2018.07.02

5 pytań o split payment

1 lipca przedsiębiorcy w Polsce zyskali możliwość dokonywania płatności w ramach split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Oznacza to, że płatność za towary lub usługi zostaje podzielona na dwie kwoty: kwotę netto oraz kwotę pokrywającą podatek VAT. Podziału płatności automatycznie dokonuje bank. Nowe rozwiązanie ma zapobiegać unikaniu płacenia podatku VAT oraz zapewnia większą stabilność wpływów do budżetu państwa z tytułu tego podatku.

Kogo dotyczy mechanizm podzielonej płatności?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę czy dużą korporację – split payment dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Wyjątek stanowią firmy z branż objętych mechanizmem odwróconej płatności VAT. (m.in. branża budowlana, elektronika czy sprzedaż paliw).

Na czym polega split payment?

Procedura jest bardzo prosta. Dostawca usługi lub towaru otrzymuje kwotę netto bezpośrednio na swoje konto firmowe, natomiast środki na pokrycie podatku pojawią się na specjalnym rachunku VAT. Rozdzielenie płatności następuje poprzez skorzystanie ze specjalnego formularza przelewu, który udostępnia dany bank. Należy tutaj wskazać kwotę podatku (lub jej część), kwotę sprzedaży brutto oraz nr faktury i NIP dostawcy. Nie ma potrzeby podawania rachunku VAT dostawcy. Wystarczy wpisać numer jego podstawowego konta firmowego.

Przykładowy schemat działania Mechanizmu Podzielonej Płatności dla kwoty brutto 123 zł (100 zł netto + 23 zł VAT):

Czy korzystanie z przelewu split jest obowiązkowe?

Korzystanie z podzielonej płatności jest dobrowolne – to właściciel firmy decyduje, czy chce korzystać z nowego rozwiązania, czy też woli regulować swoje zobowiązania na dotychczasowych zasadach.

Ile kosztuje prowadzenie rachunku VAT?

Rachunki VAT banki założyły automatycznie klientom instytucjonalnym (zarówno małym i średnim firmom, jak i dużym korporacjom) posiadającym rachunek rozliczeniowy. Za otwarcie i prowadzenie takich rachunków banki nie pobierają opłat.

Warto zaznaczyć, że środki z rachunku VAT można przeznaczyć na regulowanie zobowiązań związanych z podatkiem VAT, tj. opłacenie swojego podatku do Urzędu Skarbowego, czy uregulowanie podatku swojemu kontrahentowi na jego rachunek VAT. 

Wszystkim klientom instytucjonalnym posiadającym rachunki rozliczeniowe Bank otworzył bezpłatne, nieoprocentowane rachunki VAT dostępne od 1 lipca w systemie bankowości elektronicznej. Nowe rachunki VAT nie wymagały podpisania odrębnej umowy. Klienci mogą posiadać dowolną liczbę takich rachunków (jednak nie więcej niż posiadanych rachunków rozliczeniowych).

Jak wygląda split payment w PKO Banku Polskim?

Komunikat o otwarciu rachunku VAT wraz z jego numerem klienci otrzymali na wyciągach. Bank jest również gotowy do otwierania rachunków VAT dla nowych klientów firmowych (dotyczy zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i korporacji). Należy zaznaczyć, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie miały dotąd konta firmowego, będą musiały je założyć, aby korzystać ze split payment. Z rachunku osobistego nie można zlecić ani odebrać płatności podzielonej. Stan rachunku VAT będzie można sprawdzić logując się do bankowości elektronicznej.

Małgorzata Witkowska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Kredyt obrotowy dla firm bez tajemnic – zwiększ wydajność przedsiębiorstwa

Lokal dla nowego przedsiębiorstwa z kredytem na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Centrum Bankowości Przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim 

  • Bankofirma

   02019.04.19

   AUTO-Jakubowscy – rodzinna firma pełną parą

   Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Równie wspaniale może wyjść w biznesie, czego znakomitym przykładem jest firma AUTO-Jakubowscy z miejscowości Świlcza pod Rzeszowem. Stanisław Jakubowski wraz z żoną i trzema synami z powodzeniem zajmują się sprzedażą samochodów, części zamiennych i akcesoriów, jak również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.18

   Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

   Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.03

   Konto firmowe a sprawy prywatne – co musisz wiedzieć?

   Prowadząc firmę jako przedsiębiorca masz zazwyczaj nieograniczony dostęp do konta firmowego. Warto wtedy uważać, bo regulowanie prywatnych wydatków z tego rachunku nie zawsze jest możliwe i stanowi źródło potencjalnych problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz załatwiać sprawy prywatne, używając do tego konta firmowego.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.03.19

   e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

   Klienci segmentu MSP otrzymają pilotażowo dostęp do nowej usługi w kanałach zdalnych: e-Prawnika. Narzędzie opracowane przez startup TuPrawnik i dostosowane do potrzeb klientów banku pozwala na całkowicie zdalne, szybkie i kompleksowe rozwiązanie problemu prawnego. Usługa wpisuje się w scenariusz digitalizacji, zarówno oferty banku, jak i otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonują nasi klienci.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.03.13

   Cztery asy biznesu. Prowadź firmę, korzystając z najlepszych produktów Banku

   Formalności już za nami. Wszystko załatwione. Teraz firma może się rozwijać bez problemów. Jakie narzędzia pomogą w zarządzaniu biznesem? Z czego warto skorzystać, aby łatwiej wejść na rynek? PKO Bank Polski ma kilka dobrych pomysłów. Pomogą one także rozpocząć transformację cyfrową.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.02.27

   Nina Wiśniewska. O piękno warto zabiegać

   Trzeba wielkiej determinacji i ciężkiej pracy, aby osiągnąć sukces w tej branży. Nina Wiśniewska, dermatolog i ekspert medycyny estetycznej, doskonale wie jak to zrobić. W tych wysiłkach wspiera ją PKO Bank Polski.

   więcej
  Pokaż więcej