Quo vadis nominowane do Fryderyka
Nagranie płytowe oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego dokonane przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską zostało nominowane do fonograficznej nagrody Fryderyków 2017 i to w dwóch kategoriach: "Album roku – muzyka chóralna, oratoryjna i operowa" oraz "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej". Laureatów nagród w kategoriach muzyki poważanej poznamy 24 kwietnia.
Oratorium Quo vadis jest uznawane za jedno z najsłynniejszych dzieł Nowowiejskiego. Libretto A. Jungsta zostało oparte na słynnej powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Utwór jest pięcioczęściową kantatą na sopran, baryton i bas, chór mieszany, organy oraz orkiestrę symfoniczną. Kolejne części nawiązują do wydarzeń z kart powieści: I – Forum Romanum. Pożar Rzymu. II – Marsz pretorianów. III. – Nocne zgromadzenie chrześcijan w katakumbach. IV – Via Appia – widzenie Chrystusa przez Piotra. Całość oratorium wieńczy efektowny finał.
Nowowiejski skomponował swoje dzieło w 1903 roku, a premiera pierwszej wersji miała miejsce w roku 1907 w Usti nad Łabą. Mimo sukcesu i uznania, z jakim się spotkało, kompozytor dokonywał w nim korekt. Ostateczna wersja oratorium została wykonana w Amsterdamie w 1909 roku. Oratorium spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie. W okresie międzywojennym było wykonywane ok. 200 razy w wielu miastach Europy i obu Ameryk.
Nagranie płytowe zostało zrealizowane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą maestra Piotra Sułkowskiego. Instrumentalistom towarzyszą znakomici soliści: Aleksandra Kurzak (sopran), Artur Ruciński (baryton), Rafał Siwka (bas), oraz chór Górecki Chamber Choir z Krakowa przygotowany przez Włodzimierza Siedlika. Producentem płyty jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie.
Nagranie stanowi jeden z ważnych punktów obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego 2016 ustanowionego przez Sejm RP. Dla filharmoników olsztyńskich jest też istotnym wydarzeniem związanym z jubileuszem 70-lecia Orkiestry i swoistym podsumowaniem obchodów roku patrona filharmonii, której mecenasem jest PKO Bank Polski.
Wykonanie oraz rejestracja Quo vadis to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń związanych z Rokiem Nowowiejskiego. Promocja tego dzieła jest wyrazem potrzeby przywrócenia należnego mu miejsca w światowej kulturze muzycznej. Zwieńczeniem tych działań ma być tegoroczne wykonanie oratorium w nowojorskiej Carnegie Hall.
Nagranie jest jednym ze 121 albumów konkurujących w ośmiu kategoriach muzyki poważnej. W kategoriach "Album roku – muzyka chóralna, oratoryjna i operowa" oraz "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej" nominowano pięć albumów. Wręczenie nagród przewidziano na 24 kwietnia, a uroczystość odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Wśród nominowanych do prestiżowej nagrody Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki poważnej są też, m.in. album MUSICA SACROMONTANA XI, Józef Zeidler Missa ex D, w wykonaniu Sinfonii Varsovi i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz płyta „De Profundis – Polish Psalms of the 20th and 21st Century” z udziałem Chóru Narodowego Forum Muzyki pod dyr. Agnieszki Franków-Żelazny.
PKO Bank Polski wspiera Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, współwydawcę płyty „Musica Sacromonata…” i organizatora festiwalu pod tym samym tytułem. Jest także mecenasem Narodowego Forum Muzyki, organizatora festiwalu Wratislavia Cantans.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
Czytaj także:
Klasycznie i romantycznie w Filharmonii Narodowej
Ile Mendelssohna w Bachu?
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.