2018.04.13

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” – 9. edycja konkursu

Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim organizuje konkurs historyczny „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Trwa jego 9. edycja. Prace można składać do 30 kwietnia br. Nagrodą dla laureatów jest ufundowany przez Fundację PKO Banku Polskiego wyjazd zagraniczny śladami Polaków, tym razem na Kresy.

 

Konkurs adresowany jest do uczniów klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadanie polega na przygotowaniu karty z albumu poświęconej konkretnej osobie – jednej z ofiar zbrodni katyńskiej. Celem projektu jest uczczenie pamięci ofiar zbrodni popełnionej na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w sowieckich obozach w latach 1939–1940.

Poważne podejście
„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” to nie jest łatwy konkurs. Wymaga nie tylko zaangażowania, kreatywności, ale także pogłębiania wiedzy historycznej. Od kilku lat zaskakuje nas nie tylko duża liczba uczestników, ale także rzetelność nadsyłanych prac, na których widać prawdziwe emocje i pasję. „Sprzączki…” to praktyczna lekcja historii, nie tylko dla młodzieży, ale nas wszystkich – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, współfundatora nagród dla laureatów.

Uczestnicy konkursu muszą wybrać bohatera swojej pracy, zebrać materiały na jego temat, a także opracować koncepcję plastyczną prezentacji.

Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże, rekordowy był rok 2016, w którym napłynęło ponad 500 prac. Charakteryzuje je wysoki poziom artystyczny, ale także merytoryczny. Uczestnicy konkursu podchodzą do niego poważnie – korzystają z fachowej literatury, sami szukają informacji, ale też spotykają się z Rodzinami Ofiar, dzięki czemu docierają do nieopublikowanych informacji, relacji i pamiątek – mówi Izabela Sienkiewicz, koordynator projektu z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Technika pracy jest dowolna. Karta może zwierać, m.in. krótki biogram, opis, wspomnienie, wiersz, a także zdjęcia czy rysunki. W tym roku prace można zgłaszać wyłącznie elektronicznie.

Edukacja w praktyce
Na laureatów konkursu czeka wyjątkowa nagroda – wyjazd edukacyjny za granicę. W ubiegłym roku zwycięzcy pojechali śladami Polaków w Rumunii. Wcześniej laureaci zwiedzili Włochy, a tam miejsca związane z walkami 2. Korpusu Polskiego, w którym służyli żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. W poprzednich latach kroczyli szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przemierzając m.in. Niemcy, Holandię, Francję, Belgię. ​W tym roku natomiast odwiedzą miejsca polskiej martyrologii na Kresach. 

W ubiegłym roku, dzięki wsparciu Dowództwa Garnizonu Warszawa, udało nam się zorganizować koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a także żywą lekcję historii i pięknej tradycji wojskowej, czyli specjalny pokaz musztry paradnej przygotowany przez Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego. Co ciekawe, był to pokaz szczególny, gdyż Szwadron Kawalerii występuje w replikach mundurów z 1936 r., czyli w takich samych mundurach jak oficerowie polscy, którzy w 1939 r. trafili w sowiecką niewolę – opowiada Izabela Sienkiewicz. 

Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej, partnerem – Muzeum Katyńskie, a fundatorem nagród dla 100 laureatów wraz z opiekunami jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

 

Czytaj także:

Multimedialny konkurs „Bohaterowie 1939-1989”

1 000 zł, 500 zł albo power bank za 45 najciekawszych wpisów o IKO w konkursie „Tysiak z IKO” - wyniki konkursu

 

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.04.20

   Do opery? Tylko w Bydgoszczy!

   Kochasz operę? Uwielbiasz oglądać sztuki baletowe, a muzyka towarzysząca musicalom wpada ci w ucho? Jeśli tak, to nie może zabraknąć cię w Bydgoszczy, gdzie 21 kwietnia rusza XXV Bydgoski Festiwal Operowy.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Dzień rowerowy mamy na co dzień! Bankowa Grupa Rowerowa PKO Banku Polskiego

   Dziś dzień rowerowy! Zgrana drużyna cyklistów z Grupy Rowerowej PKO Banku Polskiego pokazuje, że w takim gronie łatwiej osiąga się sukcesy sportowe, mobilizuje do aktywności, a także wypoczywa z biskim i… pomaga innym.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy

   W sobotę w Bydgoszczy rozpocznie się wielkie święto. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy. To impreza, która od 1994 r. przyciąga miłośników sztuki teatralnej i operowej. Jest największym w Polsce przeglądem dokonań krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych. Warto w tym czasie zaplanować wycieczkę w kujawsko-pomorskie. Warto też na taką wycieczkę zabrać dzieci i wprowadzić je w ten świat. Pokusiliśmy się o udzielenie kilku odpowiedzi na pytania najmłodszych związane z operą.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Ekomobilność – postaw na deskorolkę, hulajnogę i rower elektryczny

   Samochody elektryczne to nadal rzadki widok na polskich ulicach. O ile trudno przekonać kierowców do przerzucenia się na „elektryki”, o tyle niezmotoryzowani chętnie wprowadzają odrobinę energii w swoje podróże. W efekcie chodniki, ścieżki rowerowe i ulice wypełniają się elektrycznymi deskorolkami, hulajnogami i rowerami zasilanymi prądem.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   To ciekawe historie angażują widza

   O tym, jaka powinna być reklama, by wzbudzała zainteresowanie, i czy na uczenie się skoków na trampolinie nigdy nie jest za późno, rozmawiamy z Tomaszem Bagińskim, rysownikiem, animatorem i reżyserem, autorem nominowanej do Oscara „Katedry” i najnowszego spotu wizerunkowego PKO Banku Polskiego pt. „Kluczowe decyzje”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.18

   PrograMistrzowie! Polacy walczą o tytuł Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym

   Prawie 53,5 tys. studentów reprezentujących prawie 3,1 tys. uczelni ze 111 krajów na 6 kontynentach. Wśród nich znalazły się dwie polskie drużyny, które zakwalifikowały się do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym – reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, jak wyglądają zawody oraz czym jest dla nich programowanie opowiedzieli nam reprezentanci UJ - Vladyslav Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński oraz ich trener, profesor Paweł Idziak.

   więcej
  Pokaż więcej