2019.06.12

„Byli sobie raz” – wyjątkowe spotkanie w ramach prologu Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”

Jesienią w Łodzi kolejna, 29. edycja festiwalu mediów „Człowiek w zagrożeniu”. To jeden z ważniejszych polskich festiwali filmowych. Prezentowane są podczas niego obrazy dokumentalne i reportaże telewizyjne o problemach stojących przed współczesnym człowiekiem oraz o przezwyciężaniu i zapobieganiu kryzysom.

Spotkanie z Marią Konwicką, córką Tadeusza Konwickiego

W ramach prologu festiwalu w łódzkim Muzeum Kinematografii już 18 czerwca odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Jego bohaterkom będzie Maria Konwicka, córka Tadeusza Konwickiego (autora m.in. „Małej apokalipsy”), scenarzysty i reżysera (m.in. filmów „Ostatni dzień lata”, „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Salto”).

Obok filmu, promocji książki i spotkania z Marią Konwicką, na widzów czeka jeszcze jedna niespodzianka: będzie można zobaczyć niezwykłe pamiątki po Tadeuszu Konwickim, podarowane Muzeum przez córkę ­– mówi Jakub Wiewiórski, Dyrektor Festiwalu.

W 2010 r., kiedy Maria Konwicka po trzydziestu latach emigracji wróciła ze Stanów Zjednoczonych do Polski, była jedyną najbliższą krewną Tadeusza Konwickiego. Codziennie, aż do jego śmierci 5 lat później, wspólnie przemierzali słynną trasę jego spaceru po Warszawie. Spotkanie w Muzeum Kinematografii koncentrować się będzie wokół wspomnień Konwickiej i książki o tym samym tytule „Byli sobie raz”. Po śmierci ojca Maria, porządkując rodzinne archiwum, próbowała poukładać strzępy wspomnień z dzieciństwa w powojennej Polsce. W powieści odtwarza burzliwe losy dwóch artystycznych rodzin – Leniców i Konwickich. Jak echo powraca obraz warszawskiej bohemy i słynnego stolika w „Czytelniku”, przy którym zasiadali Konwicki, Holoubek i Łapicki.

Wspomina, jak jeden z najsłynniejszych pisarzy polskich pisał do niej udawane „listy miłosne”, jak Elżbieta Czyżewska pomagała jej zadomowić się w Nowym Jorku oraz jak kot Iwan (z domu Iwaszkiewicz) decydował o przyznaniu domownikom paszportu. Wraca pamięcią do przyjaźni ojca z Morgensternami, Dziewońskimi, Tyrmandem, Wajdą… Jej wnikliwa, wielowątkowa opowieść pełna jest życia.

Maria Konwicka – studiowała grafikę na warszawskiej ASP, pracowała w USA jako animatorka m.in. dla studiów Disney i Universal. Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Aktorka” współreżyserowanego przez Marię Konwicką wraz z Kingą Dębską, poświęconego Elżbiecie Czyżewskiej. Współorganizatorem wydarzenia jest wydawnictwo Znak. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Pierwszy Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” miał miejsce w 1990 r. Związany był z przemianami ustrojowymi w Polsce i Europie Wschodniej. Jest zwieńczeniem całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi służących popularyzacji kina dokumentalnego oraz koncentrujących się na stworzeniu jak najszerszego, twórczego forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat kondycji współczesnego człowieka. Prezentacji filmów i reportaży towarzyszą każdego roku wydarzenia specjalne, między innymi warsztaty, spotkania oraz prelekcje.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie miała miejsce w Łodzi w dniach 19-23 listopada 2019 r.

Oktawia Staciewińska

Czytaj więcej:

Niezwykła uczta dla ucha i oka. W Katowicach odbyła się jubileuszowa XXV edycja Święta Kwitnących Głogów

Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019

37. Festiwal Szkół Teatralnych zakończony!