2019.01.08

Najpiękniejsza jest muzyka polska. Filharmonia Poznańska zaprasza na cykl koncertów

Na pięć wyjątkowych koncertów zaprasza w 2019 r. Filharmonia Poznańska. Pod wspólnym tytułem „Najpiękniejsza jest muzyka polska” odbędą się wielkie wydarzenia muzyczne, które mają przybliżyć słuchaczom dzieła wybitnych polskich twórców.

Na cykl składają się koncerty: „Halka na ekranie i na estradzie” otwierający Rok Stanisława Moniuszki, „Café Komeda. W 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy”, „Nieznane opery znanych twórców” (w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena), „Kantaty Stanisława Moniuszki” oraz „Utwory Ignacego Jana Paderewskiego”.

Skarbnica polskiej muzyki jest przebogata i ciągle jeszcze nie do końca odkryta. Kto, jeśli nie polskie orkiestry i chóry mają przybliżać tę muzykę? – mówi Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej. Poprosiliśmy go, by opowiadział o koncertach z tego cyklu:

19.01 „Halka na ekranie i na estradzie”

Tym wydarzeniem Filharmonia Poznańska otwiera Rok Moniuszkowski i zarazem cykl koncertów „Najpiękniejsza jest muzyka polska”. Na ekranie zaprezentowany zostanie film „Halka” z 1927 r., obraz ukazujący fragmenty jednej z najbardziej znanych oper Stanisława Moniuszki. Niemy film będzie jednym z elementów widowiska – uzupełni go muzyka z opery „Halka”, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz trojga solistów-śpiewaków.  Za pulpitem dyrygenckim stanie pomysłodawca i prowadzący koncert Adam Banaszak, na co dzień związany z Operą Wrocławską.

12.04 „Nieznane opery znanych twórców”

Ten koncert zaprezentowany zostanie zarówno na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, kierowanym przez Elżbietę Penderecką, jak i w Poznaniu. We włoskiej wersji językowej zabrzmi koncertowe wykonanie opery „Paria” Stanisława Moniuszki. Na estradzie pojawi się prawie stuosobowa Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wraz ze stuosobowym Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie i kwartetem solistów. Całość poprowadzi Łukasz Borowicz.

26.04 „Café Komeda. W 50.rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy”

Koncert przygotowywany w 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy, poznaniaka, artysty i twórcy blisko związanego z Wielkopolską. W opracowaniu na orkiestrę symfoniczną i fortepian zabrzmią standardy jazzowe i muzyka filmowa. Solistą wieczoru będzie znakomity łotewski pianista Kristjan Randalu, a Filharmonikami Poznańskim dyrygować będzie Patryk Piłasiewicz, wielki znawca twórczości Komedy, na co dzień kontrabasista orkiestry FP.  „Café Komeda” to kawiarnia na estradzie, którą odwiedzać będą różni goście, m.in. Magdalena Grzebałkowska, autorka najnowszej książki o Krzysztofie Komedzie. Pojawi się też aktor (na razie nie zdradzę jego nazwiska), który będzie czytać ulubioną poezję i prozę Krzysztofa Komedy. Warto dodać, że Komeda debiutował w latach 50. XX w. w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która jest salą koncertową Filharmonii Poznańskiej.

18.10 Kantaty Stanisława Moniuszki

Czwarty koncert w cyklu to powrót do twórczości Stanisława Moniuszki. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej zabrzmi wtedy „Milda”, nieznana i praktycznie niewykonywana kantata mitologiczna do tekstu Józefa Ignacego Kraszewskiego, dzieło na chór, orkiestrę i pięcioro solistów.  

19.11 Utwory Ignacego Jana Paderewskiego

Zwieńczeniem cyklu będzie koncert zadedykowany Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w stulecie jej działalności.  Specjalnie na tę okazję prof. Janusz Stalmierski, prorektor tej uczelni, skomponuje koncert fortepianowy. Tego wieczoru dyrygować będzie Jakub Chrenowicz.

Oktawia Staciewińska

 

Czytaj także:

Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!

Zakopane inspiruje. Nowa wystawa w centrali Banku

Bohaterowie czasów pokoju

 

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02019.03.20

   „Na bank je lubicie!”

   Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.08

   Od najmłodszych do najlepszych

   W Warszawie trwa Cavaliada, której sponsorem jest PKO Bank Polski. Za nami pierwsze dwa dni imprezy, a przed nami pasjonujący weekend pełen atrakcji. Będzie wielka rywalizacja utytułowanych zawodników, walka o punkty Pucharu Świata i najcenniejsze nagrody. Na nadchodzący weekend zaplanowano też konkurencje dla najmłodszych, ale nie mniej ambitnych jeźdźców.

   więcej
  Pokaż więcej