2018.01.31

Piotr Zieliński. Światowy kulturysta – bankowy informatyk

Piotr Zieliński jest aktualnym wicemistrzem świata w kulturystyce. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany sportowiec na co dzień pracuje w PKO Banku Polskim.

Jeszcze rok temu – podczas Mistrzostw Świata na Dominikanie – Piotr Zieliński marzył, by znaleźć się w gronie najlepszych atletów świata. Zajął wówczas 9. miejsce. Był dumny, ale czuł niedosyt, że nie znalazł się w finale. – Wtedy narodził się plan, by dotrzeć do TOP 6 – wspomina Piotr Zieliński.

Droga na szczyt

Zaraz potem rozpoczęła się ciężka praca podzielona ma makro i mikro cykle treningowe, a sprawdzeniem każdego etapu były zawody. – Pierwszą okazją do wyjścia na scenę były targi FIWE – Fitness Trade Show i start w kategorii fitmodel. Kolejny krok to Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów 2017 rozgrywane w Mrozach – mówi sportowiec. Poziom tych mistrzostw przeszedł do historii jako najwyższy do tej pory. Nazwiska zawodników startujących w różnych kategoriach budziły respekt, czego przykładem są kulturyści: Radosław Słodkiewicz, Rafal Tasiemski czy Tomasz Lech.  – Ja broniłem tytułu mistrzowskiego w mojej kategorii Fitness Plażowe i musiałem zmierzyć się z bardzo silną konkurencją, dużo mocniejszą niż w poprzednim roku. I udało się. Kolejnym sukcesem było złoto w zawodach o Puchar Polski w kategorii fitmodel – relacjonuje Piotr Zieliński.

Mistrzowskie wsparcie

Wreszcie przyszedł czas na Mistrzostwa Świata, które odbyły się w Rumunii. – Na zawody jechaliśmy pięcioosobową ekipą, w tym czterech sportowców, z których każdy startował w innej kategorii. Zdobyłem srebro! – krótko podsumowuje Zieliński.

Te zawody były udane nie tylko dla niego, ale dla reprezentantów Polski w ogóle. Na przykład Marcin Łopucki, prywatnie mąż aktorki Katarzyny Skrzyneckiej i kolega Piotra Zielińskiego, zdobył tytuł absolutnego Mistrza Świata w Kulturystyce Klasycznej. – Wszyscy cieszymy się z wielkiego sukcesu Marcina. Ja dodatkowo mam dla niego podziękowania. To on – na dobę przez zawodami – wywrócił do góry nogami moje wcześniej stosowane metody przygotowań. Całkowicie zdałem się na niego i… efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania – podsumowuje Piotr Zieliński.   

Sportowiec informatyk

Piotr Zieliński uprawia jeden ze sportów sylwetkowych i choć to dyscyplina indywidualna, przyznaje, że sukces zawdzięcza wsparciu wielu osób: rodzinie, trenerom i znajomym, którzy wspierali go na różnych etapach kariery. – Także koledzy z pracy z sympatią obserwują moją sportową drogę i z zainteresowaniem śledzą starty w zawodach. Kibicują i gratulują sukcesów – przyznaje sportowiec. Zieliński z zawodu jest specjalistą wsparcia IT – informatykiem, który pomaga innym poradzić sobie z obsługą urządzeń, programów i aplikacji. Praca wymaga dużej wiedzy informatycznej i znajomości skomplikowanych narzędzi bankowych, a także łatwości komunikacji i nierzadko cierpliwości. – Praca jest dla mnie ważna i wymaga ciągłego doskonalenia się. Sport jest uzupełnieniem pracy – pozwala mi się zrelaksować, a jednocześnie kształtuje cechy charakteru niezbędne w pracy tj. wytrwałość, konsekwencja w działaniu i dążenie do celu – wyznaje mistrz.

Siła charakteru

Piotr Zieliński jest m.in. wolontariuszem Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt. Jest rozpoznawalny – piszą o nim w gazetach, pokazują w telewizji… Cieszy się z tego, że może spotykać się z ludźmi, mówić o swojej pasji, którą zbudował siłą własnego charakteru. Nie odmawia takich spotkań, nawet z penitencjariuszami zakładu karnego.
Na pytanie, które z zawodów były dla niego najważniejsze, odpowiada: – Mam za sobą kilkanaście startów w zawodach ogólnopolskich i sporo medali, jednak najbardziej znaczące i najważniejsze są te międzynarodowe. Wiążą się z większym stresem, ale i ogromną dumą, bo reprezentuję na nich nie tylko siebie czy klub, ale także nasz kraj – podsumowuje Piotr Zieliński.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim 

Piotr Zieliński – aktualny wicemistrz świata w kulturystyce

Rocznik: 1973
Kategorie: kulturystyka, kulturystyka klasyczna, fitness plażowe, fitmodel
Federacja: IFBB
Wwybrane Osiągniecia:

VI miejsce – Mistrzostwa Europy Juniorów i Weteranów w Fitness Hiszpania 2015, fitness plażowe
II miejsce – XXX Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness – Słupsk 2016, kulturystyka weteranów
IV miejsce – Grand Prix w Fitmodelingu, Białystok 2016
III miejsce – Grand Prix w Fitness, Kielce 2016, fitmodel
I miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów 2016, fitness plażowe weteranów
II miejsce – Puchar Polski 2016 w kategorii fitmodel
IX miejsce – Fitness Plażowe MŚJiW 2016, Santo Domingo Dominikana 2017
I miejsce – Fitmodel Grand Prix Polski Fiwe 2017
I miejsce – Mistrzostwa Polski Weteranów, Mrozy 2017, fitness plażowe weteranów
I miejsce – Puchar Polski, Białystok 2017, fit model mężczyzn
II miejsce – Mistrzostwa Świata Weteranów 2017, Rumunia, Masters Men’s Physique 40-44 Years, Open 

Czytaj także: 

Witold Haliniak. Radosny puzonista ska-jazz – poważny analityk 

Jarosław Klonowski – pisarz finansista, czyli bankowiec z fantazją

Pliki do pobrania