie lubi sprzątać, ale wiosenne sprzątanie jest zupełnie inne. Świeci już słońce, mamy więcej energii, a przy okazji możemy wymienić sprzęty, coś odmalować i zaaranżować taras. Zrób więc raz do roku domową rewolucję!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   E-urząd w PKO Banku Polskim

   Gdy 100 lat temu powstawała Pocztowa Kasa Oszczędności, nikomu nawet się nie śniło, jak będzie wyglądała rzeczywistość w 2019 r. Bez wychodzenia z domu załatwiamy dziś długą listę spraw urzędowych, a PKO Bank Polski pozostaje liderem budowy polskiego e-państwa.

   więcej
  Pokaż więcej