2017.12.01

Ale(wielkie i małe)Kino! z tradycjami Festiwal Filmowy dla dzieci w Poznaniu

Od niewielkiego wydarzenia prezentującego filmy dla dzieci i młodzieży po ogromny festiwal filmowy dla dzieci o randze międzynarodowej. Festiwal filmowy Ale Kino! 2017 w Poznaniu jest nie tylko świetną wizytówką Polski i Poznania – to także prawdziwe święto kinematografii dziecięcej. Jak wyglądały początki festiwalu, a czym jest on dziś i jaka idea przyświeca jego organizatorom?

None

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! w tym roku wystartuje już po raz 35. Samo określenie startu nie jest przypadkowe. Edycja 2017 za swój temat przewodni przyjęła kosmos, podróże międzygwiezdne i spotkania z kosmitami. W dniach 3-10 grudnia Poznań zamieni się w światową stolicę kinematografii dziecięcej. Tydzień festiwalowych wydarzeń obfitował będzie w pokazy filmów, wydarzenia kulturalne i wiele atrakcji przeznaczonych nie tylko dla najmłodszych. Tak jest już od kilkudziesięciu lat.

Ponad pół wieku tradycji

W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza – Ale Kino! w Poznaniu historia przeplata się z teraźniejszością. Nagradzane są współczesne filmy, ale honoruje się również produkcje sprzed lat. W tym roku przypada 50. rocznica powstania pierwszego odcinka przygód Reksia. Sylwetka pociesznego kundelka bawiła dzieci i młodzież przez lata i robi to dziś. Z tej okazji organizatorzy postanowili nagrodzić obraz Platynowymi Koziołkami. Początki panowania na polskich ekranach animowanego psa historycznie łączą się z początkami samego festiwalu Ale Kino!.

W latach 1963-1966 w Poznaniu odbywał się Przegląd Filmów Animowanych i Dziecięcych. Właśnie to wydarzenie można traktować jako początki współczesnego festiwalu. Jego późniejszym protoplastą stał się jednak I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży, który miał miejsce w 1969 roku. Jego kolejne edycje odbywały się co dwa, a później co cztery lata, najczęściej w okresie ferii zimowych. Stąd też nieregularność numeryczna. Mimo że festiwal organizowany jest co roku od 2006 r., dziś mówimy dopiero o 35. edycji.

W latach 80. XX wieku wydarzenie było obszernie relacjonowane przez Telewizję Polską, a udział w nim brały również polskie i zagraniczne seriale telewizyjne. Prestiżową imprezą międzynarodową stał się jednak dopiero w roku 1994. W następnych latach został objęty patronatem International Centre of Films for Children and Young People. Wydarzenie rokrocznie odbywało się w czerwcu, jednak w roku 2006 przeniesiono je na grudzień. Tak jest do dziś – koniec roku to najlepsza okazja, by podsumować filmowe osiągnięcia.

Zamiast Lwów, Koziołki!

Tak jak Amerykańska Akademia Filmowa ma swoje Oscary, a Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej Złote Globy, tak Przegląd Filmów Animowanych i Dziecięcych ma… Koziołki. Nagrody przyznawane są w czterech głównych kategoriach – filmy animowane dla dzieci, filmy animowane dla młodzieży, filmy aktorskie dla dzieci i filmy aktorskie dla młodzieży. Wręczane są również, wcześniej wspomniane, Platynowe Koziołki, stanowiące nagrodę organizatorów festiwalu dla osób lub postaci szczególnie zasłużonych dla filmu. Oprócz nagród „dorosłego” jury, swoją nagrodęMarcinka – przyznaje jury dziecięce, a nagrodę Marcina – jury młodych. W ramach wydarzenia organizowane są także dodatkowe bloki tematyczne, w których również wyłania się laureatów. Festiwal Filmowy Ale Kino!to też jedyny na świecie festiwal filmów dla dzieci, który przyznaje nagrody w kategorii piłkarskiej – za najlepszy film traktujący o tym sporcie.

Rodzina i zabawa!

Większość festiwali filmowych ma na celu przykucie uwagi widzów, promowanie najlepszych tytułów i rozdawanie nagród. Festiwal Filmów Młodego Widza to nie tylko splendor i czerwone dywany. To przede wszystkim chęć promowania wartościowego kina i wiedzy o filmach wśród najmłodszych – i to nie w ramach reklamy dla każdego z nagradzanych filmów. To misja edukacyjna. Organizatorzy starają się zaangażować młodego widza – stąd możliwość nagradzania filmów przez najmłodszych. Festiwal ma być przeżyciem rodzinnym.

Festiwalowi Ale Kino! rokrocznie towarzyszą wydarzenia bezpośrednio lub pośrednio związane z jego tematyką. Ich celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na wydarzenie, ale również zaangażowanie jego społeczności w dodatkowe aktywności. W ramach 35. edycji poszukiwano np. psiego sobowtóra Reksia. O tym jak silna jest grupa osób związanych z festiwalem, może świadczyć chociażby grupa na Facebooku Alekiniaki, która zrzesza prawie tysiąc członków.

Ale Kino! od lat jest uznawane za jedno z największych wydarzeń poświęconych filmom dla dzieci. Mimo że festiwale tego typu organizowane są na całym świecie, polska impreza wyróżnia się nie tylko rozmachem, ale również niezwykłą atmosferą. By poczuć ten niezwykły klimat, wystarczy od 3 do 10 grudnia zjawić się w Poznaniu. Do czego serdecznie zachęcamy!

Więcej informacji na temat Festiwalu Filmowego dla dzieci Ale Kino! 2017 w Poznaniu znajdziecie tutaj: http://www.alekino.com/

Maciej Pobocha

Czytaj więcej:

Sebastian Krok z nagrodą ministra kultury

„Wyspiański” w magicznym Krakowie

Festiwal Mediów Człowiek w zagrożeniu. To tutaj tętni serce dokumentu – wywiad

 

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png