2017.10.09

BAHK zorganizowała w tym roku już 21 zbiórek krwi

Ponad 742 litry litrów krwi zebrała w tym roku, organizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego, Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa. W 21 zbiórkach w 13 miastach całej Polski  wzięło udział 1700 osób. W październiku planujemy jeszcze dwie akcje w Warszawie.

Co motywuje uczestników naszych akcji do dzielenia się krwią?  Natalia Krzewska-Buńkowska z Białegostoku jest dawcą od 7 lat.  - Robię to dla innych, ale też dla siebie. Mam bardzo rzadką grupę krwi i zdaję sobie sprawę, że jest cenna. Czasami pracownicy RCKiK nawet dzwonią do mnie, abym oddała krew. Jeśli mam taką możliwość, zawsze pomagam – mówi.Maciej Zieliński z Warszawy, pracownik PKO Banku Polskiego, zdecydował się dwa lata temu. Ale dopiero, kiedy niedawno dowiedział się, że ma rzadką i poszukiwaną grupę krwi postanowił wykorzystać swój potencjał i częściej w ten sposób pomagać innym. Od trzech lat krew oddaje Natalia Gotówko z Białegostoku. Pierwszy raz, bo chciała pomóc koleżance rannej w wypadku. Właśnie wtedy w pełni zdała sobie sprawę ze znaczenia, jakie dla ratowania zdrowia i życia ma krew. To doświadczenie zachęciło do regularnego dzielenia się nią.  Monika Kasprzak z PKO Banku Polskiegopodczas BAHK w Gdyni na początku października krew oddała po raz pierwszy. Zdecydowała się, bo było blisko i wygodnie – ambulans stanął pod miejscem jej pracy. - Przekonałam się, że oddawanie krwi nie boli i nie trzeba się go bać – zapewnia. EmiliaBuchert z Gdyni – także z PKO Banku Polskiego - krwiodawcą została w 2009 roku. Dlaczego?  – Po prostu chcę pomagać. A oddawanie krwi to prosty sposób i nic nie kosztuje – mówi.

Od czerwca do początku października Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła Białystok (185,85 l), Bydgoszcz (79,65 l), Gdańsk  (32,85 l), Gdynię (9,45 l), Kraków  (36,9 l), Lublin  (36,20 l), Łódź (8,1 l),  Mońki (49, 5 l), Poznań (58,5 l), Szczecin  (43,2 l), Warszawę  (62,10 l),  Wrocław (99 l), Wysokie Mazowieckie  (40,95 l). Łącznie dzięki ofiarności krwiodawców w tym roku zebraliśmy ponad 742 litry tego najcenniejszego z leków.

W październiku wszystkich, którzy chcą pomagać w ratowaniu zdrowia i życia innych zachęcamy do udziału w kolejnych zbiórkach w Warszawie. We wtorek 17 października, ambulans zatrzyma się przy ul. Chłodnej 52 (9.00 -14.00), natomiast w piątek 27 października zapraszamy na ul. Puławską 15 na parter Centrali PKO Banku Polskiego (9.00-15.00).

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (od 2009 roku) wzięło udział ponad 13 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym 5,8 tys. litrów tego bezcennego leku.

Fundacja PKO Banku Polskiego dziękuje wszystkim zaangażowanym w BAHK krwiodawcom i zachęca do udziału w kolejnych akcjach!

Chcesz zostać krwiodawcą? Poszukujesz informacji, jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą? Sprawdź na portalu Bankomania

Ciekawe informacje znajdziesz także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Zachęcamy też do odwiedzenia profilu BAHK na Facebooku, który ma 94 tys. fanów!

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png