2016.10.14

Nasze festiwale teatralne

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi rusza 4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Klasyki Światowej (15.10 - 9.11), zaś w Teatrze Polskim w Warszawie zbliża się Festiwal Artystyczny: Przyjdź! Marana Tha! (18.10 i 23-24.11).  A to nie koniec festiwalowych propozycji teatrów, których mecenasem jest PKO Bank Polski.

Nasze festiwale teatralne

Już 15 i 16 października w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi po raz czwarty rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Klasyki Światowej. Na dobry początek – premiera łódzkiego zespołu – sztuka Samuela Becketta „Czekając na Godota” w reżyserii Michała Borczucha. Wystąpią: Mariusz Jakus, Marek Nędza, Paweł Paczesny, Andrzej Wichrowski i Krzysztof Zarzecki.

Spektakle odbędą się 15 i 16 października. Tydzień później wystawiany będzie „Hamlet” w interpretacji chorwackiego teatru z Zagrzebia. 28 i 29 października oraz 4 i 5 listopada obejrzymy dwie sztuki teatru z Brazylii przygotowane tylko dla widzów dorosłych pt. „Julia” na motywach dramatu „Panny Julii” Augusta Strindberga oraz „What if they went to Moscow” na podstawie „Trzech sióstr” Antoniego Czechowa. Na zakończenie festiwalu, 8 i 9 listopada, zobaczymy spektakl „Battlefield” teatru z Francji w reżyserii Petera Brooka i Marie Hélène Estienne. Spektakle gości z zagranicy będą opatrzone napisami w języku polskim.

W Warszawie, 18 października, w cyklu Festiwal Artystyczny Teatru Polskiego „Przyjdź! Marana Tha!” zobaczymy występ jazzowej grupy Włodek Pawlik Trio, a 23 i 24 listopada – spektakl „Quo vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych” - sztukę w reżyserii Janusza Wiśniewskiego z muzyką Jerzego Satanowskiego. Teatr Polski zaprasza także na inne, niecodzienne wydarzenie  - Zwyki. Festiwal Teatrów Wiejskich 2016, który odbędzie się w dniach 26-27 listopada.

Swoistym festiwalem ponadczasowych wartości będzie z pewnością powracający po wakacyjnej przerwie cykl „1050+Biblia. Czytamy w Polskim”.  Począwszy od 30 października, aktorzy Teatru Polskiego będą prezentować teksty biblijne zaadaptowane na potrzeby półtoragodzinnych czytań. Każde czytanie poprzedzi 10-minutowy wykład nawiązujący do tematyki wybranej księgi. Kolejne spotkania odbędą się: 13 listopada oraz 4 grudnia br.

PKO Bank Polski jest mecenasem sztuki i wspiera wiele instytucji kulturalnych. Chętnie angażuje się w projekty artystyczne, także teatralne – od wielu lat jest sponsorem Zamojskiego Lata Teatralnego i Letniej Sceny w Gdyni Orłowie. W tym roku włączył się w uroczystości związane z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski, na które powstał specjalnie przygotowany musical „Jesus Christ Supertstar”.

Bank współpracuje m.in. z Muzeum Narodowym w Warszawie, Filharmonią Narodową w Warszawie czy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Wspiera wiele ważnych wydarzeń, w tym muzycznych, np. Festiwal Wratislavia Cantans we Wrocławiu czy filmowych, np. Festiwal Filmowy w Gdyni, Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. PKO Bank Polski jest partnerem głównym
jedynego w kraju festiwal filmów dla dzieci i młodzieży – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino, który w tym roku trwać będzie od 27 listopada do 4 grudnia.

Ewa Maciejewska
specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

VIII Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z PKO Bankiem Polskim

Zwycięzcy 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

loaderek.gifoverlay.png