Co łączy „Nowy poczet władców Polski” z filmem? Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi
W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”. Jak na polskie Hollywood przystało, łódzka ekspozycja będzie wzbogacona o wątek filmowy, m.in. o oryginalne kostiumy ze znanych produkcji historycznych, np. „Królowa Bona” czy „Krzyżacy”. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski.
„Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” to najnowsza ekspozycja czasowa prezentowana w Muzeum Miasta Łodzi. – Cieszymy się, że Łódź jako czwarte miasto w Polsce – po Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu – jest gospodarzem tak niezwykłego projektu wystawienniczego. I mówiąc projekt mam na myśli, nie tylko 49 kolorowych portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego, namalowanych na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, zestawionych z 42 rysunkami Jana Matejki z albumu „Poczet królów i książąt polskich”, ale również szereg wydarzeń edukacyjnych, podczas których młodzież i dorośli będą mogli rozszerzyć swoją humanistyczną wiedzę – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
Wystawa dwóch światów
Historia i malarstwo – tak można powiedzieć o tej niecodziennej wystawie. Dwóch wybitnych artystów podjęło się dziejowego zadania – plastycznego zobrazowania postaci władców naszego kraju. Prace artystów różni niemal wszystko – epoka, technika prezentacji, wizja artystyczna i sposób przedstawienia postaci. Jednak w obu przypadkach prace te poprzedzały gruntowne studia historyczne dotyczące nie tylko poszczególnych władców, ich rodowodu czy cech i osobowości, ale też szerszej perspektywy historycznej, m.in. sytuacji geopolitycznej czy specyfiki danej epoki. Artyści zupełnie inaczej zaprezentowali poszczególnych władców. Matejko pokazał ich jako dumnych, wyniosłych i silnych mężów. Waldemar Świerzy zaś nie zawsze widział w nich jedynie męstwo, roztropność czy mądrość. Wyraźnie pokazał przymioty niektórych postaci, a inne zaprezentował przez pryzmat słabości i niedoskonałości. Dlatego na jego obrazach zobaczymy władców zarówno dumnych i dzielnych, jak i okrutnych lub śmiesznych.
Ciekawy rys historyczny
Wystawę matejkowskich rysunków oraz obrazów Świerzego uzupełniają noty historyczne Marka Klata, który w interesujący, a czasem zaskakujący wręcz sposób krótko charakteryzuje każdego z prezentowanych władców.
- Sama z zainteresowaniem czytałam biografie władców oraz anegdoty im towarzyszące. Wszyscy kojarzymy wspaniałą postać Jana III Sobieskiego. Z portretu Świerzego spogląda na nas mężczyzna o bystrych oczach i sumiastych wąsach. Jak przystało na wielkiego wojownika, władca ubrany jest w złotą zbroję. Ale król Sobieski nie był tylko znakomitym dowódcą. Zwycięzca spod Wiednia zasłynął również jako wspaniały epistolograf i znawca sztuk pięknych. Z pola walki pisał niezwykle czułe listy do ukochanej żony, Marysieńki. Te wszystkie cechy możemy wyczytać z monarszego portretu. Jestem przekonana, że wystawa będzie cieszyła się olbrzymią popularnością, wszak, według oceny polskich historyków, można dziś mówić o rosnącym zainteresowaniu dziejami Polski, jej kulturą, nauką i sztuką. I nie mówię tu tylko o naukowcach czy badaczach z całego świata, ale również o młodzieży, którą bardzo chętnie gościmy w naszym muzeum. Historia to dla wielu z nich pasja. Mimo tego, że dziś prym wiodą nauki ścisłe, warto dostrzec, że jedną z zalet nauki historii jest to, że uczy ona logicznego myślenia oraz dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Warto wybrać się więc do Muzeum Miasta Łodzi i połączyć przyjemne z pożytecznym. Uczestnictwo w kulturze z lekcją historii – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
Filmowy akcent
Łódzka odsłona wystawy „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” będzie wyjątkowa – uzupełniona o prezentacje oryginalnych kostiumów ze znanych filmów takich jak: „Królowa Bona" i „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" w reżyserii Janusza Majewskiego oraz „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda, a także fotosy z polskich produkcji historycznych ze zbiorów m.in. Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Mecenasem kolekcji, która w łódzkim muzeum będzie gościła do 30 grudnia br., jest PKO Bank Polski.
Aby ułatwić dostęp do unikatowej ekspozycji, Bank organizuje także tzw. mobilne wystawy reprodukcji dzieł z kolekcji „Nowy poczet władców Polski”. Są one prezentowane w ośrodkach kulturalnych i placówkach edukacyjnych w całym kraju. Jedna z nich we wrześniu będzie prezentowana w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, a inna już w sierpniu – w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Ewa Maciejewska
Czytaj także:
Poznaj młodych artystów dzięki PKO Bankowi Polskiemu
Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”
Józef Brandt – nie tylko obrazy! Niecodzienny projekt w Muzeum Narodowym w Warszawie
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.