2017.04.03

Mali i średni liderzy biznesu

Gazele Biznesu to ranking najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw z całego kraju. Jego integralną częścią są regionalne gale, które są okazją do uhonorowania zwycięzców danych województw oraz dyskusji o stojących przed nimi szansach i wyzwaniach. Projekt kończy debata podsumowująca, która służy wyciągnięciu wniosków z wyników klasyfikacji i rozmów z jej liderami. Partnerem strategicznym rankingu jest PKO Bank Polski.

Mali i średni liderzy biznesu

Po siedemnastej edycji rankingu Gazele Biznesu organizowanym przez Puls Biznesu, przy udziale Coface nasuwa się sporo dobrych wniosków. Przede wszystkim liczba najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw w Polsce wzrosła, a ponadto działające na krajowym rynku małe i średnie firmy to stabilna ekonomicznie grupa. Zachowując elastyczności starają się dostosowywać do zmiennych realiów gospodarczych i oczekiwań partnerów. Rośnie też grono firm, które napędzają swój biznes nowymi technologiami. Analiza wyników wszystkich dotychczasowych rankingów pozwala zauważyć, że obecnie do głosu doszli młodzi menedżerowie, którzy osiągają sukcesy czerpiąc z doświadczeń swoich poprzedników i jednocześnie stawiając na innowacyjność.

Istotnym problemem, z którym borykają się przedsiębiorcy z sektora MSP jest niewypłacalność kontrahentów. Zatory płatnicze znacznie ograniczają inwestycje, a ponadto zmuszają mniejszych przedsiębiorców do obniżania zarobków, redukcji zatrudnienia i w konsekwencji ograniczenia działalności. Często wypadkową tego jest brak wypłacalności danej firmy, co powoduje zatory płatnicze w kolejnej i powstaje łańcuch niewypłacalności. Kredyt obrotowy lub choćby ubezpieczenie działalności może wesprzeć małe i średnie firmy w obrocie.

Przedsiębiorcy z sektora MSP zgadzają się, że szansą na ich rozwój są e-commerce i ekspansja zagraniczna. Gazele są zgodne co do tego, że Polska to dla nich za mały rynek, ale są również świadome związanych z tym zagrożeń jak np. finansowanie. Piotr Galas, dyrektor Departamentu Klienta Korporacyjnego w PKO Banku Polskim, zaznacza, że: „Przy wchodzeniu na obce rynki najważniejszy jest pomysł na zaistnienie na nich, bo dobry koncept zawsze znajdzie finansowanie”. Jednocześnie przestrzega, że samo finansowanie to nie wszystko, przedsiębiorcy winni pamiętać też o zabezpieczeniu swojej działalności na zagranicznych rynkach, choćby przed niewypłacalnością partnerów.

Te małe i średnie firmy, które nie czują się jeszcze gotowe na podbój zagranicznych rynków, z sukcesem mogą konkurować z większymi od siebie na rynku krajowym. Dziś mali i duzi mogą czerpać obopólne korzyści ze współpracy. Piotr Galas zauważa, że „Dla niewielkiej firmy kooperacja z gigantem oznacza wzrost do poziomu przynajmniej średniego przedsiębiorstwa w ciągu 2 lat. Z kolei duże firmy skutecznie potrafią kooperować ze swoimi mniejszymi podwykonawcami”. Ważnym wzorcem, który małe firmy powinny przejąć od dużych, jest ubezpieczanie wierzytelności. Dodaje, że tym co daje przewagę konkurencyjną firmom bez względu na ich wielkość jest innowacyjność. Dla firm, które dopiero zdobywają pozycję rynkową, dobrym źródłem finansowania innowacji są wszelkiego typu dotacje z programów rządowych, unijnych, czy pochodzących od funduszy inwestycyjnych o podwyższony ryzyku.

Liderami siedemnastej edycji Rankingu Gazele Biznesu w poszczególnych regionach zostały:

  • Dolnośląskie: JOT-Ł, Art Building Polska, Przedsiębiorstwo Budowlane Blockpol
  • Kujawsko-Pomorskie: WPG Oilfarm, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Inogrog, Investor
  • Lubelskie: Arcus Systemy Informatyczne, Gaca System, Prozap
  • Lubuskie: Gezet, Eobuwie.PL, PH-U Arpol
  • Łódzkie: Grupa Transportowa, Vescom, Selpol
  • Małopolskie: Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, Done Deliveries Misiek i Wspólnicy, Kon-Ins-Bud Monntaż
  • Mazowieckie: Petrojet, Energo Operator, Enprom
  • Opolskie: Otmuchów Logistyka, K&K Hydrobud, Adamietz
  • Podkarpackie: Karpat-Bud, Elektromontaż Rzeszów, Hansen Polska
  • Podlaskie: Electrum, Biuro Handlowe Netto, Kalter
  • Pomorskie: NID Vistal Eko, Ciecholewski Wentylacje
  • Śląskie: ZRE Katowice Serwis, PPHU Dabud, EHN
  • Świętokrzyskie: A-U Distribution Poland, Megaterm Plus, Polskie Górnictwo Skalne
  • Warmińsko-Mazurskie: ENTC Dairy Solutions, A&G Koperty Gołdapska Fabryka Kopert, ARA Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej
  • Wielkopolskie: PBG Oil and Gas, American Systems, Alma
  • Zachodniopomorskie: M4Wind, Pol-Dróg Drawsko-Pomorskie, Blue Fish Edward Dopierała

Agnieszka Skalska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Sukces londyńskiej konferencji CEE Capital Markets

Rząd rusza z promocją modelu PPP

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png