2017.03.16

Quo vadis nominowane do Fryderyka

Nagranie płytowe oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego dokonane przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską zostało nominowane do fonograficznej nagrody Fryderyków 2017 i to w dwóch kategoriach: "Album roku – muzyka chóralna, oratoryjna i operowa" oraz "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej". Laureatów nagród w kategoriach muzyki poważanej poznamy 24 kwietnia.

Quo vadis nominowane do Fryderyka

Oratorium Quo vadis jest uznawane za jedno z najsłynniejszych dzieł Nowowiejskiego. Libretto A. Jungsta zostało oparte na słynnej powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Utwór jest pięcioczęściową kantatą na sopran, baryton i bas, chór mieszany, organy oraz orkiestrę symfoniczną. Kolejne części nawiązują do wydarzeń z kart powieści: I – Forum Romanum. Pożar Rzymu. II – Marsz pretorianów. III. – Nocne zgromadzenie chrześcijan w katakumbach. IV – Via Appia – widzenie Chrystusa przez Piotra. Całość oratorium wieńczy efektowny finał.

Nowowiejski skomponował swoje dzieło w 1903 roku, a premiera pierwszej wersji miała miejsce w roku 1907 w Usti nad Łabą. Mimo sukcesu i uznania, z jakim się spotkało, kompozytor dokonywał w nim korekt. Ostateczna wersja oratorium została wykonana w Amsterdamie w 1909 roku. Oratorium spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie. W okresie międzywojennym było wykonywane ok. 200 razy w wielu miastach Europy i obu Ameryk.

Nagranie płytowe zostało zrealizowane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą maestra Piotra Sułkowskiego. Instrumentalistom towarzyszą znakomici soliści: Aleksandra Kurzak (sopran), Artur Ruciński (baryton), Rafał Siwka (bas), oraz chór Górecki Chamber Choir z Krakowa przygotowany przez Włodzimierza Siedlika. Producentem płyty jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie.

Nagranie stanowi jeden z ważnych punktów obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego 2016 ustanowionego przez Sejm RP. Dla filharmoników olsztyńskich jest też istotnym wydarzeniem związanym z jubileuszem 70-lecia Orkiestry i swoistym podsumowaniem obchodów roku patrona filharmonii, której mecenasem jest PKO Bank Polski.

Wykonanie oraz rejestracja Quo vadis to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń związanych z Rokiem Nowowiejskiego. Promocja tego dzieła jest wyrazem potrzeby przywrócenia należnego mu miejsca w światowej kulturze muzycznej. Zwieńczeniem tych działań ma być tegoroczne wykonanie oratorium w nowojorskiej Carnegie Hall.

Nagranie jest jednym ze 121 albumów konkurujących w ośmiu kategoriach muzyki poważnej. W kategoriach "Album roku – muzyka chóralna, oratoryjna i operowa" oraz "Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej" nominowano pięć albumów. Wręczenie nagród przewidziano na 24 kwietnia, a uroczystość odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
 

  • Wśród nominowanych do prestiżowej nagrody Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki poważnej są też, m.in. album MUSICA SACROMONTANA XI, Józef Zeidler Missa ex D, w wykonaniu Sinfonii Varsovi i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz płyta „De Profundis – Polish Psalms of the 20th and 21st Century” z udziałem Chóru Narodowego Forum Muzyki pod dyr. Agnieszki Franków-Żelazny.

    PKO Bank Polski wspiera Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, współwydawcę płyty „Musica Sacromonata…” i organizatora festiwalu pod tym samym tytułem. Jest także mecenasem Narodowego Forum Muzyki, organizatora festiwalu Wratislavia Cantans.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

Czytaj także:

Klasycznie i romantycznie w Filharmonii Narodowej

Ile Mendelssohna w Bachu?

loaderek.gifoverlay.png