77. urodziny wielkiego artysty. Świętujemy jubileusz Jana Dobkowskiego
Zajmuje ważne miejsce w historii sztuki. Deklaruje – jak mówią historycy sztuki – „myślenie linią”. Malarz, grafik, rysownik, autor akcji i instalacji przestrzennych we wnętrzach i w pejzażu Jan Dobkowski, pseudonim „Dobson”, świętuje swoje 77. urodziny. Jego prace znajdują się w kolekcji sztuki współczesnej zgromadzonej przez PKO Bank Polski.
Jan Dobkowski urodził się 8 czerwca 1942 r. w Łomży. W latach 1962-1968 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa w pracowniach prof. Juliusza Studnickiego i prof. Jana Cybisa. Już wtedy przeciwstawiał się dominującemu na polskich uczelniach artystycznych sposobowi malowania, który kładł nacisk na kolorystykę i faktury.
– Od roku 1965 r. Dobkowski malował obrazy o gładkich, lśniących powierzchniach, przedstawiające płasko kładzione i sylwetowo traktowane plamy barwne, o kształtach ludzi i przedmiotów. To syntetyczne podejście do tworzywa wpłynęło także na ograniczenie palety do kilku zaledwie, czystych kolorów nakładanych jednolicie, bez różnicowania tonacji. Jak sam mówił, nie zamierzał „zgipsieć" i przedstawił własną propozycję malarskiego języka. Jego płaszczyznowe obrazy nawiązywały do estetyki POPartu. Dużą rolę odgrywała u Dobowskiego kreska – niezwykle precyzyjna i czysta, która zdominuje także jego rysunek pojawiający się od początku jako dopełnienie malarstwa – mówi Ewa Gorządek z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Styl artysty zmienił się w latach 70. XX w. To czas, w którym powstała seria pejzażowych, romantycznych rysunków, bez tak charakterystycznych dla niego postaci ludzkich i erotyki. Wszystkie przypominały sieć splątanych ze sobą linii. Dzięki dominującej wówczas cienkiej kresce prace miały niezwykły klimat.
– Artysta jest twórcą indywidualnego języka malarskiego, który wyznaczył mu ważne miejsce w historii sztuki. Jego nowatorski sposób pracy kryje się zarówno w metodzie malowania, jak i tematach podejmowanych w obrazach, rysunkach i grafikach. Awangardowa twórczość Dobkowskiego jawi się jako wyjątkowo oryginalna nie tylko na polskim gruncie, ale również w kontekście międzynarodowym – podkreśla Michał Jachuła, kurator i historyk sztuki. – Artysta stawia tezę, że cała jego twórczość mieści się w stwierdzeniu „linia śladem myślenia”. Otwarcie deklaruje „myślenie linią” i kwestionuje kolor jako najistotniejszą cechę malarstwa, choć kolor jest w jego pracach bardzo ważny.
Sam Dobkowski mówi o swojej twórczości: mam typowo płaszczyznowe spojrzenie, przede wszystkim widzę jednym okiem, a nie dwoma. Swoimi możliwościami chciałem wyeksponować to, co mam najlepszego, nie powielać tego co już ktoś zrobił.
Obok dzieł, które powstały na płótnie, ważną część twórczości Dobkowskiego stanowią obiekty i działania przestrzenne. Chętnie sięgał do plexiglasu. Jedna z najbardziej poruszających wystaw malarza to „Marianna” z 1979 r., prezentowana w Galerii Krytyków w Warszawie. Obok portretów córki (stąd tytuł ekspozycji), pokazywane były tu stworzone właśnie z plexiglasu kolorowe zabawki przestrzenne.
Prace Dobkowskiego znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku a także w kolekcji PKO Banku Polskiego.
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Jest ona owocem trwającej od lat współpracy MNW z PKO Bankiem Polskim, partnerem i mecenasem wielu muzealnych przedsięwzięć. Prezentuje ponad 30 prac wybranych ze zbioru dzieł sztuki współczesnej zgromadzonych przez Bank. Znajdują się wśród nich m.in. obrazy i rzeźby takich twórców jak Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik czy artyści niegdyś związani z Gruppą.
Wystawę można oglądać do końca czerwca br. Towarzyszą jej liczne atrakcje, m.in. spotkania z artystami, koncerty oraz kuratorskie oprowadzenia. Warto tu być!
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Wystawa „Karol Śliwka” w Warszawie. Zapraszamy!
Patrzy na obraz, gdy maluje. Jak jest ukończony to on spogląda na nią. Olga Wolniak – artystka, która inspiruje
Sztuka to wartość: spotkanie z Krzysztofem Bednarskim
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.