2018.08.20

Leasing to nie tylko samochody!

Leasingiem można obecnie sfinansować wszystkie potrzeby biznesu – zarówno małego, średniego, jak i dużych korporacji, od samochodów, przez maszyny i urządzenia, projekty inwestycyjne (np. linie technologiczne), wyposażenie warsztatów, gabinetów i salonów kosmetycznych po maszyny rolnicze, rowery czy sprzęt IT.

Szybkie i elastyczne finansowanie, zwłaszcza dla MŚP, jest bardzo ważnym elementem prowadzenia biznesu. Pozwala ono na utrzymanie płynności oraz rozwój prowadzonej działalności. Ponadto dobra koniunktura polskiej gospodarki przyczynia się do tego, że przedsiębiorcy chętniej myślą o rozwoju. Z danych GUS za I kwartał br. wynika, że inwestycje wzrosły o 8,1 proc., konsumpcja prywatna o 4,8 proc., popyt krajowy zaś o 6,8 proc. Prognozy na kolejny okres delikatnie studzą optymizm przedsiębiorców, ale o zadyszce nie może być mowy. Popyt rośnie, produkcja również, a to pobudza inwestycje. 

PKB, 500+ i fundusze unijne

Na wzrost rynku wpływa wiele czynników. Dobry stan gospodarki zachodnioeuropejskiej oraz amerykańskiej napędza koniunkturę również w Polsce. Według prognoz PKB naszego kraju powinno urosnąć w 2018 r. o ok. 4 proc. Wszystkie te czynniki wpłynęły na to, że popyt na maszyny budowlane jest najwyższy od czasu globalnego kryzysu finansowego z lat 2007–2008. Z danych PKO Leasing wynika, że największą dynamikę zaobserwowano w branżach: budowlanej, poligraficznej, metalowej, tworzyw sztucznych oraz spożywczej. O popycie w segmencie maszyn tworzyw sztucznych oraz obróbki metali decydują m.in. wysokie zdolności produkcyjne i wykorzystanie funduszy unijnych w tej perspektywie finansowej. Jednocześnie na zwiększenie produkcji wpływa Program 500+, którego efekty są widoczne w przemyśle spożywczym. Większy popyt krajowy przekłada się na inwestycje w tym obszarze.

Przedsiębiorcy potrzebują szybkiego finansowania

W 2018 r. branżę produkcyjną czeka jednak sporo wyzwań. Jednym z nich jest problem rynku pracy. Brak wykwalifikowanych pracowników powoduje, że przedsiębiorcy muszą inwestować w automatyzację procesów produkcyjnych. Dlatego ważne jest szybkie dofinansowanie kapitałochłonnych inwestycji, takich jak zakup maszyn produkcyjnych. Leasing jest formą finansowania, która pozwala ograniczyć angażowanie środków własnych przedsiębiorcy. W PKO Leasing sama procedura leasingowa została również jak najbardziej zautomatyzowana. Uproszczonym mechanizmom podlegają najlepsi dostawcy, którzy mogą otrzymać finansowanie do pół miliona złotych.

Ale to nie wszystko, dla tzw. zaufanych dostawców wprowadzono ofertę umożliwiającą finansowanie produktów nawet do miliona złotych. Czas i szybkość podejmowania decyzji to elementy, które wpływają na wybór partnerów biznesowych oferujących finansowanie. Na takie elastyczne rozwiązania mogą sobie pozwolić tylko najwięksi gracze na rynku. PKO Leasing dzięki temu, że stale buduje pozycję lidera leasingu, dysponuje rozwiązaniami atrakcyjnymi dla dostawców.

Finansowanie korporacji i MŚP

Inwestycje dla wielkich korporacji to tylko część rynku. Drugą ważną gałęzią jest segment MŚP, który coraz chętniej korzysta z finansowania leasingiem. Dzięki warunkom, jakie proponuje PKO Leasing, przedsiębiorcy mogą również finansować drobne sprzęty i urządzenia potrzebne do rozwoju firmy. Popularne są maszyny budowlane, gastronomiczne, maszyny do produkcji spożywczej oraz sprzęt IT. PKO Leasing finansuje nawet do 100 proc. wartości przedmiotu maksymalnie do 84 miesięcy. Finansować można sprzęt zakupiony za granicą oraz nietypowe i innowacyjne przedmioty.

W przypadku innowacji ciekawym rozwiązaniem jest program InnovFin, współfinansowany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. PKO Leasing jest najefektywniejszym dystrybutorem funduszy unijnych w sektorze przedsiębiorstw leasingowych w Polsce. Obecnie do wykorzystania w ramach funduszu jest 150 mln zł. Możliwość skorzystania z tych środków przez przedsiębiorców została wydłużona do kwietnia 2019 r., a maksymalną kwotę umowy zwiększono do 2,5 mln euro.

Gwarancja unijna InnovFin w ramach największego programu w historii UE: Horyzont 2020 jest przeznaczona na finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć i projektów badawczych, które z natury są obciążone większym ryzykiem inwestycyjnym. Część z takich transakcji byłaby trudna do sfinansowania w standardowym procesie leasingu czy pożyczki. Gwarancja InnovFin otwiera drogę grupie o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym, dając możliwość stworzenia unikatowego przedsięwzięcia. Warunkiem uczestnictwa jest spełnienie przez aplikującą firmę przynajmniej jednego z czternastu kryteriów innowacyjności, które mają bardzo szeroki zakres.

Karolina Kalinowska

starszy specjalista w PKO Leasing

Leasing jest dziś częścią polityki finansowej mojej firmy, z której bardzo chętnie korzystam. Pozwala mi on lepiej i wydajniej funkcjonować. Dzięki niemu leasingujemy nie tylko samochody osobowe niezbędne w naszej pracy, ale także specjalistyczny, drogi sprzęt pomiarowy, który dzięki atrakcyjnej ofercie PKO Leasing znalazł się w zasięgu naszych możliwości. Dzięki leasingowi mogę korzystać z urządzeń z najwyższej półki, które zarówno poprawiają jakość wykonywanych przez nas usług, jak i pozwalają mi na efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy oraz ograniczenie liczby osób, które musiałbym zatrudnić. Za sprawą nowych technologii oraz urządzeń wartych 80-90 tys. zł pracę dwóch czy trzech osób efektywnie wykonuje jedna. Ogranicza to koszty, które musimy ponosić jako firma, oraz zwiększa wydajność, dzięki czemu możemy pozyskiwać więcej zleceń i realizować je w krótszym terminie. Leasing to dla mnie naturalna forma finansowania, na którą chętnie się decyduję. Większość formalności leży po stronie Banku, który jest niezwykle pomocnym partnerem biznesowym. Dzięki leasingowi nie muszę dziś wykładać jednorazowo dużego kapitału, a spłaty wygodnie rozkładam na trzy lata, nie martwię się również o ubezpieczenie. Współpraca z PKO Bankiem Polskim układa się bardzo dobrze. Jestem jego wieloletnim klientem i dzięki temu uzyskałem preferencyjne warunki. Ogromną zaletą jest stała współpraca z jednym partnerem, który doskonale rozumie potrzeby moje i mojej firmy.

Marek Wiatrak, IBG GEODEZJA

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Lokal dla nowego przedsiębiorstwa z kredytem na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Kredyt obrotowy dla firm bez tajemnic – zwiększ wydajność przedsiębiorstwa

Centrum Bankowości Przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim

  • Bankofirma

   02019.02.14

   Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym

   Rok 2019 przyniósł nowe przepisy dla przedsiębiorców. Warto sprawdzić, co się zmieniło – wiedza ta może być naprawdę dużo warta.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.02.05

   Alnea, przyszłość należy do nich

   Jak się okazuje polska technologia jest na wysokim poziomie. Doskonałym na to dowodem jest firma Alnea, która od lat zajmuje się automatyzacją i robotyką procesów produkcji. Prezes zarządu firmy, Krzysztof Kamiński, rusza na podbój zagranicznych rynków. I wierzy, że najważniejsza jest kooperacja ludzi i… robotów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.01.30

   Azot Biznes Park, budujemy świat od nowa

   Tereny po zakładach chemicznych w Jaworznie nie kojarzyły się zbyt dobrze. To nie była ekologiczna inwestycja. Właściciele firmy Azot postanowili to zmienić. O prawdziwym „odczarowaniu” tego terenu opowiada Paweł Byrczek – prezes Zarządu Azot Biznes Park – firmy, która została nominowana do prestiżowej nagrody Wektory 2018.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.01.28

   Potrafimy nagłośnić swój sukces – wywiad z założycielem firmy Sarim

   Sukces nie przyszedł od razu. Trzeba było czasu, odważnych decyzji i dobrych pomysłów. Tak powstała marka, o której głośno nie tylko w Polsce ale także poza naszymi granicami. Sarim, Śląska Agencja Reklamy i Marketingu, jest w elitarnym gronie 65 najlepszych firm nagłośnieniowych na świecie. Doceniły ją nie tylko rodzime gwiazdy, ale również międzynarodowe sławy, takie jak: Woody Allen, Vaya Con Dios czy Emir Kusturica. Jak do tego doszło opowiada Adam Guzdek, założyciel firmy.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.01.28

   Nowości dla firm w PKO Banku Polskim

   Teraz firmy mają lepiej. Koniec z wizytą kuriera lub w oddziale banku – do podpisania umowy rachunku firmowego wystarczy teraz hasło SMS. W 2018 r. PKO Banku Polskim umożliwił klientom firmowym również rejestrację firmy przez iPKO, skorzystanie z pomocy asystenta firmowego oraz pomoc w założeniu e-sklepu.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.01.23

   Gdyński biznesplan, czyli pierwszy krok do sukcesu. Weź udział w konkursie

   Masz pomysł na biznes? Rozważasz otwarcie działalności gospodarczej? A może prowadzisz już firmę i chcesz ją rozwinąć wprowadzając nowy produkt lub usługę? Jeszcze przez tydzień możesz zgłosić się do konkursu Gdyński biznesplan. To już 17. edycja tego wydarzenia! Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia.

   więcej
  Pokaż więcej