2019.04.24

Głosujmy na wystawę Karola Śliwki!

Ruszyło internetowe głosowanie w ogólnopolskim konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”. W plebiscycie znalazła się m.in. wystawa Muzeum Miasta Gdyni „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci”. 

Wydarzenie Historyczne Roku 2018

Zakończył się pierwszy etap 12. Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy, Ukrainy. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.

Drugi etap, mający charakter plebiscytu internetowego prowadzonego na stronie www.whr.muzhp.pl, potrwa do 15 maja. W kategorii „Wystawa” komisja konkursowa zakwalifikowała ekspozycję czasową Muzeum Miasta Gdyni „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Stanowi ona prezentację dorobku Karola Śliwki, nestora polskiego projektowania, autora dziesiątek opakowań, etykiet, okładek i plakatów, mistrza znaku graficznego. Jego prace przez ostatnie 60 lat współtworzyły codzienność Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. To Karol Śliwka jest autorem logo PKO Banku Polskiego w postaci skarbonki (ułożonej z liter P, K i O), do której wpada złotówka. Tworzył też dla Banku plakaty propagujące m.in. oszczędzanie i książeczki mieszkaniowe.

Na wystawie pojawiły się cytaty z wypowiedzi artysty, które prowadzą przez kolejne etapy życia i twórczości mistrza. Pełne humoru i nostalgii historie barwnie opowiedziane przez Karola Śliwkę pozwalają odbiorcom spojrzeć na prace projektanta grafiki „od kuchni”, zapoznając ich z realiami kolejnych etapów twórczości, począwszy od PRL, przez okres transformacji ustrojowej aż do czasów współczesnych.

Jest to piąta odsłona akcji „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, realizowanej przez Muzeum Miasta Gdyni od 2014 r. Celem cyklu jest popularyzacja polskiego projektowania i jego historii oraz podkreślenie jego wartości, poprzez prezentację dorobku uznanych polskich projektantów. Wpisuje się on w misję Muzeum Miasta Gdyni, które promuje projektowanie, jako dziedzinę leżącą u podstaw powstania Gdyni – miasta modernistycznego.

Prace Karola Śliwki do 15 maja można oglądać w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Zachęcamy do głosowania na ekspozycję „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”! Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 3 czerwca, a więc zaledwie kilka dni przed premierą wystawy w Warszawie (Pałac Kultury w czasie European Design Festiwalu w Warszawie w dniach 7-16 czerwca 2019 r.).

Opracował Piotr Dunaj

Czytaj także:

Moniuszko, jakiego nie znacie. Koncert „Nieznane opery znanych twórców” już za tydzień w Filharmonii Poznańskiej

W świecie filmów i spektakli teatralnych Mistrza. Multimedialna wystawa „Wajda”

Współczesność widziana oczami artystów – poznaj kolekcję sztuki PKO Banku Polskiego