2015.10.30

PKO Bank Polski mecenasem Festiwalu Słowa w Piosence „Frazy”

Występy Edyty Geppert, Kazika Staszewskiego czy grupy Filipa Łobodzińskiego, spotkania z poetami i autorami tekstów oraz konferencje na temat wagi słowa w piosenkach, tworzą program pierwszego Festiwalu Słowa w Piosence im. Jacka Kaczmarskiego „Frazy”. Mecenasem wydarzenia, które odbędzie się 3-7 listopada br. w Poznaniu jest PKO Bank Polski.

A ty masz jedną frazą ogłuchłe piekło wzruszyć… - śpiewał Jacek  Kaczmarski w „Przechadzce z Orfeuszem”. Ta myśl, jej twórca i jego dokonania stały się inspiracją do zorganizowania Festiwalu Słowa w Piosence „Frazy” w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, z którą od wielu lat współpracuje PKO Bank Polski. Festiwal połączony z ogólnopolskim konkursem na piosenkę autorską to inicjatywa mająca zwrócić uwagę na przekaz i treści – ważne nie tylko w literaturze, ale też w utworach wokalnych. Do udziału w festiwalu zaproszono artystów, którzy od lat konsekwentnie wykonują tzw. piosenki z tekstem, czyli utwory o istotnych sprawach, ponadczasowych wartościach, w oryginalnej formie. Wśród nich znaleźli się, m.in. Edyta Geppert, Jacek Kleyff, Kazik Staszewski czy Filip Łobodziński.

PKO Bank Polski od lat angażuje się w projekty artystyczne oraz współpracuje z instytucjami i placówkami kultury, jak Muzeum Narodowe w Warszawie czy Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Podejmowane wraz z poznańską biblioteką działania obejmują m.in. prezentację i udostępnienie skarbów polskiego i europejskiego piśmiennictwa szerszej publiczności oraz wsparcie renowacji rękopisów zgromadzonych w jej zbiorach. Bank wpiera także wiele wydarzeń odbywających się w mieście Poznań, m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino , Kolorowy Uniwersytet, którego organizatorem jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a także aktywność studentów Pracowni Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którym umożliwił plener artystyczny oraz pokaz prac poplenerowych w warszawskiej Centrali Banku .

PKO Bank Polski od lat jest mecenasem sztuki. Wspiera zarówno wydarzenia muzyczne, np. Wratislavia Cantans we Wrocławiu, którego jest partnerem strategicznym czy Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty, jak i młodych autorów, np. sponsorując konkurs dla początkujących scenarzystów ScriptPro. Na podstawie nagradzanych tam prac powstało wiele wybitnych filmów, m.in. „Komornik”, „Carte Blanche” czy „Bogowie”. Ponadto, PKO Banki Polski jest sponsorem tytularnym Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego PKO Off Camera oraz sponsorem głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

loaderek.gifoverlay.png