2018.12.12

Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!

200 tys. osób zobaczyło już w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawę poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu. To absolutny rekord frekwencji! Dwustutysięcznym widzem, który wszedł na ekspozycję „Wyspiański”, był jeden z wychowanków krakowskiego przedszkola Słoneczna Kraina Smoka Wawelskiego. W holu muzeum całą grupę maluchów powitali wicedyrektor MNK dr hab. Łukasz Gaweł oraz kurator wystawy Magdalena Laskowska.

200 tys. zwiedzających to frekwencyjny rekord Muzeum Narodowego w Krakowie. Dotychczas wystawą, która cieszyła się największym powodzeniem, była zorganizowana w 2001 r. ekspozycja „Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee Orsay w Paryżu”. Zobaczyło ją 141 tys. osób. Ekspozycja „Marc Chagall. Dzieła z lat 1928-1983” z 1997 r. zgromadziła 102 tys. gości, natomiast słynny „Polaków portret własny” na przełomie 1979 i 1980 r. zwiedziło 81 tys. widzów.

Jesteśmy szczęśliwi, że dwustutysięczny widz wystawy „Wyspiański” znalazł się w grupie przedszkolaków. Bardzo się cieszymy, gdy widzimy w muzeum dzieci, bo mamy nadzieję, że gdy odkryją, jakie to interesujące miejsce, będą tu wracać jako dorośli – powitał pięciolatki ze Słonecznej Krainy Smoka Wawelskiego dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji. Dziękował też wychowawczyniom, które uczą najmłodszych przyjemności płynącej z obcowania ze sztuką. Od kurator ekspozycji Magdaleny Laskowskiej dzieciaki dowiedziały się natomiast, że wystawę przygotowywał zespół złożony z blisko stu osób, a prace trwały półtora roku. 

Ekspozycja „Wyspiański” została otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie 28 listopada 2017 r. To największy dotychczas pokaz prac krakowskiego twórcy, na który złożyło się przeszło 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, rzeźb, rycin i projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego przedmiotów rzemiosła artystycznego. 15 stycznia 2019 r., w 150. rocznicę urodzin artysty, Muzeum zaprasza na nową odsłonę ekspozycji: „Wyspiański. Nieznany”. Większość prezentowanych na niej artefaktów – m.in. szkicowniki, rysunki, pierwodruki – publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy. Podobnie jak liczący 600 pozycji księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego. Zaprezentowany zostanie także m.in. pastelowy „Autoportret artysty” z 1897 r., kupiony do kolekcji MNK w listopadzie bieżącego roku. Mecenasem wystawy „Wyspiański” jest PKO Bank Polski. Ekspozycja została przedłużona i będzie można ją oglądać jeszcze do 5 maja 2019 r. Nie przegap!

Opracował: Piotr Dunaj

 

Czytaj także:

Zakopane inspiruje. Nowa wystawa w centrali Banku

Festiwal „Ale kino!” – dzieci polecają dzieciom!

Jest Nowa Polska Sztuka Teatralna „Niepodlegli”!

Pliki do pobrania