Hajnówkę wypełniły dźwięki z różnych zakątków świata. Ruszyła kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
To z pewnością niezwykła uczta muzyczna nie tylko dla miłośników muzyki cerkiewnej. Po raz kolejny Hajnówkę wypełniły dźwięki z różnych zakątków świata. Do 11 maja w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce – przy wsparciu PKO Banku Polskiego – trwa XXXVIII Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W tym roku wystąpi 30 chórów z Polski, Finlandii, Macedonii Północnej, Niemiec, Czarnogóry, Rosji, Łotwy, Białorusi, Rumunii, Ukrainy, Serbii i Litwy.
– Na odbiorców festiwalu, oprócz uczty muzycznej, czekają również wystawy: fotograficzna (z okazji X jubileuszowej pieszej pielgrzymki do Zwierek), plastycznych prac konkursowych „Obrazy usłyszane w cerkwi”, a także prezentacja płyt winylowych z muzyką cerkiewną. Festiwal to nie tylko gwarancja wysokiego poziomu artystycznego, ale także niepowtarzalnych wzruszeń duchowych – mówi Dawid Jakubowski z biura prasowego Festiwalu.
Impreza jest wydarzeniem kulturalnym rangi międzynarodowej. Tradycyjnie rozpoczyna się od Koncertu Inauguracyjnego. W tym roku jest to występ chóru metropolitalnego okręgu Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi w Republice Kazachstanu Alma – Ata.
Festiwal to również konkurs. Przesłuchania do niego odbędą się w dniach 8-10 maja. Wstęp na nie jest bezpłatny. Posłuchać będzie można chórów amatorskich, zawodowych, świeckich oraz parafialnych bez względu na wiarę i narodowość.
– Od ponad 20 lat w okresie paschalnym rozbrzmiewają w Hajnówce śpiewy dziesiątków chórów, które umiłowały prawosławny śpiew liturgiczny. Nawiązują one do wezwania Świętego Proroka Dawida: „Śpiewajcie Bogu naszemu, śpiewajcie: śpiewajcie Królowi Naszemu śpiewajcie”. Międzynarodowe Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej świadczą o bogactwie prawosławnej kultury, o głębi liturgicznego i duchowego życia podlaskiego narodu. Śpiew cerkiewny rozsławia Ziemię Podlaską. Jest integralną częścią Podlasia, jak zakola Narwi czy szumiące sosny Puszczy Białowieskiej. Jest tym, co ta ziemia ma najcenniejszego. Dni Muzyki Cerkiewnej są dobrem tej ziemi, częścią jej dziedzictwa. Dlatego też nie mogą stracić swego „specyficznego brzmienia" i znaczenia – podkreśla Abp Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski.
Międzynarodowy Festiwal to także koncerty towarzyszące organizowane w dużych miastach Polski min. w Warszawie, Płocku, Lublinie, Krakowie i Białymstoku. Wydarzenie od lat objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Koncert jazzowy na wystawie „Sztuka to wartość”
„Walczymy o tych, którzy sami nie mają sił ani możliwości, aby upomnieć się o swoje prawa”. Nagroda im. Jana „Rodowicza” Anody w rękach Pawła Grabowskiego
Wystawa sztuki PKO Banku Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.