„Byli sobie raz” – wyjątkowe spotkanie w ramach prologu Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”
Jesienią w Łodzi kolejna, 29. edycja festiwalu mediów „Człowiek w zagrożeniu”. To jeden z ważniejszych polskich festiwali filmowych. Prezentowane są podczas niego obrazy dokumentalne i reportaże telewizyjne o problemach stojących przed współczesnym człowiekiem oraz o przezwyciężaniu i zapobieganiu kryzysom.
W ramach prologu festiwalu w łódzkim Muzeum Kinematografii już 18 czerwca odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Jego bohaterkom będzie Maria Konwicka, córka Tadeusza Konwickiego (autora m.in. „Małej apokalipsy”), scenarzysty i reżysera (m.in. filmów „Ostatni dzień lata”, „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Salto”).
– Obok filmu, promocji książki i spotkania z Marią Konwicką, na widzów czeka jeszcze jedna niespodzianka: będzie można zobaczyć niezwykłe pamiątki po Tadeuszu Konwickim, podarowane Muzeum przez córkę – mówi Jakub Wiewiórski, Dyrektor Festiwalu.
W 2010 r., kiedy Maria Konwicka po trzydziestu latach emigracji wróciła ze Stanów Zjednoczonych do Polski, była jedyną najbliższą krewną Tadeusza Konwickiego. Codziennie, aż do jego śmierci 5 lat później, wspólnie przemierzali słynną trasę jego spaceru po Warszawie. Spotkanie w Muzeum Kinematografii koncentrować się będzie wokół wspomnień Konwickiej i książki o tym samym tytule „Byli sobie raz”. Po śmierci ojca Maria, porządkując rodzinne archiwum, próbowała poukładać strzępy wspomnień z dzieciństwa w powojennej Polsce. W powieści odtwarza burzliwe losy dwóch artystycznych rodzin – Leniców i Konwickich. Jak echo powraca obraz warszawskiej bohemy i słynnego stolika w „Czytelniku”, przy którym zasiadali Konwicki, Holoubek i Łapicki.
Wspomina, jak jeden z najsłynniejszych pisarzy polskich pisał do niej udawane „listy miłosne”, jak Elżbieta Czyżewska pomagała jej zadomowić się w Nowym Jorku oraz jak kot Iwan (z domu Iwaszkiewicz) decydował o przyznaniu domownikom paszportu. Wraca pamięcią do przyjaźni ojca z Morgensternami, Dziewońskimi, Tyrmandem, Wajdą… Jej wnikliwa, wielowątkowa opowieść pełna jest życia.
Maria Konwicka – studiowała grafikę na warszawskiej ASP, pracowała w USA jako animatorka m.in. dla studiów Disney i Universal. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Aktorka” współreżyserowanego przez Marię Konwicką wraz z Kingą Dębską, poświęconego Elżbiecie Czyżewskiej. Współorganizatorem wydarzenia jest wydawnictwo Znak. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Pierwszy Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” miał miejsce w 1990 r. Związany był z przemianami ustrojowymi w Polsce i Europie Wschodniej. Jest zwieńczeniem całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi służących popularyzacji kina dokumentalnego oraz koncentrujących się na stworzeniu jak najszerszego, twórczego forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat kondycji współczesnego człowieka. Prezentacji filmów i reportaży towarzyszą każdego roku wydarzenia specjalne, między innymi warsztaty, spotkania oraz prelekcje.
Tegoroczna edycja Festiwalu będzie miała miejsce w Łodzi w dniach 19-23 listopada 2019 r.
Oktawia Staciewińska
Czytaj więcej:
Niezwykła uczta dla ucha i oka. W Katowicach odbyła się jubileuszowa XXV edycja Święta Kwitnących Głogów
Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
37. Festiwal Szkół Teatralnych zakończony!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.