2015.05.27

PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper…”

PKO Bank Polski jest mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentuje ona artystyczne relacje awangardowej sztuki i literatury z początków XX w. poprzez postać i twórczość Tadeusza Peipera. Ekspozycja będzie czynna do 6 września br.

PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper…” - plakatTadeusz Peiper to wybitna postać europejskiej awangardy z początku ubiegłego wieku – założyciel „Zwrotnicy” (1922), autor słynnego hasła „Miasto, maszyna, masa”, uznawanego za manifest Krakowskiej Awangardy i futurystów. Jego twórczość i idee zawładnęły nie tylko polskim środowiskiem artystycznym. Był ściśle związany z awangardą hiszpańską i środkowoeuropejską, którą tworzyli zarówno literaci, filozofowie, dziennikarze, jak też malarze.

- Nowa myśl, czasem przewrotna, niepokorna i odważna często bywa nierozumiana. Budzi obawy i zdziwienie, ale zawsze zwraca uwagę, działa na wyobraźnię i pobudza do myślenia. Artystyczna wizja świata nie zna granic. Doskonałym tego przykładem są idee i twórczość Tadeusza Peipera, wybitnego przedstawiciela awangardy polskiej i europejskiej. Wystawa prezentuje artystyczne relacje sztuki i literatury początków XX wieku. Pokazuje, jak myśl może ewoluować, przeradzać się w wiele idei i pomysłów, przenikać do innych dziedzin, za każdym razem tworząc nowe znaczenia i bogatszą całość. Takie właśnie wartości – oryginalne i odmieniające myślenie są nam bliskie – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Wystawa w Muzeum Narodowym prezentuje ponad 270 eksponatów, wśród których znalazły się obrazy, grafiki i publikacje z kilkudziesięciu kolekcji zagranicznych i polskich. Wszystko to ma przybliżyć kosmopolityczne, artystyczno-literackie środowisko Paryża z 1914 roku, Madrytu lat 1915-21, a także futurystyczny Kraków - awangardę artystyczną i cywilizacyjną lat 20. XX wieku, aż po narastanie katastrofizmów poprzedzających wybuch II wojny światowej. Wystawa została przygotowana we współpracy z hiszpańskim środowiskiem kulturalnym.

Ekspozycji towarzyszą m.in. wykłady, tematyczne spotkania, cykl spacerów po Warszawie śladami międzywojennej awangardy, a także warsztaty: familijne dla dzieci i twórcze dla młodzieży. Część wydarzeń będzie tłumaczona na język migowy. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano specjalne warsztaty z wykorzystaniem rekwizytów dotykowych, audiodeskrypcji i muzyki.

Wystawa w Muzeum Narodowym potrwa do 6 września br. Od października 2015 do stycznia 2016 roku będzie prezentowana w Real Academia de Bellas Artes de San Fernando w Madrycie.

PKO Bank Polski od lat jest mecenasem kultury i sztuki. Od lat aktywnie wspiera działania Muzeum Narodowego, m.in. objął mecenasem Galerię Sztuki Średniowiecznej- najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce.

Wcześniej patronował wystawom kolekcji dzieł sztuki braci Gierymskich w Warszawie i Krakowie. Wspierał również konserwację obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Do 19 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”, której jest mecenasem.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

Bank mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie

Mistrz przestrzeni i koloru

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png