2017.09.20

Blisko 690 litrów krwi zebrała już w tym roku Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa

Podczas tegorocznej BAHK odbyło się już 20 zbiórek krwi w 12 miastach całej Polski. Do organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego akcji dołączyło ponad 1600 osób. Jeszcze we wrześniu krwiodawców ponownie zapraszamy do Białegostoku.

 

Od czerwca do września Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła Białystok (130 l), Bydgoszcz (79,65 l), Gdańsk (32,85 l), Kraków (36,9 l), Lublin (36,20 l), Łódź (8,1 l), Mońki (49, 5 l), Poznań (58,5 l), Szczecin  (43,2 l), Warszawę (62,10 l), Wrocław (99 l), Wysokie Mazowieckie (40,95 l).

Łącznie odbyło się 20 akcji, podczas których dzięki ofiarności krwiodawców zebraliśmy 686 litrów tego najcenniejszego z leków.

Co motywuje uczestników naszych akcji do oddawania krwi? - Dzisiaj ja pomagam komuś, ale może być tak, że to ja będę potrzebował takiego wsparcia. Właśnie radość jaką powoduje poczucie, że się komuś pomogło zachęca do udziału w takich akacjach – mówiAdam Jaszczak z Łodzi. O akcji dowiedział się od żony, która pracuje w PKO Banku Polskim i także w niej uczestniczyła. Klaudia Ostrowska z Wrocławia krew oddaje regularnie już od 5 lat. Pierwszy raz zdecydowała się dzięki akcji, która prowadzona była w liceum. Wtedy nie mogła oddać krwi, ale zobaczyła, jakie to proste i spróbowała samodzielnie. Od tego czasu nie tylko sama dzieli się krwią, ale zachęca do tego swoich znajomych. Tym, którzy się obawiają towarzyszy podczas pierwszego oddawania krwi. Jarosław Ostrowski, także z Wrocławia, sam jest krwiodawcą od 5 lat i udało mu się już dwie osoby namówić do regularnego dzielenia się krwią.

Przypomnijmy, że bankową akcję zbiórki krwi zainicjowali w 2009 r. pracownicy PKO Banku Polskiego. Od początku jej ideą było nie tylko pozyskiwanie tego cennego leku, ale także promowanie krwiodawstwa i uświadamianie jego roli w lecznictwie. Dziś także nie brakuje pracowników Banku wśród uczestników BAHK. Barbara Hodurek z Departamentu Analiz i Kontroli Kosztów mówi, że kilka lat temu jej mąż potrzebował krwi z powodu operacji i wtedy zdała sobie sprawę, że choroba może dotknąć każdego w każdej chwili, dlatego stała się krwiodawcą. Macieja Zielińskiego z Centrum Restrukturyzacji i Windykacji do systematycznej pomocy innym skłoniła informacja, że ma rzadką i przez to poszukiwaną grupę krwi. 

Jeszcze we wrześniu wszystkich, którzy chcą pomagać w ratowaniu zdrowia i życia innych zapraszamy na kolejną akcję w Białymstoku (piątek 22. 09., RCKiK, ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 godz. 7:00 – 15:00).

W dotychczasowych 8 edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział blisko 12, 9 tysiąca osób. Łącznie przekazano potrzebującym ponad 5,7 tysiąca litrów tego bezcennego leku.

Fundacja PKO Banku Polskiego dziękuje wszystkim zaangażowanym w BAHK krwiodawcom i zachęca do udziału w kolejnych akcjach!

Chcesz zostać krwiodawcą? Poszukujesz informacji, jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą? Sprawdź na portalu Bankomania

Ciekawe informacje znajdziesz także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Zachęcamy też do odwiedzenia profilu BAHK na Facebooku, który ma 94 tys. fanów!

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png