2018.02.06

Finansowe życzenia Polaków cz. 3 – Domowa siłownia

W ubiegłorocznym quizie dotyczącym Finansowych życzeń Polaków o kartach wiele osób zwracało uwagę na to, że chciałoby skompletować sprzęt niezbędny do uruchomienia domowej siłowni. To marzenie, które można naprawdę szybko zrealizować. Wystarczy odpowiednia wiedza na temat tego, jak zorganizować miejsce do treningów, w jakie urządzenia wyposażyć domową siłownię i – oczywiście – jak sfinansować zakupy sprzętu.

Od czerwca 2017 r. intensywnie ćwiczę na siłowni powietrznej. W tym roku zamierzam kupić sobie do codziennej aktywności fizycznej orbitrek eliptyczny do ćwiczenia w domu. – napisała w noworocznych Finansowych życzeniach Brygida Bielska.

Ćwiczyć (nie)każdy może

Zanim zaczniesz kompletowanie sprzętu na siłownię, najpierw odpowiedz sobie na pytanie – czy nie cierpisz na żadne dolegliwości. – Czy masz kłopoty z kręgosłupem, stawami lub sercem? Jeśli odpowiedź jest twierdząca lub pojawia się jakakolwiek wątpliwość, warto abyś zasięgnął opinii specjalistów. Gdy nie jesteś całkiem zdrowy, lepiej rozpocząć ćwiczenia z fizjoterapeutą, nawet w warunkach domowych niż urządzać domowy fitness klub – przestrzega Piotr Galus, trener personalny i instruktor fitness.

Chudnę czy „pakuję”?

Kolejny krok to wybór odpowiednich urządzeń na siłownię. Jeśli jesteś sportowym laikiem, nie korzystałeś z siłowni i nie miałeś styczności z urządzeniami z klubu fitness, zdecydowanie nie rób tego sam. Poproś o pomoc specjalistę, który podpowie jak poprawnie korzystać z roweru stacjonarnego czy orbitreka, a ty dzięki temu nie zrobisz sobie krzywdy. Co więcej – taka osoba może ustawić twój plan treningowy, dzięki czemu twój wysiłek będzie skuteczny – wyjaśniaPiotr Galus.

Jeśli twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, z pewnością na liście zakupów sprzętu do własnej siłowni znajdą się urządzenia do redukcji masy ciała. Są to m.in. trenażer, rower stacjonarny, orbitrek lub bieżnia. Podczas planowania domowej siłowni weź też pod uwagę rozmiar sprzętu – pamiętaj, by zarezerwować odpowiednio dużo miejsca wokół niego, by nie przeszkadzał tobie i domownikom.

Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie

Marzy mi się rower stacjonarny – o swoim finansowym marzeniu pisze Monika Nejman.

Kiedy już wybrałeś rodzaj sprzętu, który chcesz kupić, bardzo dokładnie przyjrzyj się ofercie. Zarówno rowery stacjonarne, jak i orbitreki są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach w dyskontach i hipermarketach. Pamiętaj jednak – jakość kosztuje. Kupując orbitrek lub rower stacjonarny warto zaufać renomowanym producentom. Mają oni w ofercie również wersje domowe sprzętów – mniejsze, bardziej poręczne i tańsze. To już jednak spory wydatek sięgający kilku tysięcy złotych. Nie masz na razie takich pieniędzy? Nie odkładaj zakupów na później. Za poprawę sylwetki warto zabrać się jak najszybciej, by w sezonie letnim z dumą założyć szorty czy strój kąpielowy. Skorzystaj z karty kredytowej! Zakupy z jej wykorzystaniem umożliwią szybką realizację zamówienia np. w sieci. Pieniądze są dostępne „od zaraz”, a jeśli spłacisz zadłużenie w terminie bezodsetkowym (ustalonym w umowie i każdorazowo podawanym na zestawieniach operacji) – nie poniesiesz żadnych opłat. W razie potrzeby, możesz także skorzystać z odroczenia spłaty. By otrzymać Przejrzystą Kartę Kredytową w PKO Banku Polskim nie musisz mieć wysokich dochodów, wystarczy miesięcznie netto 850 zł.

Jeśli jednak zdecydujesz się by oszczędzać i dopiero po jakimś czasie zakupić sprzęt, niezbędny do wyposażenia twojej domowej siłowni, wybierz lokatę lub Program Budowania Kapitału. W pierwszym przypadku możesz bardzo szybko pomnożyć swoje pieniądze. Lokatę na nowe środki możesz założyć na 3 miesiące. Oferta PKO Banku Polskiego pozwala zarobić nawet do 1,5 proc. od zainwestowanej kwoty w skali roku. Minimalna kwota, jaką musisz odłożyć to 1000 zł. Podobnie wygląda to w przypadku lokaty terminowej . Tu jednak okres, na jaki możesz ją założyć jest znacznie dłuższy – maksymalnie może to być rok. Tu możesz cieszyć się zyskiem do 1,2 proc. w skali roku.

Gdy natomiast zdecydujesz się skorzystać z Programu Budowania Kapitału, możesz odkładać regularnie nawet przez pięć lat. Minimalna cykliczna wpłata wynosi w tym przypadku 100 zł. Maksymalna 1000 zł. To najlepsze rozwiązanie, kiedy planujesz regularne oszczędzanie na założenie domowej siłowni.

Rzeźba też kosztuje

Moje finansowe życzenia w 2018 roku to zakup sprzętu sportowego do domowego fitnessu – napisała Natalia Funka.

Jeśli pozbyłeś się już zbędnych kilogramów, ale wciągnąłeś się solidnie w sport w domowej siłowni, możesz powoli myśleć o rzeźbieniu ciała. Pod tym kątem rynek sprzętu jest bardzo bogaty. Ale wciąż należy pamiętać, że siła to nie wszystko.

Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć? Zestaw dla początkujących to np. ławka do ćwiczeń, gryf i obciążenie. Taka konfiguracja oznacza wydatek ok. 1,5 tys. zł. I znów należy pamiętać, że jakość ma znaczenie. Tanie produkty charakteryzują się niską trwałością. Jeśli masz dużo miejsca, bo na przykład urządziłeś siłownię w piwnicy, najlepszy może okazać się tzw. atlas. To urządzenie wielofunkcyjnie, w ramach konstrukcji którego będziesz mógł rozwijać większość partii mięśni – nogi, plecy, klatkę piersiową, biceps, triceps. Jego zakup oznacza dużo większy wydatek. Jeśli chcesz rozłożyć go sobie na raty, z pomocą przychodzi PKO Bank Polski i jego Mini Ratka. To pożyczka gotówkowa na dowolny cel. Możesz otrzymać od 1 tys. do 10 tys. zł i spłacać ją przez 15 miesięcy.  Dostęp do pożyczanych pieniędzy masz niemal natychmiast. Wystarczy, że wypełnisz wniosek przez aplikację IKO lub serwis iPKO, a zaciągniesz kredyt bez wychodzenia z domu. Pieniądze znajdą się na twoim koncie nawet jeszcze w dniu złożenia wniosku.

Pamiętaj, jeśli już znajdziesz wystarczające środki i zdecydujesz się na zakup takiego urządzenia, zadbaj o znalezienie mu w domu odpowiedniego miejsca i zabezpieczenie przestrzeni wokół.

Szybciej niż myślisz

W wirtualnej rzeczywistości o swoją sylwetkę nie zadbasz, ale na pewno możesz przez internet kupić wybrany sprzęt. Zakupy online są nie tylko szybkie, dostępne o każdej porze, ale także bezpieczne. Dzięki bankowości online lub wykorzystaniu karty kredytowej i kodu BLIK czas od podjęcia decyzji do otwarcia domowej siłowni znacznie się skraca. Co więcej, sprzedawcy przywiozą sprzęt wprost do domu i nie będziesz musiał martwić się o transport prawdziwych ciężarów.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Życzenia finansowe Polaków. Cz.1 – Na narty

Życzenia finansowe Polaków. Cz.2 – Meksyk, Tajlandia, rzut kartą z Polski

Piotr Zieliński. Światowy kulturysta – bankowy informatyk