2018.05.22

Lokal dla nowego przedsiębiorstwa z kredytem na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Pierwsze wydatki przedsiębiorców, którzy rozpoczynają przygodę w biznesie, często są związane z przystosowaniem lokalu do działalności gospodarczej. Pomieszczenia z reguły wymagają odnowienia, remontów, odpowiednich dostosowań. Przy okazji trzeba zakupić wyposażenie. Warto zastanowić się nad pozyskaniem środków na ten cel z banku.

Na starcie przedsiębiorca dopiero organizuje to, co w przyszłości będzie uważał za oczywistość swojej działalności. Tak jest choćby z miejscem jej wykonywania. Tylko jego odpowiednie przystosowanie pozwoli ruszyć z biznesem na pełnych obrotach. Jednak lokal, czy to własny, czy wynajmowany, nieraz wymaga gruntownego remontu i adaptacji do rodzaju działalności.

Dla początkującego przedsiębiorcy koszty tych działań mogą być poważnym obciążeniem. Ich sfinansowanie umożliwia oferowana przez PKO Bank Polski „Pożyczka na Start”, czyli kredyt na działalność gospodarczą przeznaczony dla tych podmiotów, które są na rynku nie dłużej niż 18 miesięcy. Już pierwszego dnia funkcjonowania w biznesie mogą o nią wnioskować:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność w ramach spółek cywilnych osób fizycznych,
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółek jawnych i spółek partnerskich,
  • rolnicy.

O „Pożyczkę na Start” mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy posiadają rachunek bieżący prowadzony przez PKO Bank Polski. Decyzja o jej udzieleniu uzależniona jest od zdolności kredytowej.

Pieniądze niemal na wszystko – również na adaptację lokalu na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej

Pożyczone pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą – czy to na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych, czy też bieżących. Remont i wyposażenie biura, sklepu lub warsztatu będą się składały i z jednych, i z drugich. Przedsiębiorca będzie mógł odpowiednio uwzględnić to w kosztach przy rozliczaniu podatku dochodowego. Bank wyklucza jednak przeznaczenie na budowę, odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego oraz spłatę zadłużenia.

Pożyczkobiorca nie ma obowiązku przedstawiania bankowi faktur rozliczeniowych. W przedłożonym biznesplanie ma określić cele, na które środki będą przeznaczone, a zgodna z nim realizacja wystarczy do akceptacji wydatków.

Kwota pożyczki – do 100 tys. zł – umożliwi dokonanie wielu potrzebnych zakupów, w tym towarów i usług. Bank nie wymaga zabezpieczeń rzeczowych nawet do kwoty 50 tys. zł pożyczanych pieniędzy.

Wakacje kredytowe

Zaczynający działalność nie mają z reguły stabilnej sytuacji finansowej. Na starcie w nieznane trudno tego oczekiwać. Dlatego w przypadku problemów z terminową obsługą zobowiązania mogą ubiegać się o wakacje kredytowe. Jest to możliwość zawieszenia spłaty kapitału i odsetek na okres jednego miesiąca w ciągu każdego roku kalendarzowego.

Stosunkowo długi okres spłaty – wynoszący nawet 60 miesięcy – pozwala uniknąć wysokich, comiesięcznych rat na jakie narażeni są przedsiębiorcy w przypadku krótszego okresu kredytowania. W zależności od przyjętej w umowie formy, przedsiębiorca może spłacać kapitał w ratach równych albo annuitetowych. Karencja spłaty kapitału może wynieść nawet do 6 miesięcy. W tym czasie trzeba spłacać tylko należne odsetki.

Na oprocentowanie składa się stawka referencyjna WIBOR 3M oraz stała marża banku, zależna od wyniku oceny zdolności kredytowej. Po upływie co najmniej 12 miesięcy od podpisania umowy pożyczki przedsiębiorca może wnioskować o jednorazowe obniżenie marży nawet o 1 punkt procentowy. Nie może jednak mieć jednocześnie zaległości w spłacie ani zajęć egzekucyjnych na rachunku.

Bez zbędnych formalności

Zaciągnięcie pożyczki jest proste i wystarczy do tego wypełnienie formularza. Pracownik banku skontaktuje się z każdą osobą starającą się o pożyczkę. Przedsiębiorca musi wypełnić wniosek wraz z biznes planem. Jeśli miałby z tym problemy, pomoże mu doradca MSP. Bank wyda decyzję o przyznaniu pożyczki i wysokość jej kwoty w ciągu 7 dni od złożenia kompletnego wniosku. Wtedy wystarczy podpisanie umowy pożyczki i otworzenie jednego z kont dla firm oferowanych przez PKO Bank Polski.

Bogdan Kowalski

Czytaj także:

Pożyczaj i rozwijaj firmę – kredyty dla firm szansą na rozwój

Załóż firmę i konto w okienku komputera

Kredyt obrotowy dla firm bez tajemnic – zwiększ wydajność przedsiębiorstwa

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png