2018.01.19

Przed feriami, wakacjami skorzystaj z rachunku walutowego i kantoru internetowego PKO Banku Polskiego – już działa

Ferie w pełni, nie obejrzymy się jak nadejdą wakacje, a przedtem jeszcze dni wolne na początku maja, które połączone urlopem dają 200-procentową efektywność wziętego wolnego w pracy. Amatorzy zagranicznych podróży mają wiele atrakcyjnych okazji do wykorzystania w maju, który nie należy do ogólnoświatowego sezonu, kiedy ceny nie są – jak Morze Martwe – wyjątkowo słone.  

 

Jadąc w sezonie urlopowym lub poza nim, każdy stara się obniżyć koszty podróży za granicę. Zaopatrzenie się w walutę obcą po dobrym kursie, może być jednym z elementów przygotowań pozwalającym   zmniejszyć koszty wyjazdu. Jeśli zarezerwowaliśmy wczasy z dużym wyprzedzeniem, możemy pobawić w walutowego myśliwego. Przez czas do wyjazdu obserwujemy kurs waluty, która nas interesuje i kiedy wyraźnie spada kupujemy potrzebną na wyjazd sumę, którą potem możemy wykorzystać podczas wyjazdu. Przystępując do łapania walutowej okazji, warto przejrzeć historię kursów tej waluty  np. z ostatniego roku lub dłuższego okresu i ocenić jaki kurs może być w świetle tych notowań dla nas atrakcyjny. Archiwalne notowania kursów dostępne są na wykresie w kantorze, w iPKO. Wystarczy wybrać potrzebną parę walutową oraz zakres prezentowanych danych, takich jak ostatni tydzień, miesiąc czy rok.

Kup walutę w kantorze, w iPKO

Doskonałym narzędziem do szybkiego zakupu waluty po korzystnym kursie na wyjazd jest skorzystanie z internetowegokantoru wymiany. Nie wychodząc z domu można wówczas kupić walutę potrzebną do płacenia za przyjemności na wakacjach. Kantor to proste i intuicyjne narzędzie, które umożliwia szybką i bezpieczną wymianę walut online, w ramach jednego serwisu transakcyjnego iPKO. W PKO Banku Polskim kantor internetowy działa w dni robocze, w godzinach od 7.00 do 23.00. Żeby z niego skorzystać wystarczy aktywować usługę w serwisie iPKO za pomocą narzędzia autoryzacyjnego. Żeby zawierać transakcje należy założyć rachunek walutowy. Każdy pełnoletni klient banku może otworzyć taki rachunek szybko i prosto w serwisie transakcyjnym, w następujących walutach: dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, euro, funty brytyjskie oraz korony norweskie, szwedzkie lub duńskie.

W kantorze PKO Banku Polskiegomożna zawierać transakcje na 28 parach walutowych. Rozliczenie transakcji przebiega automatycznie, a środki natychmiast pojawiają się na wskazanym rachunku. Dodatkowo klienci mogą śledzić wspomniane wykresy walutowe online oraz korzystać z powiadomień  SMS, w momencie gdy kurs waluty osiągnie wyznaczony poziom.

Na przykład wybieramy się do Hiszpanii w sierpniu, więc potrzebne nam będzie euro. Zakładamy rachunek walutowy w euro i uruchamiamy usługę kantoru. Wszystko to możemy robić korzystając z iPKO do konta osobistego. Ustawiamy alert SMSowy z powiadomieniem o osiągnięciu wyznaczonego kursu lub śledzimy go sami i po jakimś czasie trafiamy na poziom kursu, który obniża w sposób znaczny koszt wydatków na  sierpniowym wyjeździe. Kupujemy potrzebną kwotę w Euro płacąc z konta. Kwota Euro zostaje zaksięgowana na naszym rachunku walutowym.

Nie bierz gotówki, weź kartę

Mając odpowiednią kwotę na rachunku walutowym nie musimy wypłacać gotówki. Do rachunku walutowego w Euro możemy zamówić kartę debetową, którą zapłacimy w każdym punkcie akceptującym karty ze znakiem VISA a w razie potrzeby wypłacimy gotówkę w bankomacie, w Hiszpanii. Opłata za korzystanie z tej karty kosztuje tylko 6 euro za rok. Przy tym prowadzenie konta walutowego z kartą jest bezpłatne. Nie trzeba przypominać, że używanie karty zamiast gotówki podczas wakacji jest wygodniejsze i bardziej bezpieczne.

Analogiczną możliwość mamy zakładając rachunek walutowy w dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich. Opłata za karty do tych rachunków wynosi odpowiednio – 8 dolarów lub 5 funtów rocznie.

Ponadto  posiadacze kont Aurum i Platinium II  mogą skorzystać z karty wielowalutowej – do karty debetowej wydanej do konta złotowego mogą podłączyć w serwisie iPKO jednocześnie nawet do siedmiu rachunków walutowych. Rozliczenie wypłat i płatności kartowych w jednej z tych walut odbywa się automatycznie na właściwym rachunku walutowym. Wystarczy zasilić konto walutowe np. w kantorze PKO Banku Polskiego, wtedy transakcje rozliczane są bezpośrednio w walucie obcej.

 

Grzegorz Culepa
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także: 

Wszystkie waluty w jednym miejscu! Zalety płatności kartą wielowalutową za granicą.

Za granicą można płacić we własnej walucie

  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej