2019.05.21

Dziś urodziny wybitnego artysty Stefana Gierowskiego. Najlepsze życzenia!

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”, na której można oglądać dzieła także Stefana Gierowskiego. Ten wybitny malarz, rysownik, przedstawiciel współczesnej awangardy malarskiej, dziś obchodzi 94. urodziny!

Malarz, rysownik, przedstawiciel współczesnej awangardy malarskiej
Fot. Forum

Stefan Gierowski urodził się 21 maja 1925 r. w Częstochowie. Uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza i jedocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Wojsława Mole.

Gierowski to klasyk polskiej nowoczesności. W swoich pracach stosuje wyszukaną grę faktur i kolorów nawiązując do szkoły koloryzmu. W latach 60. blisko mu było do tzw. kierunków wizualistycznych, z kolei w latach 70. większą uwagę poświęcał wzajemnemu oddziaływaniu barwnych pól. Przez kolejne dziesięciolecia poszukiwał takich form artystycznych, które w jego pracach mogłyby spełniać funkcje pojęć werbalnych.

– Autor odszedł od malarstwa figuratywnego i zwrócił się ku abstrakcji w 1957 r., od tamtego czasu numerował obrazy rzymskimi cyframi. Jego prace, pozbawione odniesień do świata rzeczywistego, skupiają się na relacji pomiędzy emocjami a intelektem. Monochromatyczna i klarowna forma reprezentuje czynnik intelektualny, a faktura i barwa wprowadzają do tej struktury silne emocje – mówi Monika Bala z Działu Komunikacji i Programów Publicznych Muzeum Narodowego w Warszawie.

Prace Stefana Gierowskiego znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych. Na wystawie „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego” zobaczyć można między innymi dwa dzieła z 1990 r.

– Prace DCXII [sześćset dwanaście] i DCXIII [sześćset trzynaście] przekazują ideę artysty, że obrazy powinny nie tylko przedstawiać, ale przede wszystkim wyrażać. Widać, że przedmiotem tych dzieł są problemy czysto malarskie: analiza struktury, badanie współzależności koloru i światła, gra fakturą. Płótno wydaje się „uporządkowane” według gradacji barw. Jednak istotą malarstwa Gierowskiego pozostaje zapis doświadczeń człowieka – wyjaśnia Monika Bala.


Stefan Gierowski jest laureatem Nagrody im. Jana Cybisa przyznawanej malarzom za całokształt twórczości oraz Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 1997 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 r. odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

„Sztuka to wartość” – niezwykłe spotkanie z artystą już w czwartek w MNW

Wszyscy pragniemy władzy… „Borys Godunow” już za kilka tygodni na deskach Teatru Polskiego

Arcydzieła współczesnej muzyki kameralnej. Wyjątkowe koncerty w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie