2017.12.08

Biznes bez kompleksów według EURO-MAX

Adam i Małgorzata Sobolewscy ze Szczecina zbudowali firmę specjalizującą się w produkcji i montażu elementów wyposażenia sklepów. Dziś obsługują najbardziej znane marki marketów w Europie i jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa.

None

Przy ul. Krótkiej w Stargardzie mieści się tylko jedna firma - EURO-MAX. - Sami zbudowaliśmy tę ulicę i zwróciliśmy się do władz lokalnych o nadanie takiej nazwy - tłumaczy Adam Sobolewski, właściciel firmy. Razem z żoną Małgorzatą witają nas tak jakbyśmy odwiedzali ich we własnych domu. Małżeństwo emanuje radością życia i życzliwością. Choć EURO-MAX istnieje dopiero od 2005 roku, już dziś jest jednym z największych dostawców usług związanych z wyposażeniem sklepów, nie tylko w meble biurowe ale i w regały i wszystkie związane z tym akcesoria.

Pomysł na ten biznes powstał z potrzeby

Przed laty pani Małgorzata pracowała w firmie produkującej wyposażenie sklepów. Gdy klienci zaczęli oczekiwać również usług projektowania i montażu mebli, zdecydowała, że będzie razem z mężem świadczyć takie usługi jako podwykonawca. Pierwszy kontrakt opiewał na 800 tysięcy złotych, ale Sobolewscy nie mieli pieniędzy, by zabezpieczyć finansowanie tego kontraktu.

- Podjęliśmy ogromne ryzyko. Zastawiliśmy nasze mieszkanie. Stwierdziliśmy, że jak nam coś nie wyjdzie, to najwyżej je stracimy i będziemy mieszkać w wynajętym - wspomina pani Małgorzata.

Projekt udało się zrealizować. Szybko przyszły kolejne zlecenia. Niedługo potem obsługiwali już najbardziej liczące się sieci handlowe obecne w Polsce.

Euro Max to firma rodzinna. Pracują w niej bracia pani Małgorzaty, ich dzieci, syn Sobolewskich, jego przyszła żona i jej ojciec.

- Taka struktura to dodatkowy napęd i jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za pracowników. Rodzinę znasz, rodzinie „bardziej zależy”. My tworzymy bardzo dobry klimat z pracownikami, na bieżąco informujemy o naszych planach firmowych, sukcesach. Gdy dostaliśmy dotację na rozwój, zaprosiliśmy pracowników na wspólne świętowanie.

Uruchamianie produkcji mebli

Gdy kontraktów montażowych pojawiało się coraz więcej, a firma miała już stabilną pozycję, Sobolewscy zdecydowali się spróbować swoich sił w samodzielnej produkcji mebli. W planach są serie mebli biurowych klasy premium, a także wyposażenie firmowe dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. - Najtrudniejsze przy tworzeniu marki jest zadbanie o wysoką jakość - przekonuje pani Małgorzata.

Zdaniem pana Adama spokój z jakim prowadzi z żoną biznes, to efekt odpowiedniego nastawienia do zarabiania pieniędzy - Od początku rozwijaliśmy się bardzo spokojnie. Nie czuliśmy presji, ciśnienia, by coś tworzyć - wyjaśnia. Duże doświadczenie zdobyte, szczególnie na zagranicznych rynkach, procentuje. Na montaże wysyłają swoich ludzi m.in. do Niemiec, Austrii, Szwajcarii czy Danii.

Zagraniczne rozliczenia z kontrahentami

Do rozliczeń z kontrahentami z innych krajów używają platformy iPKO dealer.

- Jesteśmy patriotami, powierzyliśmy pieniądze naszej firmy polskiemu bankowi. Dla nas iPKO dealer, platforma do wymiany walut jest bardzo ciekawym i przydatnym narzędziem. Mam ogromne zaufanie, że transakcja będzie rozliczona właściwie i po bardzo korzystnym kursie. Bo kurs jest zawsze najważniejszy - objaśnia pani Małgorzata. - Platforma jest tak przyjazna, że mam ogromną radość i taką wewnętrzną satysfakcję wymieniając waluty - dodaje. Sobolewska przekonuje, że w porównaniu do niebankowych kantorów internetowych, platforma iPKOdealer pozwala wymieniać walutę błyskawicznie. - Przydatną funkcją iPKOdealer jest chociażby funkcja „Alert”, gdzie określamy wartość waluty, która nas interesuje. Kiedy ta wartość zostanie osiągnięta, otrzymujemy informację smsem. Funkcja oszczędza nasz czas, ale też daje pewność, że niczego nie przegapiliśmy, w efekcie tracąc na wymianie - dodaje pani Małgorzata.

Patriotyzm w biznesie

Firma EURO-MAX chce poszerzyć ofertę montażu o produkowane przez siebie meble głównie na rynku niemieckim i francuskim. - Niezależnie od tego jak piękny byłby nasz mebel, jak dobrze wykonany, to polskim firmom trudniej się przebić. Niemcy chronią swój rynek. W niemieckiej mentalności zakorzeniona jest troska o interes najbliższego sąsiada. Niemcy mówią: my tu mamy takiego pana Hansa, który nam dostarcza te elementy i z nim współpracujemy. Taka postawa widoczna jest szczególnie w mniejszych miastach - tłumaczy pani Małgorzata.

Sobolewscy idą podobną drogą i wspierają polskich producentów. Przy budowie nowej siedziby korzystali wyłącznie z lokalnych przedsiębiorstw. Robiąc prywatne zakupy, zwracają uwagę, gdzie konkretne artykuły zostały wyprodukowane. - Bardzo szanujemy Niemców, że ci tak dbają o tzw. Wochenende, czyli wolne soboty i niedziele. Na zachodzie bardzo szanuje się prawa pracownicze i musimy się do tego dostosować. Dla nas to nie problem.

Dzielenie się sukcesem

Gdy pytam co jest największym problemem związany z prowadzeniem firmy w Polsce, bez wahania odpowiadają, że zatory płatnicze. - Najgorzej to być podwykonawcą. Wiele razy zdarza się, że trudno odzyskać pieniądze za wykonaną pracę - mówi pan Adam.

Dziś EURO-MAX jest generalnym wykonawcą. Jak tłumaczą Sobolewscy, rynek ukształtował się na tyle, że główny zleceniodawca zobowiązuje kontrahentów do systematycznego i godziwego wynagradzania. Dzięki stabilnej sytuacji finansowej EURO-MAX nie generuje zatorów.

- W płatnościach trzymamy się jednej zasady: najpierw pracownik, potem urzędy, a na końcu my - wyjaśnia Sobolewska.

Zapytani o budowanie autorytetu, właściciele nie mają wątpliwości, że najważniejsze jest doświadczenie w branży. Przez wiele lat Sobolewscy sami pracowali „dla kogoś” i wiedzą jakich błędów w zarządzaniu nie popełniać. - Choć ważna jest pokora, to nie można zapominać, że przedsiębiorca musi doświadczyć „samodocenienia”. Musi czuć, że odniósł sukces i potrafić się nimi dzielić.

Szymon Ostrowski
biznesnaostro.pl

Czytaj także:

Fortador - firma, którą docenia Lamborgini

Nanores. Diamentowa nanotechnologia w Polsce

Scorpion Eyewear - czasem trzeba spojrzeć na świat przez różowe okulary

  • Bankofirma

   02019.05.15

   Laboratorium Kosmetyczne Joanna – firma, która dba o miliony Polek

   Laboratorium Kosmetyczne Joanna funkcjonuje na rynku od ponad 35 lat. Swoją działalność rozpoczynało od produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów, jednak w 2007 r. weszło również w segment produktów do pielęgnacji ciała. Jego właściciele – Ryszard Korczak i Bogusław Górka – pierwsze kroki stawiali w małym garażu pod Warszawą. Maluchem z przyczepą docierali z towarem do ponad 1000 zakładów fryzjerskich w Polsce. Dziś prowadzą firmę, która ma wiodącą pozycję na polskim rynku jako producent kosmetyków do koloryzacji, pielęgnacji i stylizacji włosów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.05.06

   Firmowe dane dobrze podane. Aktualizacja danych w banku i w CEIDG

   Aktualne dane na koncie to korzyści, o których czasem zapominamy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z promocji i rabatów, ich korespondencja przychodzi na czas, mają wygodny kontakt z Bankiem oraz dostęp do wielu praktycznych funkcji. Dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG zmiana danych jest już obowiązkiem.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.30

   Firma „Bliźniak” ze Słupska. Zaczynali w garażach, dziś działają również zagranicą

   Firma „Bliźniak” ze Słupska powstała z inicjatywy braci bliźniaków – Ryszarda Polonisa i Marka Polonisa. Zajmuje się produkcją rolet, żaluzji oraz innych zabezpieczeń dla okien i bram. Panowie zaczynali działalność w garażach, a dziś – po 13 latach – dysponują jednymi z najlepszych maszyn na świecie, halami produkcyjnymi i biurami w Gdyni. Wykwalifikowana załoga i nowoczesny sprzęt pozwalają im szybko i fachowo realizować zlecenia na terenie Polski oraz za zachodnią i północną granicą.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.23

   AUTO-Jakubowscy – rodzinna firma pełną parą

   Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Równie wspaniale może wyjść w biznesie, czego znakomitym przykładem jest firma AUTO-Jakubowscy z miejscowości Świlcza pod Rzeszowem. Stanisław Jakubowski wraz z żoną i trzema synami z powodzeniem zajmują się sprzedażą samochodów, części zamiennych i akcesoriów, jak również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.18

   Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

   Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.03

   Konto firmowe a sprawy prywatne – co musisz wiedzieć?

   Prowadząc firmę jako przedsiębiorca masz zazwyczaj nieograniczony dostęp do konta firmowego. Warto wtedy uważać, bo regulowanie prywatnych wydatków z tego rachunku nie zawsze jest możliwe i stanowi źródło potencjalnych problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz załatwiać sprawy prywatne, używając do tego konta firmowego.

   więcej
  Pokaż więcej