2018.07.30

Co łączy „Nowy poczet władców Polski” z filmem? Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”. Jak na polskie Hollywood przystało, łódzka ekspozycja będzie wzbogacona o wątek filmowy, m.in. o oryginalne kostiumy ze znanych produkcji historycznych, np. „Królowa Bona” czy „Krzyżacy”. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski.

 „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” to najnowsza ekspozycja czasowa prezentowana w Muzeum Miasta Łodzi. – Cieszymy się, że Łódź jako czwarte miasto w Polsce – po Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu – jest gospodarzem tak niezwykłego projektu wystawienniczego. I mówiąc projekt mam na myśli, nie tylko 49 kolorowych portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego, namalowanych na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, zestawionych z 42 rysunkami Jana Matejki z albumu „Poczet królów i książąt polskich”, ale również szereg wydarzeń edukacyjnych, podczas których młodzież i dorośli będą mogli rozszerzyć swoją humanistyczną wiedzę – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Wystawa dwóch światów

Historia i malarstwo – tak można powiedzieć o tej niecodziennej wystawie. Dwóch wybitnych artystów podjęło się dziejowego zadania – plastycznego zobrazowania postaci władców naszego kraju. Prace artystów różni niemal wszystko – epoka, technika prezentacji, wizja artystyczna i sposób przedstawienia postaci. Jednak w obu przypadkach prace te poprzedzały gruntowne studia historyczne dotyczące nie tylko poszczególnych władców, ich rodowodu czy cech i osobowości, ale też szerszej perspektywy historycznej, m.in. sytuacji geopolitycznej czy specyfiki danej epoki. Artyści zupełnie inaczej zaprezentowali poszczególnych władców. Matejko pokazał ich jako dumnych, wyniosłych i silnych mężów. Waldemar Świerzy zaś nie zawsze widział w nich jedynie męstwo, roztropność czy mądrość. Wyraźnie pokazał przymioty niektórych postaci, a inne zaprezentował przez pryzmat słabości i niedoskonałości. Dlatego na jego obrazach zobaczymy władców zarówno dumnych i dzielnych, jak i okrutnych lub śmiesznych.

Ciekawy rys historyczny

Wystawę matejkowskich rysunków oraz obrazów Świerzego uzupełniają noty historyczne Marka Klata, który w interesujący, a czasem zaskakujący wręcz sposób krótko charakteryzuje każdego z prezentowanych władców.

- Sama z zainteresowaniem czytałam biografie władców oraz anegdoty im towarzyszące. Wszyscy kojarzymy wspaniałą postać Jana III Sobieskiego. Z portretu Świerzego spogląda na nas mężczyzna o bystrych oczach i sumiastych wąsach. Jak przystało na wielkiego wojownika, władca ubrany jest w złotą zbroję. Ale król Sobieski nie był tylko znakomitym dowódcą. Zwycięzca spod Wiednia zasłynął również jako wspaniały epistolograf i znawca sztuk pięknych. Z pola walki pisał niezwykle czułe listy do ukochanej żony, Marysieńki. Te wszystkie cechy możemy wyczytać z monarszego portretu. Jestem przekonana, że wystawa będzie cieszyła się olbrzymią popularnością, wszak, według oceny polskich historyków, można dziś mówić o rosnącym zainteresowaniu dziejami Polski, jej kulturą, nauką i sztuką. I nie mówię tu tylko o naukowcach czy badaczach z całego świata, ale również o młodzieży, którą bardzo chętnie gościmy w naszym muzeum. Historia to dla wielu z nich pasja. Mimo tego, że dziś prym wiodą nauki ścisłe, warto dostrzec, że jedną z zalet nauki historii jest to, że uczy ona logicznego myślenia oraz dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Warto wybrać się więc do Muzeum Miasta Łodzi i połączyć przyjemne z pożytecznym. Uczestnictwo w kulturze z lekcją historii – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Filmowy akcent

Łódzka odsłona wystawy „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” będzie wyjątkowa – uzupełniona o prezentacje oryginalnych kostiumów ze znanych filmów takich jak: „Królowa Bona" i „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" w reżyserii Janusza Majewskiego oraz „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda, a także fotosy z polskich produkcji historycznych ze zbiorów m.in. Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Mecenasem kolekcji, która w łódzkim muzeum będzie gościła do 30 grudnia br., jest PKO Bank Polski.

Aby ułatwić dostęp do unikatowej ekspozycji, Bank organizuje także tzw. mobilne wystawy reprodukcji dzieł z kolekcji „Nowy poczet władców Polski”. Są one prezentowane w ośrodkach kulturalnych i placówkach edukacyjnych w całym kraju. Jedna z nich we wrześniu będzie prezentowana w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, a inna już w sierpniu – w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. 

Ewa Maciejewska

Czytaj także:

Poznaj młodych artystów dzięki PKO Bankowi Polskiemu

Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

Józef Brandt – nie tylko obrazy! Niecodzienny projekt w Muzeum Narodowym w Warszawie

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png