2016.02.04

Weź udział w badaniu skłonności firm do inwestycji

Polska gospodarka jest beneficjentem spektakularnego sukcesu transformacji gospodarczej, ale dotychczasowy model wzrostu oparty na niskich kosztach pracy ulega wyczerpaniu. Polska potrzebuje wzrostu innowacyjności i efektywności gospodarki. PKO Bank Polski, Deloitte oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zbadają, co skłania zarządy polskich firm do inwestycji w B+R.

Weź udział w badaniu skłonności firm do inwestycji
Fot. shutterstock.com

Gospodarka oparta na wiedzy i innowacjach coraz bardziej decyduje o konkurencyjności krajów oraz trwałym wzroście gospodarczym. Jednym z kluczowych elementów tej układanki są przedsiębiorstwa i realizowana przez nie działalność badawczo-rozwojowa. Dlatego Deloitte od pięciu lat monitoruje strategie badań, rozwoju i wspierania innowacyjności firm z Polski i 10 krajów Europy Środkowej. Na tej podstawie opracowywany jest cykliczny raport „Badania i rozwój w przedsiębiorstwach”.

Właśnie wystartowała 5 edycja badania, które jest realizowane wspólnie z PKO Bankiem Polskim.

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu i wypełnienia ankiety:

Przejdź do ankiety



Badanie pokaże m.in. jakie czynniki decydują o zaangażowaniu firm w działalność badawczo-rozwojową, w jaki sposób firmy chronią własność intelektualną i know-how oraz jakie trendy występują w badanych obszarach na przestrzeni ostatnich lat. Obok PKO Banku Polskiego, zaangażowane w projekt jest również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W trakcie projektu przeanalizowane zostaną również zmiany, jakie nastąpiły od zeszłorocznego badania, wedle którego 48 proc. polskich firm przeznaczyło w 2014 r. na działalność B+R więcej niż 3 proc. swoich obrotów (w 2013 r. – 26,3 proc), a 67 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 3-5 lat zwiększą wydatki na ten cel. Zarazem ubiegłoroczne badanie pokazało, że tylko jedna trzecia polskich firm ma przemyślaną i wypracowaną strategię badań, rozwoju i wspierania innowacyjności.

PKO Bank Polski od lat jest wiodącą instytucją bankową wspierającą rozwój polskich przedsiębiorstw. Bank nie tylko dostarcza finansowanie, ale także doradza w doborze odpowiedniej struktury finansowania oraz zabezpieczeń przed ryzykami. – Włączając się w badanie nad skłonnością firm do inwestycji w B+R, chcemy pomóc w identyfikacji potrzeb polskich firm, co pozwoli na efektywniejsze konstruowanie rozwiązań dla nich. – mówi Paweł Pach, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi w PKO Banku Polskim.

Bank jest największym kredytodawcą wśród 22 banków udzielających kredytów z gwarancjami programu de minimis, obsłużył ok. 30 proc. przedsiębiorców korzystających z programu. W ofercie dla MŚP znajduje się także kredyt na innowacje technologiczne, oraz kredyt z gwarancją COSME, która zabezpiecza spłatę 80 proc. wartości kredytu obrotowego, pożyczki lub kredytu inwestycyjnego. – Ze względu wiodącą rolę Banku w finansowaniu polskich MŚP, w sposób szczególny zależy nam na zdobywaniu i upowszechnianiu wiedzy służącej budowaniu konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki – mówi Szymon Wałach, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.

Czytaj także:

PKO Bank Polski najcenniejszą marką finansową w rankingu Rzeczpospolitej

PKO Bank Polski i start-upy przy jednym stole

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png