2019.05.08

„Weź to zagraj!”. W łódzkiej filmówce ruszył 37. Festiwal Szkół Teatralnych

7 dni fenomenalnych emocji gwarantują młodzi aktorzy szkół teatralnych z całego kraju. Już po raz 37. w Łodzi odbywa się Festiwal Szkół Teatralnych. Jego sponsorem jest PKO Bank Polski.

Młodzi aktorzy szkół teatralnych z całego świata

W tym tygodniu Łódź jest teatralnym centrum świata. Niemal w jednym miejscu spotkali się studenci, wykładowcy, twórcy teatru, ale także ci najważniejsi: widzowie i krytycy, którzy oglądają i oceniają. Spektakle prezentowane są na scenach Teatru Nowego w Łodzi oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi.

Widzowie 37. FST mają okazję obejrzeć najlepsze spektakle, które do Łodzi przywieźli studenci z Warszawy, Wrocławia, Krakowa oraz Białegostoku. To podsumowanie czterech lat zawodowej edukacji i przepustka w wielki świat bycia Aktorem. Festiwal Szkół Teatralnych jest wyjątkowym świętem dla wszystkich dookreślonych i jeszcze niedookreślonych adeptów zawodu. To jedyny w swoim rodzaju moment, kiedy mogą jeszcze obrać każdy kierunek, a we wskazaniu prawidłowego pomocne mogą być nagrody, przyznawane najlepszym z najlepszych – mówi Anna Kazimierczak z biura prasowego festiwalu.

Adeptów sztuki teatralnej oceniać będzie jury w składzie: Aleksandra Konieczna (aktorka i reżyserka), Jack Wakar (krytyk teatralny, dziennikarz), Ingmar Villqist (dramaturg, reżyser) i Wioletta Laszczka (naczelnik Wydziału Szkolnictwa Wyższego MKiDN).

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można dyplomy:

Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie:

„Fedra fitness” István Tasnádi, reż. Daria Wiktoria Kopiec

„Każdy musi kiedyś umrzeć porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej” reż. Agata Duda-Gracz

„Matki” Piotr Rowicki, reż. Agata Kucińska

„Płatonow” Anton Czechow, reż. Monika Strzępka

Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (wydział zamiejscowy AT Warszawa), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie,

„Co gryzie Gilberta Grape’a” Peter Hedges, reż. Marcin Czarnik

„Spaleni słońcem_secondhand” Giovanni Pierangeli i Marcin Wierzchowski, reż. Agnieszka Glińska

„Zachodnie wybrzeże” Bernard-Marie Koltès, reż. Maja Kleczewska

Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu

„Jutro zawsze będzie jutro” Bertolt Brecht, reż. Wojciech Kościelniak

„Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” David Forest Wallace, reż. Aleksandra Popławska

„Siksy” reż. Cezary Iber

Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi

„Anioły w Ameryce” Tony Kushner, reż. Małgorzata Bogajewska

„Pomysłowe mebelki z gąbki” reż. Mariusz Grzegorzek

„Śliskie słowa” reż. Artur Urbański

Festiwal będzie obfitował także w liczne wydarzenia towarzyszące. Będą to między innymi zamknięte warsztaty teatralne „Dramat w procesie rozwoju”, których celem jest stworzenie warunków spotkania młodym twórcom teatralnym (dramatopisarzom, reżyserom, aktorom) oraz umożliwienie im konfrontacji i wymiany doświadczeń podczas wspólnej pracy nad scenicznym kształtem tekstu dramatycznego na zasadzie partnerskiej pracy twórczej. W festiwalowym tygodniu zaplanowano także promocję antologii pt.: Polska jest mitem. Nowe dramaty”, która jest pokłosiem ostatniej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, ale wykracza poza ramy czysto dokumentacyjnego zapisu.

Festiwal Szkół Teatralnych powstały z inicjatywy Jana Machulskiego jest wieloletnią łódzką tradycją. Cieszy się ogromnym uznaniem w środowisku studentów szkół i akademii teatralnych w Polsce. Festiwalowi towarzyszą również inne wydarzenia kulturalne. To, co mnie przekonało do tego Festiwalu to fakt absolutnie wolnej twórczości, spontaniczności i radości. Profesjonalne przedstawienia dyplomowe, gdzie młodzi artyści kończący studia aktorskie mogą się zaprezentować, są swego rodzaju „start-upami”. To przestrzeń, gdzie muszę się pokazać, zainteresować swoją ekspresją, porwać swoich fanów, ale przede wszystkich zachwycić potencjalnych pracodawców. Festiwal bowiem, to także miejsce spotykań dyrektorów teatrów, osobowości świata filmu i teatru, doświadczonych artystów, czyli osób, które mogą pomóc młodym artystom otwierać ich drogi na przyszłość – mówi Krzysztof Garbacz, dyrektor Regionu PKO Banku Polskiego.

Zaznacza, że PKO Bank Polski jestotwarty na różne działania artystyczne. – W tym przypadku, docieramy do ludzi młodych. Festiwalową publiczność stanowią studenci z całej Polski. Dzięki temu obecna jest tam atmosfera spontaniczności i radości. Spektakl żyje interakcją, czyli jest połączeniem tego co się dzieje na scenie z tym, co ma miejsce na widowni. Jest to wydarzenie nowoczesne, wyjątkowe i cieszę się, że możemy być patronem FST po raz kolejny.

W trakcie festiwalu zaplanowano także panele dyskusyjne, warsztat castingowy a także spotkania z aktorami FST, którzy występują „na wielkich ekranach”. W Kinie Szkoły Filmowej gościć będą Bartłomiej Topa, Robert Więckiewicz, Marianna Zydek oraz Karolina Bruchnicka. Zaplanowano również otwarte dla publiczności spotkanie z jurorką FST, reżyserką i aktorką filmową i teatralną, Aleksandrą Konieczną.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

„Siła Wajdy pochodzi nie tylko z jego talentu, ale też z umiejętności zarządzania talentami innych”. Rozmowa z dr hab. Rafałem Syską, kuratorem wystawy „Wajda”

Gdy nawet telefon nie służy już do rozmawiania, mówienie staje się prawdziwą sztuką!

Głosujmy na wystawę Karola Śliwki!