2016.11.02

Festiwal Jazztopad 2016 w Narodowym Forum Muzyki

Muzyka jazzowa stanowi jedną z ważnych gałęzi działalności artystycznej Narodowego Forum Muzyki. Właśnie w tym roku, w salach koncertowych NFM i na różnych poziomach jego foyer, zagości Jazztopad – jeden z najciekawszych festiwali jazzowych w Europie.

Festiwal Jazztopad 2016 w Narodowym Forum Muzyki

Pomiędzy 17 a 26 listopada fani będą mieli sposobność słuchania nie tylko gwiazd tego gatunku, ale również uczestniczenia w panelach dyskusyjnych, warsztatach, projekcjach i innych wydarzeniach z pogranicza muzyki, plastyki i teatru.

Tegoroczna, trzynasta edycja festiwalu Jazztopad potwierdza opinię, że jest to jeden z najbardziej kreatywnych festiwali muzycznych w Europie. Nie zabraknie na nim renomowanych gwiazd. Zapowiedziano m.in. występ Wayne Shorter Quartet, Tria The Necks i formacji Hugha Masekela.

Wayne Shorter to legenda jazzu – muzyk grający z Artem Blakeyem i Milesem Davisem, współzałożyciel Weather Report. Dziś ma już ponad osiemdziesiąt lat, lecz wciąż może pochwalić się znakomitą formą. Masekela to z kolei multiinstumentalista i kompozytor o niekwestionowanych zasługach dla popularyzacji jazzu w południowoafrykańskim stylu, a także jeden z jego ambasadorów w ramach UNESCO. Muzycy The Necks od trzydziestu lat grają swoją transową muzykę stanowiącą połączenie awangardowego jazzu z minimalizmem brzmieniowym.

Nie zabraknie też artystów młodszych, których silne osobowości i oryginalne propozycje kształtują dziś oblicze tej muzyki. Wśród nich warto wspomnieć o rewelacyjnym pianiście Jasonie Moranie, kwartecie Ricarda Gallo łączącego jazz z muzyką awangardową i latynoską, francuskim saksofoniście i wokaliście Thomasie de Pourequery czy formacji szwajcarsko-południowoafrykańskiej The Rainmakers.

Część kompozycji, które zostaną wykonane na koncertach, powstała specjalnie z myślą o festiwalu i na nim będzie miała swoja premierę. Jason Moran przygotowuje kompozycję Wind inspirowaną Wrocławiem, do której wykonania zaprosił również muzyków z Polski (17.11). Wayne Shorter zagra premierowy koncert The Unfolding (18.11). Program tego wydarzenia powstał m.in. na zamówienie Narodowego Forum Muzyki. Z premierowymi utworami wystąpi też młody polski pianista i kompozytor Marcin Masecki (26.11). Zaangażowanie NFM w promowanie i przygotowanie premier muzyki współczesnej jest godne podziwu.

Tym, co wyróżnia wrocławski festiwal od innych imprez tego typu jest także chęć poszukiwania nowych dróg muzycznych. To zainspirowało organizatorów do zorganizowania dwudniowego spotkania z muzyką japońską. Podczas koncertu Far Out East – Traditional Japan (24.11) publiczność będzie mogła posłuchać tradycyjnej japońskiej muzyki: wokalisty Makigamiego Koichiego, wirtuoza fletu shakuhachi Akikazu Nakamury, Yumiko Takanaki grającą na shamisenie i Michiyo Yagiego grającego na koto. Kolejnego dnia (25.11) na koncercie Far Out East – Improvised Japan – zobaczymy na żywo mistrzów jazzowej improwizacji, m.in. Tamaya Hondę, Daisuke Takaokę i Akirę Sakatę.

O oryginalności Jazztopadu świadczą także wydarzenia, które towarzyszyć będą koncertom, takie jak panele dyskusyjne. Poprowadzi je wrocławski kompozytor Paul Preusser. Na poziomie 1. foyer NFM będzie można podyskutować z muzykami: 17.11 z Jasonem Moranem, 24.11 z muzykami z Japonii, a 26.11 z Marcinem Maseckim.

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem będzie Melting Pot Made in Wrocław – interdyscyplinarne laboratorium łączące jazz, improwizacje muzyczną, performance i rozmaite działania audiowizualne. To „firmowe danie” Wrocławia działające od 2013 roku, a jego edycja 2016 związana jest z ideą Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury. W ramach projektu przewidziane są interdyscyplinarne warsztaty, próby otwarte i koncerty podsumowujące edycję.

Chyba najbardziej oryginalną propozycją są koncerty w mieszkaniach (26 i 27.11) – na razie nie znamy ani harmonogramu, ani lokalizacji koncertów. Sądząc jednak po jakości festiwalowego programu organizatorzy na pewno nas nie zawiodą!

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • PKO Bank Polski jest strategicznym partnerem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, wspierając organizowany przez nią festiwal Jazztopad 2016.

Czytaj także:

Nasze festiwale teatralne

Bystrzycka Złota Jesień

loaderek.gifoverlay.png