2017.12.08

KUCA – firma, która wyjechała na szerokie tory

W branży osprzętu sieci trakcyjnej działają w Polsce trzy wiodące firmy, zajmujące się kompleksową dostawą produktów. Przy czym jedna z nich projektuje i wprowadza na rynek wiele innowacyjnych rozwiązań.

None

Rodzinne przedsiębiorstwo KUCA ze Stargardu w woj. zachodniopomorskim z powodzeniem walczy o pozycję lidera w niszowej branży osprzętu trakcji kolejowej i tramwajowej.

- To nie jest łatwy biznes, ale najważniejsze, że firma się rozwija. Badania nad osprzętem sieci trakcyjnej przeznaczonym dla  kolei dużych prędkości i wiele nowości na krajowym rynku kolejowym to nasze dzieło - stwierdza z dumą Damian Kuca. Firma, której przewodzi jest jedną z trzech, która działa w tej branży.

Najnowszym dziełem spółki jest specjalistyczna platforma jeżdżąca po torach, która pozwala zwykłym pojazdom drogowym poruszać się po szynach kolejowych. Testy mają się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku - Zaprojektowaliśmy też wiele nowych elementów górnej sieci trakcyjnej m.in.: specjalny izolator sekcyjny - mamy wyłączność na jego sprzedaż w Polsce - dodaje.

Tak duże zainteresowanie produktami w dużej mierze to wynika z ogromnych inwestycji na kolei, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

- Zdaję sobie sprawę, że fundusze europejskie w takim wymiarze jak obecnie perspektywie 3-4 lat się skończą. Dlatego szukamy swojego miejsca w sektorze serwisu sieci trakcyjnej. Zdobywamy konieczne doświadczenie. Na razie jako podwykonawca. Mamy swój zespół monterów i elektromonterów sieci trakcyjnej. Moim marzeniem jest zrealizować duży, kilkumilionowy projekt wykonawczy samodzielnie - dodaje z pewnością w głosie Damian Kuca.

Większość odbiorców to firmy polskie. Zdarzają się też zamówienia z Niemiec i Włoch. Do wymiany walut firma wykorzystuje iPKO dealer. - Dzięki tej platformie zawsze mieliśmy lepszy przelicznik. Jego przewagą jest błyskawiczna wymiana. W tradycyjnym kantorze internetowym pieniądze muszą wyjść z konta, zostać zamienione i wrócić na rachunek. W iPKO dealer cały proces trwa kilka sekund - mówi pan Damian.

Biznesowa historia firmy KUCA to książkowy przykład firmy rodzinnej, z właściwie przeprowadzoną sukcesją. Wspólnie pracują tu ojciec i matka oraz syn z żoną. - W firmie rodzinnej cały czas myśli się o biznesie. Czasem dyskusje są ostre, zawsze jednak staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Wszystko zaczęło się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdy ojciec pana Damiana, za namową znajomego, zamiast emigracji do Danii, w małym zakładzie w Radziszewie zaczął produkować podzespoły trakcyjne - W pierwszym zespole było 20 osób, pracujących w niewielkiej hali o powierzchni około 500 metrów. Po kilku latach kupiliśmy halę w Stargardzie.

Pan Damian szybko wciągnął się w biznes kolejowy. Na III roku studiów (architektury krajobrazu) zaangażował się w działalność firmy rodziców. Przeszedł przez wszystkie stanowiska. - To na pile trochę popracowałem, to na wiertarce. Było to działanie niezbędne, bym zrozumiał cały proces produkcyjny i zapoznał się z fachową terminologią. Do dziś wiedza ta ma wpływ na podejmowane przeze mnie decyzje. Dzięki temu mam szerszy pogląd na wiele spraw i łatwiej mi sprostać stawianym wyzwaniom - wspomina.

Obecnie na Politechnice Warszawskiej dokształca się w zakresie osprzętu i sieci trakcyjnej - Ta praca daje mi satysfakcję. Stąd wzięła się potrzeba dalszego rozwoju. Dodatkowe studia pozwolą na uzupełnienie wiedzy oraz zawarcie nowych kontaktów, mam nadzieję- mówi Damian Kuca. Bo relacje są w tej branży szczególnie ważne. Jeśli udało się je nawiązać na początku, trwają latami. - Kiedyś wygrywało się tym, że miało się po prostu towar. Dziś liczy się już przede wszystkim jakość. Baza kontrahentów jest praktycznie niezmienna od lat. To dość wąskie grono. Nie ma w Polsce firmy wykonawczej, z którą byśmy nie współpracowali - dodaje. 

Na razie jednak firma KUCA koncentruje się na krajowym rynku. - W tej chwili jest tak duże zapotrzebowanie na nasze produkty, że zawiesiliśmy wszystkie inne plany rozwojowe. Priorytetem jest dla nas punktualna i kompletna dostawa zamówionych towarów - podkreśla. Spora liczba zamówień pozwala ze spokojem planować przyszłość finansową firmy. Istotnym aspektem działalności jest utrzymanie jej w rękach rodziny. A zakusy na firmę są duże. Kilka razy dostawali od zachodnich partnerów propozycje sprzedaży firmy.

Na razie jednak to nie interesuje rodziny KUCA. Jak jednak podkreśla pan Damian, taka polityka ogranicza możliwość wejścia na zagraniczne rynki. Jego zdaniem Niemcy, Francuzi i Włosi skutecznie bronią swoich interesów. Żeby zdobyć intratne zlecenia musieliby albo sprzedać część swojej firmy albo przejąć firmę z zachodu. A na to na razie właścicieli nie stać.

Wartością firmy są pracownicy. Wielu z nich pracuje tu od początku. - To z nimi rozpoczynałem drogę, którą teraz zmierzam. Wśród nich zdobywałem doświadczenie, które ostatecznie pozwoliło mi zostać prezesem - przekonuje Damian Kuca.

Rozmawiał Szymon Ostrowski
biznesnaostro.pl

Czytaj także:

Fortador - firma, którą docenia Lamborgini

Biznes bez kompleksów według EURO-MAX

  • Bankofirma

   02019.05.15

   Laboratorium Kosmetyczne Joanna – firma, która dba o miliony Polek

   Laboratorium Kosmetyczne Joanna funkcjonuje na rynku od ponad 35 lat. Swoją działalność rozpoczynało od produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów, jednak w 2007 r. weszło również w segment produktów do pielęgnacji ciała. Jego właściciele – Ryszard Korczak i Bogusław Górka – pierwsze kroki stawiali w małym garażu pod Warszawą. Maluchem z przyczepą docierali z towarem do ponad 1000 zakładów fryzjerskich w Polsce. Dziś prowadzą firmę, która ma wiodącą pozycję na polskim rynku jako producent kosmetyków do koloryzacji, pielęgnacji i stylizacji włosów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.05.06

   Firmowe dane dobrze podane. Aktualizacja danych w banku i w CEIDG

   Aktualne dane na koncie to korzyści, o których czasem zapominamy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z promocji i rabatów, ich korespondencja przychodzi na czas, mają wygodny kontakt z Bankiem oraz dostęp do wielu praktycznych funkcji. Dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG zmiana danych jest już obowiązkiem.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.30

   Firma „Bliźniak” ze Słupska. Zaczynali w garażach, dziś działają również zagranicą

   Firma „Bliźniak” ze Słupska powstała z inicjatywy braci bliźniaków – Ryszarda Polonisa i Marka Polonisa. Zajmuje się produkcją rolet, żaluzji oraz innych zabezpieczeń dla okien i bram. Panowie zaczynali działalność w garażach, a dziś – po 13 latach – dysponują jednymi z najlepszych maszyn na świecie, halami produkcyjnymi i biurami w Gdyni. Wykwalifikowana załoga i nowoczesny sprzęt pozwalają im szybko i fachowo realizować zlecenia na terenie Polski oraz za zachodnią i północną granicą.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.23

   AUTO-Jakubowscy – rodzinna firma pełną parą

   Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Równie wspaniale może wyjść w biznesie, czego znakomitym przykładem jest firma AUTO-Jakubowscy z miejscowości Świlcza pod Rzeszowem. Stanisław Jakubowski wraz z żoną i trzema synami z powodzeniem zajmują się sprzedażą samochodów, części zamiennych i akcesoriów, jak również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.18

   Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

   Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.03

   Konto firmowe a sprawy prywatne – co musisz wiedzieć?

   Prowadząc firmę jako przedsiębiorca masz zazwyczaj nieograniczony dostęp do konta firmowego. Warto wtedy uważać, bo regulowanie prywatnych wydatków z tego rachunku nie zawsze jest możliwe i stanowi źródło potencjalnych problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz załatwiać sprawy prywatne, używając do tego konta firmowego.

   więcej
  Pokaż więcej