2019.05.13

Arcydzieła współczesnej muzyki kameralnej. Wyjątkowe koncerty w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

Drugi tydzień maja zapowiada się wyjątkowo interesująco dla melomanów. W Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbywać się będzie 23. Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego. Tegoroczny program festiwalu, będący autorską koncepcją lubelskiego kompozytora Mariusza Dubaja, został najwyżej oceniony przez komisję konkursową programu „Muzyka” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncerty dla melomanów

Nowa formuła tego wydarzenia zakłada, że współautorem koncepcji programowej jest współczesny kompozytor, który prezentuje dzieła własne oraz tych twórców, którzy w sposób szczególny wpłynęli na jego artystyczną drogę. To właśnie koncert jubileuszowy z okazji 60. urodzin kompozytora Mariusza Dubaja otwiera cały cykl. Podczas koncertu inauguracyjnego, już w poniedziałek 13 maja, zaprezentują się Małgorzata Rodek (sopran), Małgorzata Krzemińska (fortepian), Gabriela Klauza (organy), Michał Drewnowski (fortepian) oraz Grzegorz Hordyjewicz (trąbka). Koncert inauguracyjny podzielony jest na dwie części.

Prawykonania będą miały: ponownie opublikowana niedawno kompozycja organowa Mieczysława Mazurka oraz transkrypcja na trąbkę i fortepian słynnej miniatury wybitnego kompozytora muzyki filmowej, Krzesimira Dębskiego. Specjalną atrakcją będzie wykonanie partii fortepianu „Dwóch pieśni” Jerzego Kornowicza przez samego kompozytora, który przyjedzie na koncert z Warszawy – mówi prof. Mariusz Dubaj, kompozytor, teoretyk muzyki, pianista, prezes Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

W drugiej części koncertu publiczność usłyszy kompozycje patrona festiwalu, Mariusza Dubaja.

We wtorek 14 maja zaprezentowane zostaną arcydzieła współczesnej muzyki kameralnej w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. To jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 r. Repertuar Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 450 utworów, z czego około 300 to literatura XX i XXI w. Na środę 15 maja zaplanowano dwa spotkania z maestro Mariuszem Dubajem. Będą się one odbywały pod hasłem „Muzyka i plastyka – dwie córki jednego Boga”.

Zarówno muzyka, jak i plastyka mają wiele wspólnych elementów, np. rytm, tempo, dynamika, faktura, barwa, forma. Stąd też twórczość plastyczna może być ciekawsza i bogatsza, gdy inspiracją dla niej staje się muzyka. Potwierdzają to wypowiedzi wielu wybitnych malarzy, np. Zdzisława Beksińskiego. Podobnie jest z inspiracją dzieł muzycznych przez sztuki piękne, czego wiele wspaniałych przykładów można odnaleźć w historii muzyki, np. „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego – tłumaczy prof. Dubaj.

17 maja, podczas piątkowego koncertu, usłyszeć będzie można utwory w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej. Na scenie pojawią się również Marek Drewnowski (fortepian), Jerzy Swoboda (dyrygent) oraz gość specjalny – Jerzy Kisielewski. W programie cztery arcydzieła muzyki kameralnej: „IV Symfonia na orkiestrę” Witolda Lutosławskiego, Koncert fortepianowy Stefana Kisielewskiego, „Choreia na orkiestrę” Marka Stachowskiego oraz „Sinfonia sacra” na orkiestrę” Andrzeja Panufnika.

Wydarzenia kończące 23. Forum Sztuki Współczesnej to zaplanowany na niedzielę 19 maja koncert laureatów I Konkursu Kompozytorskiego im. Kompozytorów Lubelskich dla dzieci i młodzieży do lat 21 oraz „Estrada Młodych”, podczas której zaprezentują się uczniowie lubelskich szkół muzycznych.

Narcyza Rejment, PKO Bank Polski

PKO Bank Polski od wielu lat sponsoruje działalność artystyczną Filharmonii i ma przyznany tytuł „Partnera Filharmonii Lubelskiej”. Jest to najstarszy zespół filharmoniczny działający w Polsce po II wojnie światowej. Zespół filharmonii występował wielokrotnie na licznych międzynarodowych festiwalach (m.in. we Włoszech, Holandii i Danii), ma za sobą także liczne wydawnictwa płytowe. Filharmonia w swoim repertuarze ma utwory od baroku po muzykę współczesną (także musicalową i estradową).

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

29. Festiwal Człowiek Mediów w Zagrożeniu już jesienią. Dokument „Kobieta w niewoli” prologiem wydarzenia

„Weź to zagraj!”. W łódzkiej filmówce ruszył 37. Festiwal Szkół Teatralnych

Hajnówkę wypełniły dźwięki z różnych zakątków świata. Ruszyła kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Pliki do pobrania