„Kolory Polski” wyruszają na trasę
Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” – jeden z najbardziej niezwykłych muzycznych festiwali – przemierzy, i to już po raz siedemnasty, miasta i miasteczka, pałace, kościoły, zamki, muzea i stacje kolejowe regionu. Już 18 czerwca preludium do zbliżającego się wydarzenia będzie koncert Soyka Kolektyw na Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu. Przed nami ponad 20 koncertów, ponad 20 miejsc i niezwykłych propozycji muzycznych – 17. edycja „Kolorów Polski”.
Dziecięca Orkiestra Regionu Łódzkiego, której koncert zainauguruje festiwal. Fot. filharmonia.lodz.pl
Każdy z tegorocznych koncertów – jak co roku – odbędzie się w innej miejscowości. Wiele z tych miejsc, takich jak Arboretum w Rogowie czy zamek w Inowłodzu, jest już doskonale znanych bywalcom festiwalu. Artystów ugoszczą kościoły w Brzezinach, Krośniewicach, Łasku, Tumie, Paradyżu, Brzeźnie, Parzęczewie czy Łowiczu. Zaplanowano również koncerty plenerowe w zespołach pałacowo-parkowych w Małkowie i Nieborowie. Te niecodzienne miejsca mają nie tylko swoją ciekawą historię i wartość zabytkową, ale przede wszystkim niebanalny klimat, który muzyce przyda nowych znaczeń i kontekstów.
Program tegorocznej edycji „Kolorów Polski” jest bogaty i zróżnicowany. Królują w nim muzyka klasyczna, folkowa i jazz.
Dla wielbicieli muzyki dawnej 23 lipca w kolegiacie w Łasku wystąpi Polska Orkiestra XVIII Wieku ze zbiorem dzieł takich mistrzów jak Biber czy Schmelzer. Także koncert 10 lipca w klasztorze franciszkanów w Radomsku to uczta dla fanów baroku. Arte dei Suonatori zaprezentują własne pasticcio, czyli swoistą składankę fragmentów i motywów zaczerpniętych z oper Henry’ego Purcella „Fairy Queen” i „Dydona i Aeneas”. Klasyka zabrzmi też 15 sierpnia w Paradyżu, gdzie Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Wojciech Pławner, i 28 sierpnia w Łowiczu, gdzie z kolei wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus po batutą Agnieszki Duczmal.
Niezwykłym koncertem będzie z pewnością występ kameralnego chóru A’capella Leopolis ze Lwowa, który 21 sierpnia w kościele w Parzęczewie przedstawi muzykę cerkiewną. Chór wzmocni grupka muzyków z zespołu Starck Company – instrumentalistów grających na barokowych trąbkach, a swoją nazwą nawiązujących do postaci Hieronymusa Starcka, twórcy XVII-wiecznej trąbki zachowanej na Jasnej Górze. Koncert w Parzęczewie będzie połączony z próbą rekonstrukcji XVII-wiecznej liturgii i nieszporów autorów z kręgu lwowskiego.
Równie ważnym jak klasyka nurtem obecnym na festiwalu będzie folk, w tym przede wszystkim jego najbardziej dziś znani przedstawiciele – Kapela ze Wsi Warszawa, która 13 sierpnia da koncert na scenie plenerowej przy zamku w Inowłodzu. Kolejną kapelą folkową będzie Gęsty Kożuch Kurzu, który 17 lipca w kościele w Krośniewicach zaprezentuje kujawiaki i pieśni z regionu sieradzkiego i łęczyckiego.
Nie zabraknie też znakomitych jazzmanów. 20 sierpnia w Lipcach Reymontowskich zaśpiewa Ewa Bem z towarzyszeniem swojego zespołu, 30 lipca w kościele ewangelicko-reformowanym w Zelowie zagra Autofeeling Trio Pawła Kaczmarczyka, a 6 sierpnia na scenie plenerowej przed pałacem w Nieborowie – trio Wojciecha Gogolewskiego.
Festiwal nie przestaje też promować wydarzeń z pogranicza rozmaitych gatunków i nurtów. Taką muzykę, łączącą folk i jazz, usłyszymy 14 sierpnia w Brzeźnie w wykonaniu zespołu T/Aboret, taką też indywidualną mieszankę jazzu, bluesa i funku zaprezentuje 27 sierpnia młodziutka basistka Kinga Kłyk ze swoim Trio w Aleksandrowie Łódzkim.
Na szczególną wzmiankę zasługuje z pewnością koncert inaugurujący festiwal 25 czerwca, w którym – zresztą tradycyjnie – wystąpią uczniowie szkół muzycznych regionu łódzkiego zgrupowani w dwóch zespołach: Dziecięcej Orkiestrze Regionu Łódzkiego pod batutą Barbary Sobolczyk i Młodzieżowej Orkiestrze Regionu Łódzkiego prowadzona przez Adama Klocka. Młodzi muzycy zmierzą się z repertuarem od Vivaldiego i Czajkowskiego po Enniego Morricone. Dla uczących się, utalentowanych dzieciaków występ na profesjonalnym i tak renomowanym festiwalu będzie dużym przeżyciem, nie tylko artystycznym.
Każdemu z koncertów będą towarzyszyć rozmaite imprezy: wystawy i wernisaże, warsztaty, np. kiermasz rękodzielniczy połączony z degustacja regionalnych potraw w Lipcach, czy plener malarski i happening w Aleksandrowie. Ta tradycja, polegająca na łączeniu muzyki z integrowaniem lokalnych społeczności, jest znakiem rozpoznawczym festiwalu „Kolory Polski”.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- Sponsorem Wędrującego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest PKO Bank Polski, który patronuje temu wydarzeniu od początku jego istnienia i wspiera również działalność Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w nadchodzącym sezonie artystycznym 2016/2017.
Czytaj także:
Festiwal w Łańcucie z PKO Bankiem Polskim
XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.