Ale święto! Filmowy festiwal dla młodych widzów
Bogaty, rodzinny i otwarty – taki będzie 34. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Od 27 listopada do 4 grudnia br. Poznań stanie się miastem alakinaków. Po raz kolejny partnerem głównym festiwalu jest PKO Bank Polski.
Ale kino! to największy festiwal filmowy dla dziecięcej i młodzieżowej publiczności, ale każdy znajdzie dla siebie ciekawe propozycje. Jego kolejne edycje przyciągały około 12 tys. widzów, na których zawsze czekała moc atrakcji. Nie inaczej będzie w tym roku. Oprócz 150 filmów konkursowych, ocenianych zarówno przez profesjonalne, jak i dziecięce jury, młodzi widzowie będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach, warsztatach i spotkaniach.
Filmowe gwiazdy
W tym roku do konkursu zgłoszono 3765 filmów ze 123 krajów. Podczas festiwalu zobaczymy 50 filmów pełnometrażowych i 100 o krótkim metrażu. Wśród tematów podejmowanych w filmach znajdą się m.in. wykluczenie, życie w rodzinie a także problemy związane z wiekiem dojrzewania czy uczuciowe rozterki. W gronie festiwalowych propozycji nie zabraknie prawdziwych hitów, nowości a także utytułowanych gwiazd, m.in. będzie można zobaczyć film „Miss Impossible” (wyróżnienie Generation K-Plus Berlinale 2016, Europejska Nagroda Filmowa 2016 w kategorii Nagroda Młodego Widza), animowany film „Nazywam się Cukinia” (nagroda publiczności festiwalu w San Sebastian 2016 i Warszawski Festiwal Filmowy 2016) czy „Pułapka” (Kryształowy Niedźwiedź Generation K-Plus Berlinale 2016). Wszystkie produkcje mają szansę na zdobycie zaszczytnych laurów: Złote Koziołki, Marciny i Marcinki.
Platynowe Koziołki
Niezwykłą nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! są Platynowe Koziołki, którą wyróżniani są wyjątkowi twórcy kina dla dzieci i młodzieży. W tym roku Platynowe Koziołki zostaną wręczone Jackowi Adamczakowi - grafikowi, animatorowi, scenarzyście i reżyserowi wielu filmów dla młodej widowni, np. serii „Baśnie i bajki polskie” lub „14 bajek z królestwa Lajlonii”. Statuetkę otrzyma także Rock Demers za wkład w dystrybucję i produkcję filmów dla dzieci, a w szczególności za cyklu 24 filmów „Tales for All”, które obejrzało wiele tysięcy dzieci na całym świecie i nagradzano na ponad 160 międzynarodowych wydarzeniach.
Różnorodność i nowość
Wszystkie festiwalowe filmy zostały pogrupowane w kategorie, m.in. Panorama, Ale Kino! Sport, Ale Kino! z rodziną, Ale Kino! z dreszczykiem, Ludzie dla ludzi czy Ale Kino! najnajmłodszego widza (od 1 roku życia!) i w każdej znajdą się wyjątkowe propozycje. Ponadto w festiwalowym programie przewidziano wiele innych wydarzeń, np. warsztaty „Filmuj z Gwiazdą” czy finał warsztatów Wielka Przygoda z Filmem. Ważną częścią będzie Forum nauczycieli i filmowców, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Śmiech w kinie – siła radości w filmowym opowiadaniu”, a jego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne i wartościowe, a jednocześnie trudne jest mówienie o sprawach ważnych poprzez pryzmat śmiechu, radości i humoru. Nowością tegorocznej edycji będzie projekt „Ale Kino! Industry Pro” przeznaczony głównie dla młodych filmowców i studentów szkół filmowych. Sekcja trwać będzie od 1 do 3 grudnia.
Ale warto!
Po raz kolejny, partnerem głównym wyjątkowego święta filmu dla młodych widzów Ale Kino! jest PKO Bank Polski. Dzięki temu m.in. festiwal dostępny jest dla każdego młodego widza: bilety kosztują od 1 do 8 zł. Projekcje filmów i wydarzenia odbywają się w Multikinie, CK Zamek, Centrum Sztuki Dziecka i Teatrze Łejery.
Jaki jeszcze będzie 34. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza? Doświadczony, oklaskiwany oraz lokalny i globalny jednocześnie! Ponadto pełen zabawy, emocji i nowych wrażeń. A co najważniejsze - edukujący, zarówno młode pokolenie, jak i te starsze.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Konkurs:
Poszukaj Alekiniaka w jednym z trzech oddziałów PKO Banku Polskiego w Poznaniu i sfotografuj się z nim. Nagrody niespodzianki funduje PKO Bank Polski. Więcej informacji na stronie.
Czytaj także:
Jerzy Maksymiuk - benefis w Filharmonii Narodowej
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.