2017.10.24

Do Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa w tym roku dołączyło blisko 1800 osób!

Przed nami dwie ostatnie w tym roku zbiórki BAHK. 27 października organizator akcji - Fundacja PKO Banku Polskiego - zaprasza dawców do Warszawy, a 31 października - do Kielc. W tym roku przekazaliśmy już 760 litrów krwi dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

W tegorocznych 22 zbiórkach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa w 13 miastach całej Polski wzięło udział 1770 osób. Dlaczego oddają krew? - Robię to dla innych, ale też dla siebie – wyjaśnia Natalia Krzewska-Buńkowska z Białegostoku, która jest dawcą od 7 lat. Dodaje, że ma bardzo rzadką grupę krwi i zdaje sobie sprawę, jak jest cenna. A EmiliaBuchert z Gdyni, pracująca w PKO Banku uważa, że to najprostszy sposób na pomaganie. – Nie boli i nic nie kosztuje – zapewnia. Barbara Hodurek (także z PKO Banku Polskiego) mówi, że kilka lat temu jej mąż potrzebował krwi z powodu operacji i wtedy zdała sobie sprawę, że choroba może dotknąć każdego w każdej chwili. - Dziś ja pomagam, jutro sama mogę potrzebować wsparcia. Dlatego regularnie oddaję krew – deklaruje.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa została zapoczątkowana w 2009 roku przez pracowników PKO Banku Polskiego. Wciąż stanowią liczną grupę uczestników. Niedawna zbiórka w Warszawie, przy ul. Chłodnej była inicjatywą pracowników spółek Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego - PKO Ubezpieczenia, PKO Leasing, PKO TFI, PKO BP Bankowy PTE, Qualia, Finat oraz zlokalizowanego w budynku Oddziału 99. Wspierali także w jej przygotowaniu organizatora BAHK Fundację PKO Banku Polskiego.  - Dzięki zorganizowaniu akcji w pobliżu naszej siedziby mogłam oddać krew w trakcie dnia pracy. Cieszę się, że Grupa PKO Banku Polskiego podejmuje działania także w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Mam nadzieję, że akcja będzie powtarzana – mówi Karolina Kozłowska-Kawycz, z PKO Ubezpieczenia.

Ambulans na Chłodnej odwiedzali też pracownicy innych firm położonych w okolicy. Jarosław Rupiewicz jest honorowym dawcą już od 2009 roku. Ucieszył się, kiedy otrzymał informację, że tak blisko jego biura będzie czekał krwiobus. I chętnie skorzystał z takiej możliwości. W sumie podczas akcji na Chłodnej krew oddało 38 osób, dzięki czemu zebraliśmy ponad 17 litrów tego bezcennego leku. 

Od czerwca do października Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła Białystok (185,85 l), Bydgoszcz (79,65 l), Gdańsk  (32,85 l), Gdynię (9,45 l), Kraków  (36,9 l), Lublin  (36,20 l), Łódź (8,1 l),  Mońki (49, 5 l), Poznań (58,5 l), Szczecin  (43,2 l), Warszawę  (79,20 l l),  Wrocław (99 l), Wysokie Mazowieckie  (40,95 l).

Łącznie dzięki ofiarności krwiodawców w tym roku zebraliśmy ponad 760 litrów krwi tego najcenniejszego z leków.

W październiku wszystkich, którzy chcą pomagać w ratowaniu zdrowia i życia innych zapraszamy na ostatnie już w tym roku nasze akcje do Warszawy (27.10, godz. 9.00-15.00) i Kielc (31.10, godz. 7.00-14.00)

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (od 2009 roku) wzięło udział ponad 13 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 5,83 tys. litrów tego bezcennego leku.

Fundacja PKO Banku Polskiego dziękuje wszystkim zaangażowanym w BAHK krwiodawcom!

Chcesz zostać krwiodawcą? Poszukujesz informacji, jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą? Sprawdź na portalu Bankomania

Wiele ciekawych informacji znajdziesz także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Zachęcamy do odwiedzenia profilu BAHK na Facebooku, który ma 94 tys. fanów!

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png