2018.07.02

5 pytań o split payment

1 lipca przedsiębiorcy w Polsce zyskali możliwość dokonywania płatności w ramach split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Oznacza to, że płatność za towary lub usługi zostaje podzielona na dwie kwoty: kwotę netto oraz kwotę pokrywającą podatek VAT. Podziału płatności automatycznie dokonuje bank. Nowe rozwiązanie ma zapobiegać unikaniu płacenia podatku VAT oraz zapewnia większą stabilność wpływów do budżetu państwa z tytułu tego podatku.

Kogo dotyczy mechanizm podzielonej płatności?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę czy dużą korporację – split payment dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Wyjątek stanowią firmy z branż objętych mechanizmem odwróconej płatności VAT. (m.in. branża budowlana, elektronika czy sprzedaż paliw).

Na czym polega split payment?

Procedura jest bardzo prosta. Dostawca usługi lub towaru otrzymuje kwotę netto bezpośrednio na swoje konto firmowe, natomiast środki na pokrycie podatku pojawią się na specjalnym rachunku VAT. Rozdzielenie płatności następuje poprzez skorzystanie ze specjalnego formularza przelewu, który udostępnia dany bank. Należy tutaj wskazać kwotę podatku (lub jej część), kwotę sprzedaży brutto oraz nr faktury i NIP dostawcy. Nie ma potrzeby podawania rachunku VAT dostawcy. Wystarczy wpisać numer jego podstawowego konta firmowego.

Przykładowy schemat działania Mechanizmu Podzielonej Płatności dla kwoty brutto 123 zł (100 zł netto + 23 zł VAT):

Czy korzystanie z przelewu split jest obowiązkowe?

Korzystanie z podzielonej płatności jest dobrowolne – to właściciel firmy decyduje, czy chce korzystać z nowego rozwiązania, czy też woli regulować swoje zobowiązania na dotychczasowych zasadach.

Ile kosztuje prowadzenie rachunku VAT?

Rachunki VAT banki założyły automatycznie klientom instytucjonalnym (zarówno małym i średnim firmom, jak i dużym korporacjom) posiadającym rachunek rozliczeniowy. Za otwarcie i prowadzenie takich rachunków banki nie pobierają opłat.

Warto zaznaczyć, że środki z rachunku VAT można przeznaczyć na regulowanie zobowiązań związanych z podatkiem VAT, tj. opłacenie swojego podatku do Urzędu Skarbowego, czy uregulowanie podatku swojemu kontrahentowi na jego rachunek VAT. 

Wszystkim klientom instytucjonalnym posiadającym rachunki rozliczeniowe Bank otworzył bezpłatne, nieoprocentowane rachunki VAT dostępne od 1 lipca w systemie bankowości elektronicznej. Nowe rachunki VAT nie wymagały podpisania odrębnej umowy. Klienci mogą posiadać dowolną liczbę takich rachunków (jednak nie więcej niż posiadanych rachunków rozliczeniowych).

Jak wygląda split payment w PKO Banku Polskim?

Komunikat o otwarciu rachunku VAT wraz z jego numerem klienci otrzymali na wyciągach. Bank jest również gotowy do otwierania rachunków VAT dla nowych klientów firmowych (dotyczy zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i korporacji). Należy zaznaczyć, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie miały dotąd konta firmowego, będą musiały je założyć, aby korzystać ze split payment. Z rachunku osobistego nie można zlecić ani odebrać płatności podzielonej. Stan rachunku VAT będzie można sprawdzić logując się do bankowości elektronicznej.

Małgorzata Witkowska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Kredyt obrotowy dla firm bez tajemnic – zwiększ wydajność przedsiębiorstwa

Lokal dla nowego przedsiębiorstwa z kredytem na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Centrum Bankowości Przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim 

  • Bankofirma

   02019.07.04

   Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

   Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.07.04

   Przejdź płynnie do faktoringu

   Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.07.01

   Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

   Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.28

   Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

   Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.13

   Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

   Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.11

   Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

   PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

   więcej
  Pokaż więcej