2019.06.25

Ostatnia szansa na wyprawę w krainę sztuki współczesnej! Spotkanie z Robertem Maciejukiem

Tylko do końca czerwca w Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Na ekspozycji zebrano wyjątkowe dzieła wielkich twórców, które pochodzą z kolekcji należącej do banku. Wystawie towarzyszą spotkania z artystami – 27 czerwca z Robertem Maciejukiem.

Wystawa "Sztuka to wartość" w Muzeum Narodowym w Warszawie

W przestrzeni muzealnej odbędzie się dyskusja podsumowująca wystawę połączona z pokazami filmów z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego. Gościem specjalnym będzie malarz Robert Maciejuk. Jego dzieło, jako ostatnie trafiło do bankowej kolekcji, którą tworzyła Anda Rottenberg.

– Robert Maciejuk w początkowym okresie swojej kariery artystycznej malował obrazy, w których wyraźne były echa inspiracji architekturą renesansu i perspektywą wykreślną. Na płótnach przedstawiających pojedyncze, proste motywy architektoniczne, takie jak schody, murki, baldachimy czy okna panowała atmosfera rodem z surrealizmu. Bezludne, opustoszałe przestrzenie z monumentalnymi wnętrzami lub fragmentami sterylnych miast zwiastowały jakąś tajemnicę. Po pewnym czasie struktury architektoniczne na płótnach Maciejuka zaczęły się zamieniać w płaskie, abstrakcyjne znaki, takie jak koła, okręgi, barwne prostokąty – mówi Ewa Gorządek z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Później w jego twórczości pojawiły się znaki i emblematy. Powstały wystawy poświęcone m.in.: czaszkom, kwiatom i roślinom leczniczym. W 2002 r. Maciejuk zaprezentował obrazy, których bohaterami były postaci z bajek: Miś Uszatek, Colargol, Nordynka, czy Kubuś Puchatek.

– Misie zostały wyjęte z ich naturalnego, baśniowego kontekstu i sportretowane na płótnie. Niektóre, jak np. Miś Uszatek, w monumentalnych formatach. Mali przyjaciele z dzieciństwa są na pozór tacy sami, jak zapewne większość z nas ich zapamiętała, coś jednak się zmieniło w ich wyglądzie. Pozbawieni organicznego otoczenia, przedstawieni na neutralnych tłach, są bardzo samotni, smutni, a nawet niepokojąco nieprzewidywalni. Pluszowe niedźwiadki nabrały niezwykłej siły wyrazu, nie są już tylko postaciami z dobranocek, stały się figurami ze wspomnień wydobytymi z pamięci dorosłego człowieka – dodaje Ewa Gorządek.

Spotkanie z artystą i podsumowanie wystawy „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego” odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 18:00 w kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny. Niezbędne jest jednak pobranie wejściówek. Dostępne są online na stronie MNW oraz w kasie muzeum. Liczba miejsc ograniczona!

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Ruszyło 44. Zamojskie Lato Teatralne!

„Karol Śliwka” w Warszawie. PKO Bank Polski zaprasza na wystawę prac wybitnego grafika

Inspiracje czerpie z książek, a malując słucha muzyki – Ryszard Grzyb o swojej twórczości

loaderek.gifoverlay.png