2016.06.16

„Kolory Polski” wyruszają na trasę

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” – jeden z najbardziej niezwykłych muzycznych festiwali – przemierzy, i to już po raz siedemnasty, miasta i miasteczka, pałace, kościoły, zamki, muzea i stacje kolejowe regionu. Już 18 czerwca preludium do zbliżającego się wydarzenia będzie koncert Soyka Kolektyw na Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu. Przed nami ponad 20 koncertów, ponad 20 miejsc i niezwykłych propozycji muzycznych – 17. edycja „Kolorów Polski”.

Dziecięca Orkiestra Regionu Łódzkiego, której koncert zainauguruje Festiwal
Dziecięca Orkiestra Regionu Łódzkiego, której koncert zainauguruje festiwal. Fot. filharmonia.lodz.pl

Każdy z tegorocznych koncertów – jak co roku – odbędzie się w innej miejscowości. Wiele z tych miejsc, takich jak Arboretum w Rogowie czy zamek w Inowłodzu, jest już doskonale znanych bywalcom festiwalu. Artystów ugoszczą kościoły w Brzezinach, Krośniewicach, Łasku, Tumie, Paradyżu, Brzeźnie, Parzęczewie czy Łowiczu. Zaplanowano również koncerty plenerowe w zespołach pałacowo-parkowych w Małkowie i Nieborowie. Te niecodzienne miejsca mają nie tylko swoją ciekawą historię i wartość zabytkową, ale przede wszystkim niebanalny klimat, który muzyce przyda nowych znaczeń i kontekstów.

Program tegorocznej edycji „Kolorów Polski” jest bogaty i zróżnicowany. Królują w nim muzyka klasyczna, folkowa i jazz.

Dla wielbicieli muzyki dawnej 23 lipca w kolegiacie w Łasku wystąpi Polska Orkiestra XVIII Wieku ze zbiorem dzieł takich mistrzów jak Biber czy Schmelzer. Także koncert 10 lipca w klasztorze franciszkanów w Radomsku to uczta dla fanów baroku. Arte dei Suonatori zaprezentują własne pasticcio, czyli swoistą składankę fragmentów i motywów zaczerpniętych z oper Henry’ego Purcella „Fairy Queen” i „Dydona i Aeneas”. Klasyka zabrzmi też 15 sierpnia w Paradyżu, gdzie Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Wojciech Pławner, i 28 sierpnia w Łowiczu, gdzie z kolei wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus po batutą Agnieszki Duczmal.

Niezwykłym koncertem będzie z pewnością występ kameralnego chóru A’capella Leopolis ze Lwowa, który 21 sierpnia w kościele w Parzęczewie przedstawi muzykę cerkiewną. Chór wzmocni grupka muzyków z zespołu Starck Company – instrumentalistów grających na barokowych trąbkach, a swoją nazwą nawiązujących do postaci Hieronymusa Starcka, twórcy XVII-wiecznej trąbki zachowanej na Jasnej Górze. Koncert w Parzęczewie będzie połączony z próbą rekonstrukcji XVII-wiecznej liturgii i nieszporów autorów z kręgu lwowskiego.

Równie ważnym jak klasyka nurtem obecnym na festiwalu będzie folk, w tym przede wszystkim jego najbardziej dziś znani przedstawiciele – Kapela ze Wsi Warszawa, która 13 sierpnia da koncert na scenie plenerowej przy zamku w Inowłodzu. Kolejną kapelą folkową będzie Gęsty Kożuch Kurzu, który 17 lipca w kościele w Krośniewicach zaprezentuje kujawiaki i pieśni z regionu sieradzkiego i łęczyckiego.

Nie zabraknie też znakomitych jazzmanów. 20 sierpnia w Lipcach Reymontowskich zaśpiewa Ewa Bem z towarzyszeniem swojego zespołu, 30 lipca w kościele ewangelicko-reformowanym w Zelowie zagra Autofeeling Trio Pawła Kaczmarczyka, a 6 sierpnia na scenie plenerowej przed pałacem w Nieborowie – trio Wojciecha Gogolewskiego.

Festiwal nie przestaje też promować wydarzeń z pogranicza rozmaitych gatunków i nurtów. Taką muzykę, łączącą folk i jazz, usłyszymy 14 sierpnia w Brzeźnie w wykonaniu zespołu T/Aboret, taką też indywidualną mieszankę jazzu, bluesa i funku zaprezentuje 27 sierpnia młodziutka basistka Kinga Kłyk ze swoim Trio w Aleksandrowie Łódzkim.

Na szczególną wzmiankę zasługuje z pewnością koncert inaugurujący festiwal 25 czerwca, w którym – zresztą tradycyjnie – wystąpią uczniowie szkół muzycznych regionu łódzkiego zgrupowani w dwóch zespołach: Dziecięcej Orkiestrze Regionu Łódzkiego pod batutą Barbary Sobolczyk i Młodzieżowej Orkiestrze Regionu Łódzkiego prowadzona przez Adama Klocka. Młodzi muzycy zmierzą się z repertuarem od Vivaldiego i Czajkowskiego po Enniego Morricone. Dla uczących się, utalentowanych dzieciaków występ na profesjonalnym i tak renomowanym festiwalu będzie dużym przeżyciem, nie tylko artystycznym.

Każdemu z koncertów będą towarzyszyć rozmaite imprezy: wystawy i wernisaże, warsztaty, np. kiermasz rękodzielniczy połączony z degustacja regionalnych potraw w Lipcach, czy plener malarski i happening w Aleksandrowie. Ta tradycja, polegająca na łączeniu muzyki z integrowaniem lokalnych społeczności, jest znakiem rozpoznawczym festiwalu „Kolory Polski”.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • Sponsorem Wędrującego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest PKO Bank Polski, który patronuje temu wydarzeniu od początku jego istnienia i wspiera również działalność Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w nadchodzącym sezonie artystycznym 2016/2017.

Czytaj także:

Festiwal w Łańcucie z PKO Bankiem Polskim

XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej

loaderek.gifoverlay.png