Listy króla Zygmunta Augusta do Radziwiłłów, czyli XXVI spotkanie z Arcydziełem
W najbliższy czwartek, 30 maja o godzinie 18.00, w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbędzie się kolejne, XXVI już Spotkanie z Arcydziełem. Tym razem w Galerii Anastazego w centrum uwagi znajdzie się kolekcja listów króla Zygmunta Augusta do Radziwiłłów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Biblioteka Raczyńskich to jedna z najstarszych tego typu placówek w kraju. Powstała w 1829 r. na wzór paryskiego Luwru. W jej zbiorach znajduje się wiele bezcennych dzieł polskiej i europejskiej literatury. Jednak biblioteka nie poprzestaje na prezentowaniu tego, co na stałe posiada w zbiorach. Dwa razy w roku, przy wsparciu PKO Banku Polskiego, organizowane są „Spotkania z arcydziełem”. To z jednej strony ukłon w stronę Edwarda Raczyńskiego oraz jego działalności na rzecz Poznania, z drugiej zaś wyjście ze zbiorami w stronę szerszej publiczności.
W maju, podczas XXVI spotkania w cyklu, prezentowane będą listy króla Zygmunta Augusta do Radziwiłłów.
– Z okazji 190. rocznicy ufundowania Biblioteki Raczyńskich na XXVI Spotkaniu z Arcydziełem pokazane zostaną cenne i unikatowe rękopisy pochodzące z XIX-wiecznego zasobu Książnicy – listy króla Zygmunta Augusta do Radziwiłłów. Korespondencja ostatniego z Jagiellonów jest ważnym źródłem historycznym, odznacza się także wartością literacką i językową. Wśród adresatów monarszych listów są m.in. Barbara Radziwiłłówna, Mikołaj Czarny Radziwiłł, Mikołaj Rudy Radziwiłł. Rękopisy pochodzą z Archiwum Radziwiłłów w Nieświeżu, do Biblioteki Raczyńskich trafiły prawdopodobnie w XIX w. – kupione przez Konstancję Raczyńską od Juliana Ursyna Niemcewicza. Dodatkowo w maju przypada 468. rocznica śmierci Barbary Radziwiłłówny, słynnej drugiej żony króla Zygmunta Augusta – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich.
W programie oprócz prezentacji rękopisów zaplanowano wykłady dr hab. Marka A. Janickiego (Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski) o królu Zygmuncie Auguście, kancelarii królewskiej, dziejach rękopisów z Archiwum Radziwiłłów w Nieświeżu oraz mgr Katarzyny Gołąbek (Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski) o wybranych listach z rękopisów, w tym o listach króla Zygmunta Augusta do Barbary Radziwiłłówny.
W części artystycznej wystąpi zespół Tres Anime (sopran, klawesyn, flet i skrzypce). Zagra utwory, które popularne były w Europie i na dworze Jagiellonów. Będą to pieśni Giovanniego Gastoldiego – włoskiego kompozytora przełomu renesansu i baroku.
Spotkania z Arcydziełem organizowane są od 2006 r. – Pozwalają onenaszym czytelnikom i gościom zobaczyć niedostępne na co dzień cymelia. Dzięki mecenatowi PKO Banku Polskiego dwa razy w roku prezentujemy to, co w naszych zbiorach najciekawsze i najcenniejsze. Pokazywane publikacje są ważne z wielu powodów. Część z nich to unikaty na skalę światową, jak jedyny na świecie kancjonał braci czeskich lub „Tristan Białoruski”, który został wpisany na Polską Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”. To też dzieła, które zmieniły dzieje nauki, jak choćby „O obrotach…” Mikołaja Kopernika. To atlasy, zielniki, które pokazują, jak ludzie kilkaset lat temu systematyzowali swoją wiedzę o świecie. Wśród arcydzieł są też książki prezentujące piękno sztuki edytorskiej i rolę polskiej literatury, takie, jak „Źwierciadło” Mikołaja Reja, wydane w oficynie Macieja Wierzbięty, który drukował m.in. utwory Kochanowskiego, Górnickiego i Modrzewskiego. Wreszcie, nasze arcydzieła to autografy wybitnych twórców polskiej kultury: Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Karola Lipińskiego i Heleny Modrzejewskiej – podkreślała Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Kolejne XXVII „Spotkanie z Arcydziełem” odbędzie się w listopadzie.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
„Sztuka to wartość” – niezwykłe spotkanie z artystą już w czwartek w MNW
Wszyscy pragniemy władzy… „Borys Godunow” już za kilka tygodni na deskach Teatru Polskiego
Arcydzieła współczesnej muzyki kameralnej. Wyjątkowe koncerty w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.