2018.05.14

PKO Bank Polski na Nocy Muzeów

Od opery po koncert reggae, od wystawy portretów władców Polski po prezentację rysunków dzieci, od spotkania ze starodrukami po multimedialne prezentacje.PKO Bank Polski od lat aktywnie angażuje się w działania na rzecz społeczeństwa, jest mecenasem sztuki i promotorem dokonań artystów.

Noc Muzeów 2018


Ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego fot. D.Gralak

Tę imprezę zna już chyba każdy. Pomysł narodził się 21 lat temu w Berlinie. Pierwsza polska edycja miała miejsce w 2003 r., a zorganizowało ją Muzeum Narodowe w Poznaniu. Już 19 maja w kilkudziesięciu polskich miastach odbędzie się kolejna odsłona Nocy Muzeów.

Formuła od początku jest właściwie niezmienna. Muzea, zamki, biblioteki, domy kultury, galerie, teatry i inne obiekty otwierają swoje zbiory wieczorem, organizując przy okazji dodatkowe atrakcje dla zwiedzających. Ci z kolei mają możliwość odwiedzenia kilku placówek w jedną noc.

PKO Bank Polski, który otacza swoją opieką m.in. Muzea Narodowe w Warszawie i Krakowie, czy łódzkie Muzeum Kinematografii, zachęca, by w ten sobotni wieczór spędzić czas wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi i odwiedzić którąś z tych placówek. Warto także zajrzeć do Muzeum Powstania Warszawskiego, na wystawę „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017”.

Od godziny 18.00 do 1.00 w nocy będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego. Jedną z atrakcji jest wystawa „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017”, na której ukazano najciekawsze i najcenniejsze obiekty przekazane muzeum w darze na przestrzeni ostatniej dekady.Wśród eksponatów są okupacyjny rysunek Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przedstawiający jelonka, aparat fotograficzny marki Leica ppor. Czesława Gerwela ps. „Orłoś”, którym wykonał w sumie 216 zdjęć podczas Powstania oraz pobytu w stalagu w Zeithain, czy powstańcze obrączki ppor. Stanisława Swinarskiego ps. „Sułtan” i Cecylii Tomiry Pakowskiej ps. „Mirka”, wykonane w rusznikarni z łusek od pocisków.Każda z pamiątek jest wyjątkowa, bo ma własną historię, która opowiada o życiu i zmaganiach swoich właścicieli podczas okupacji i w trakcie Powstania – podkreśla Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na budynku Muzeum Powstania zostanie wyświetlona jedna z dziewięciu liter tworzących napis „Noc Muzeów” w Warszawie. Pozostałe litery znajdą się w innych stołecznych instytucjach.

Za kulisami


fot. Michał Pasich, materiały prasowe Teatru Polskiego

Noc Muzeów to niezapomniane wizyty nie tylko w galeriach sztuki, ale także w wielu teatrach. Tylko tej jednej nocy bilety na spektakle repertuarowe Teatru Polskiego (wspieranego przez PKO Bank Polski) można będzie kupić w wyjątkowych cenach. Na odwiedzających czeka również fascynująca wycieczka za kulisy Dużej Sceny i to zaledwie kilka dni po premierze „Króla” na podstawie powieści Szczepana Twardocha, w reżyserii Moniki Strzępki! To dokonała okazja, żeby zobaczyć to, co niedostępne dla widza – garderoby, magazyn dekoracji czy zaplecze sceniczne. 19 maja w zabytkowych wnętrzach Teatru Polskiego będzie można również zatańczyć w korowodach, parach, trójkach i większych układach tanecznych polskie tańce tradycyjne.

Z muzyką za pan brat


Fot. Materiały prasowe Filharmonii Narodowej

PKO Bank Polski patronuje nie tylko muzeom i teatrom, ale również licznym instytucjom związanym z muzyką, takim jak Opera i Filharmonia Podlaska, Opera Krakowska, Filharmonia Łódzka i Filharmonia Narodowa w Warszawie. To tu w piątkowy wieczór, w przeddzień Nocy Muzeów, wybrać się można na koncert Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Bartosza Michałowskiego. Artyści wykonają „Małą mszę uroczystą” Gioachino Rossiniego. Tydzień później Filharmonia Narodowa, wraz z PKO Bankiem Polskim zaprasza na wyjątkowy koncert symfoniczny „Niepodległa. Powstało w wolnej Polsce”. Utwory Ignacego Paderewskiego wykona Orkiestra Filharmonii pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Na festiwalową nutę


Młyn Jazz Festival, materiały organizatora

Bank wspiera też liczne wydarzenia lokalne i festiwale, w tym organizowane każdego roku: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu czy Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. Na odnotowanie zasługuje też Młyn Jazz Festival, który odbędzie się na początku lipca w Wadowicach. – Ósma edycja festiwalu zadowoli chyba wszystkich fanów tej imprezy, a do Wadowic ponownie zjadą się miłośnicy jazzu, by zobaczyć i wysłuchać na żywo artystów reprezentujących różne oblicza tej muzyki – zachęca Natalia Ogierman, organizator Młyn Jazz Festivalu. Przez trzy dni wystąpią m.in. Melody Gardot, Kandace Springs, Katie Melua oraz Jamie Cullum.

Wciąż więcej i więcej…

Logotyp Banku pojawia się również przy wydarzeniach kulturalnych o wymiarze lokalnym, jak choćby przy okazji Święta Kwitnących Głogów w Katowicach, festiwalu historycznego „Patria Nostra” lub „Frazy. Festiwal słowa w piosence”, które odbywają się w Poznaniu. Z pewnością dostrzeżecie go również podczas krakowskiego Letniego Festiwalu Jazzowego i Rzeszów Carpathia Festival.Czy to ostatnie słowo? Na pewno nie!

 

Oktawia Staciewińska

 

Czytaj także:

Gotów na spotkanie z prawdziwym Arcydziełem? Wybierz się do Poznania!

Rysunki i tkaniny w centrali PKO Banku Polskiego

Miłość, pasja, żar i ogrom wzruszeń. „Cyganeria” w Operze Krakowskiej

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png