2018.04.26

Ruszyła wiosna – rusz z remontem balkonu

Jeśli nie mieszkasz na wsi lub nie masz dostępu do działki czy ogródka, namiastką zielonego raju na słońcu może okazać się balkon. Warto zaaranżować tę przestrzeń tak, by nie była jedynie nudnym miejscem suszenia prania.

Do niedawana balkony i balkoniki w wielu blokach i domach w Polsce straszyły szarością ścian oraz nijakością kafelków i terakoty. Dziś właściciele i projektanci zwracają uwagę, że balkon to nie tylko dodatkowa lodówka zimą i suszarnia latem, ale i przestrzeń na codzienny wypoczynek.

Gruntowny remont – odświeżenie w standardowym stylu

Jeśli nie planujesz zamieniać swojego balkonu w lożę wypoczynkową, odpowiednią dla ciebie opcją będzie solidny remont. W zasadzie nie różni się on niczym od tego robionego w innych częściach mieszkania. W zależności od stanu balkonu oraz twoich potrzeb wystarczy pomalować ściany, odmalować barierkę czy położyć terakotę lub gres. Remont tego typu to jednak zlecenie dla fachowca, a ich usługi nie należą do najtańszych.

Według ubiegłorocznego raportu firmy Oferto.pl, ponad 40 proc. Polaków planuje rozpocząć remont jak najszybciej i poszukuje ekipy, która miałaby go przeprowadzić w jak najkrótszym czasie. Co czwarty zleceniodawca chciałby ruszyć z pracami w ciągu miesiąca, a co piąty – w ciągu 3 miesięcy. Co warte zauważenia, 3 proc. zleceniodawców zadeklarowało, że dostosuje termin do kalendarza wykonawców.

– Pamiętajmy, że fachowe ekipy remontowe, które mogą przeprowadzić kompleksowe prace, mają szczelnie zapełniony kalendarz prac. Dlatego planując remont bądź wykończenie mieszkania, najlepiej poszukać odpowiednich wykonawców z pewnym wyprzedzeniem –  podpowiada Karol Grygiel z Oferteo.pl. – Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z opiniami, jakie fachowcom wystawiali inni zleceniodawcy. Pomoże to w znalezieniu wiarygodnej i rzetelnej ekipy.

Jeśli planujesz kompleksowy remont balkonu czy tarasu, musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia finansowe. Gdy nie udało ci się zaoszczędzić odpowiednio dużo, dobrym pomysłem będzie skorzystanie ze wsparcia Banku. Remont balkonu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Środki pozyskasz dzięki Pożyczce Gotówkowej – link RRSO 3,46%. Minimalna kwota pożyczki to 1000 zł, ale jeśli potrzebujesz więcej pieniędzy, nie ma problemu – możesz pozyskać nawet 120 tys. zł. Maksymalny okres spłaty to 8 lat (96 miesięcy). Pożyczkę możesz otrzymać na podstawie wyciągu z konta, na które wpływa twoje wynagrodzenie z 3 ostatnich miesięcy.

Magiczny ogród w samym środku blokowiska

Jeśli zawsze marzyłeś o ogrodzie wypełnionym kwiatami i pięknymi roślinami, nie musisz kupować działki na północy Polski, by spełnić swoje marzenia. Wystarczy własnoręczny bądź zamówiony projekt zagospodarowania przestrzeni. Dziś w większości hipermarketów budowlanych bez problemu uda ci się kupić deski drewniane na dowolny wymiar. W okresie wiosenno–letnim dostępne są również w sprzedaży gotowe elementy wyposażenia ogrodu – najczęściej zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych i modułowe. Jeśli chciałbyś przenieść magię przydomowych altanek do centrum wielkiej metropolii, nie ma na co czekać – wystarczy odrobina zdolności manualnych i zakupy za kilkaset złotych w dużym sklepie.

Dobierając rośliny pamiętaj, by postawić na takie, które nie tylko dobrze wyglądają, ale są w stanie przetrwać warunki pogodowe panujące na balkonie (w zależności od kierunku, z którego operuje słońce może okazać się, że rośliny cieniolubne nie będą tu najlepszym rozwiązaniem). Doniczki mogą odpowiadać kolorystyce przestrzeni lub kontrastować z kolorem ścian. Całość przestrzeni najlepiej uzupełni niewielki stolik, fotel lub krzesełka (wszystko zależy od wielkości balkonu).

Robiąc zakupy w sklepach budowlanych warto dokonywać transakcji Kartą do konta. Dzięki nowoczesnej bankowości mobilnej IKO zyskasz szansę na monitorowanie transakcji na swoim telefonie. Sprawdzisz, ile środków na koncie pozostało ci na wydatki, a także zyskasz szansę na szczegółowe podsumowanie, ile już kosztował cię remont. Dodatkowo nie będziesz musiał wybierać gotówki, by płacić za zakupy oraz zyskasz szansę na skorzystanie np. z Debetu na koncie kiedy wydatki przerosną twoje początkowe plany.

Plaża na 10. piętrze

Jeśli kochasz wypoczynek na plaży, czemu nie stworzyć jej nawet na 10. piętrze? Odpowiednio zabudowana podłoga – ograniczona przy barierce np. deską o wysokości 5-10 cm – może pozwolić wysypać na balkonie kilka worków piasku. Jego odpowiednie „gatunki” można znaleźć dziś w wielu sklepach budowlanych. Jedyne, o czym należy pamiętać, to by nie przesadzić z ilością piasku – balkony mają określony udźwig. Już warstwa 5 cm pozwoli Ci poczuć się jak na plaży.

Teraz wystarczy umieszczenie na balkonie leżaka i niewielkiego stolika, gdzie będziesz mógł postawić drinka z palemką lub odłożyć książkę. Ściany warto wówczas pomalować np. na kolor błękitny, który wypełni balkonową wnękę imitując niebo i czystą wodę.

– Remont niekoniecznie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Wszystko zależy od zakresu prac. Jeśli jest to remont generalny – wymiana podłóg, burzenie ścian, zrywanie płytek i układanie ich odnowa – cena będzie rosnąć z każdą nową decyzją – zauważa Patrycja Suszek-Rączkowska z pracowni projektowej Poco Design.

Gdy zajdzie taka potrzeba, dodatkowe środki na wyposażenie plaży pozyskasz korzystając np. z Przejrzystej Karty Kredytowej, która umożliwi elastyczne powiększenie budżetu „balkonowego”. Korzystając z karty kredytowej nie tylko płacisz środkami, które udostępnia bank, ale masz szansę na szybkie zakupy w sieci. Kartą kredytową dokonasz szybkich transakcji online – wystarczy wpisać numer karty, a płatność potwierdzić kodem CVV.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

4 rady jak remontować, by finansowo nie zwariować – sposoby na tani remont

Kredyt na budowę domu. To prostsze niż myślisz!

Polacy zamieniają gotówkę na mieszkania

  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej