2019.06.28

Folklor z Moniuszką w rytmie jazzu i z tańcem w rytm międzywojennych nut. Takie są „Kolory Polski”

20 koncertów w 20 różnych miejscowościach podczas jubileuszowego 20. festiwalu „Kolory Polski”. W czasie tego wydarzenia muzyka dosłownie „wychodzi do ludzi”. Na trasie znalazły się w tym roku m.in.: zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, archikolegiata w Tumie, scena plenerowa na Wzgórzu Zamkowym w Sieradzu, XVI-wieczny kościół św. Stanisława Biskupa w Boguszycach.

PKO Bank Polski sponsoruje festiwal "Kolory Polski"

Hasło 20. edycji wydarzenia to „Muzyka, historia, miejsca”. Wakacje są znakomitym momentem, by poszerzyć klasyczne rozumienie muzyki, kojarzące się z instytucją filharmonii. Dlatego klasyka pokazana zostanie zarówno w wersji tradycyjnej („Mistrzowski Mozart” – 25 sierpnia, Poświętne), jak i przefiltrowanej przez swobodę jazzu („Chopin Revisited” – 30 czerwca, Brzeźnio).

Nie zabraknie świętującego dwusetlecie urodzin Moniuszki („Moniuszko? Moniuszko!” – 10 sierpnia, Lipce Reymontowskie) ani upamiętnienia 40. rocznicy śmierci Komedy („Tribute to Komeda” – 17 sierpnia, Sieradz). Sporo będzie folkloru i folku (m.in. „Dźwięki utkane z Karpat” – 6 lipca, Boguszyce). Zaplanowano także dalekie podróże w czasie („Muzyczne podróże z Michałem Wołodyjowskim” – 21 lipca, Krzemienica) i przestrzeni („Quartuli Galoba” – 28 lipca, Tum). Będą tańce w rytm międzywojennych przebojów („Tańcz, mój złoty” – 27 lipca, Warta) i wzruszenia losem zdolnej Cyganki Papuszy („Harfy Papuszy” – 31 sierpnia, Łódź).

Projektując „Kolory” dbamy, by tak koncerty, jak i ich szczegółowy repertuar, kontekst historyczny miejsca ich organizacji oraz różnorodność atrakcji towarzyszących festiwalowi, budowały obraz wydarzenia pełnego radości i przyjaźni, wypełnionego klimatem wakacji, a jednocześnie wydarzenia angażującego emocje odbiorców – mówi Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej, pomysłodawca „Kolorów Polski”.

– Fenomenem festiwalu jest społeczność, która tworzyła się wokół niego przez kilkanaście lat, społeczność zbudowana wysiłkiem wszystkich zaangażowanych w jego organizację, ale też wysiłkiem samych melomanów. „Kolory” to nie tylko cykl koncertów. To przestrzeń, w której spotykają się uśmiechnięci ludzie, otwarci na liczne odcienie polskości, jej różnorodność, dumni z niej i cieszący się nią – dodaje.

20. edycja „Kolorów Polski” łączy się z obchodami stulecia województwa łódzkiego. Okoliczność tę podkreślają nieco inne niż dotąd wycieczki, organizowane we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego i Archiwum Państwowym w Łodzi.

Zadbaliśmy o to, by w drodze na koncerty wędrujący z nami melomani mogli zaznajomić się z tradycjami i dziedzictwem historycznym województwa łódzkiego. Współpraca z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego oraz kilkoma oddziałami Archiwum Państwowego dała efekt w postaci 20 wycieczek krajoznawczych, w trakcie których będzie można zajrzeć do trudno dostępnych miejsc i niemalże dotknąć cennych dokumentów pozostających w zasobach archiwów – opowiada Tomasz Bęben.

Preludium 20. edycji festiwalu stanowił koncert Renaty Przemyk. Odbył się on w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu 15 czerwca. – Kocham muzykę, kocham grać – mówi Renata Przemyk. – To wywołuje we mnie mnóstwo cudownych emocji. Gdy widzę, ile to ludziom sprawia radości, jestem spełnionym zawodowo i artystycznie człowiekiem, to jest olbrzymia frajda.

Renata Przemyk zaśpiewała utwory z debiutanckiej płyty „Ya Hozna”, od której wejścia na rynek minęło 30 lat. Ya Hozna to także nazwa zespołu, z którym początkowo występowała artystka. Po zawieszeniu jego działalności rozpoczęła karierę solową.

Jak co roku sponsorem wydarzenia jest PKO Bank Polski. – Jest mi niezwykle miło z tego powodu, że w realizację naszych wakacyjnych planów kolejny już raz zaangażował się PKO Bank Polski, który w tym roku obchodzi swoje stulecie i który ponownie objął mecenat nad organizowanym przez nas letnim festiwalem. To nas wyróżnia i nobilituje. Cenimy to sobie! – dodaje dyrektor Bęben.

Program tegorocznego festiwalu „Kolory Polski” dostępny jest na stronie internetowej Filharmonii Łódzkiej. Koncert inaugurujący 20. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbędzie się 29 czerwca o godzinie 19.30 w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Łowiczu (Stary Rynek 24/30).

 Koncert w bazylice katedralnej w Łowiczu z cyklu "Kolory Polski"

Oktawia Staciewińska

 

Czytaj także:

Ruszyło 44. Zamojskie Lato Teatralne!

„Karol Śliwka” w Warszawie. PKO Bank Polski zaprasza na wystawę prac wybitnego grafika

Ostatnia szansa na wyprawę w krainę sztuki współczesnej! Spotkanie z Robertem Maciejukiem

loaderek.gifoverlay.png