Ruszyło 44. Zamojskie Lato Teatralne!
Jest 31 lipca 1976 r. Na Rynku Wielkim w Zamościu Jan Machulski z Teatrem Ochoty wystawia „Romeo i Julię”. Dziewięć tysięcy widzów na plenerowej widowni wyraża uznanie owacjami na stojąco. Tak rozpoczęła się historia Zamojskiego Lata Teatralnego. Trwa właśnie jego 44. edycja.
Jan Machulski – ojciec chrzestny Zamojskiego Lata Teatralnego mówił wtedy: „Wybrałem Szekspira, ponieważ jest on renesansowy i trafia przede wszystkim do emocji. Jest taki festynowy”. Ryszard Smożewski, wówczas dyrektor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, mawiał: „Cieszy nas zawsze sympatyczna gwałtowność oklasków idących ku nam z Rynku”.
Zamojskie Lato Teatralne jest przedsięwzięciem kulturalnym o długoletniej tradycji i przygotowanym zawsze z wielkim rozmachem. Na Rynku Wielkim, w podwórkach Zespołu Staromiejskiego, w Parku Miejskim, amfiteatrze, ale też w sali Wojewódzkiego Domu Kultury działo się i dzieje Zamojskie Lato Teatralne co roku. Po ponad czterech dekadach trwania festiwalu, aktorzy grają w plenerze i w sali, a widzowie mocno oklaskują artystów.
Kulminacyjnym czasem tegorocznego Zamojskiego Lata Teatralnego jest nadchodzący weekend. W sobotę na scenie plenerowej na Rynku Wielkim widzowie zobaczą „Sarenki” Teatru Ludowego w Krakowie, w niedzielę spektakl „Zrobię co zechcę” wystawi w Zamojskim Domu Kultury Teatr Porywacze Ciał z Poznania.
Po weekendzie codzienna uczta teatralna czeka na widzów za sprawą aktorów z Teatru Malabar Hotel (spektakl „Pożegnanie jesieni”), Teatru Studio z Warszawy (przedstawienie „Matka Makryna”), Teatru Polonia z Warszawy (zaprezentuje on „Zapiski z wygnania”) oraz Teatru Narodowego w Warszawie (przedstawienie „Kilka dziewczyn”).
Impreza na trwałe wpisała się w kalendarz Zamościa. Każdego roku program Zamojskiego Lata Teatralnego tworzony jest jednak według założenia przyjętego dla kolejnej edycji. Przesłanki programowe są różnorakie. Tematami przewodnimi były m.in. „Sen”, „Podróż”. Innym razem o wyborze spektakli zdecydowały względy raczej formalne – w programie były spektakle muzyczne, czyli „Przymierze teatru i muzyki”. Tegoroczne Zamojskie Lato Teatralne odbywa się pod hasłem: kreacje aktorskie.
W programie można więc znaleźć kilka indywidualnych propozycji, m.in. recital Hanny Śleszyńskiej, monodram Mikołaja Grabowskiego pt. „Audiencja II”, a także monodram Małgorzaty Pieńkowskiej „Zofia”.
Program artystyczny festiwalu wzbogacony jest o imprezy towarzyszące. Zaplanowano m.in. wystawy fotograficzne i plastyczne, koncerty, spektakle grup amatorskich, konkursy czy warsztaty twórcze. Jedynym aspektem konkursowym jest organizowany od 1985 r. plebiscyt publiczności na najlepszy spektakl. Wybrany teatr otrzymuje Buławę Hetmańską i zaproszenie do otwarcia kolejnej edycji.
Patronat honorowy nad Zamojskim Latem Teatralnym objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, a także aktorzy Beata Ścibakówna oraz Jan Englert. PKO Bank Polski jest sponsorem imprezy.
– Gorąco zapraszam na 44. Zamojskie Lato Teatralne. Kreacje aktorskie stworzą dla Państwa artyści teatru: Irena Jun, Krystyna Janda, Beata Ścibakówna, Grzegorz Małecki, Mikołaj Grabowski i wielu innych wspaniałych aktorów. Zapraszam na chwile refleksji, zadumy, ale też dużą dawkę humoru i zabawy – mówi Grażyna Kawala, kierownik programowy Zamojskiego Lata Teatralnego.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej festiwalu.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Dzięki niej polskie rzeźbiarstwo na nowo zyskało światowy rozgłos. Jutro rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz
„Karol Śliwka” w Warszawie. PKO Bank Polski zaprasza na wystawę prac wybitnego grafika
Inspiracje czerpie z książek, a malując słucha muzyki – Ryszard Grzyb o swojej twórczości
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.