2018.04.13

„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” – 9. edycja konkursu

Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Katyńskim organizuje konkurs historyczny „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”. Trwa jego 9. edycja. Prace można składać do 30 kwietnia br. Nagrodą dla laureatów jest ufundowany przez Fundację PKO Banku Polskiego wyjazd zagraniczny śladami Polaków, tym razem na Kresy.

 

Konkurs adresowany jest do uczniów klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadanie polega na przygotowaniu karty z albumu poświęconej konkretnej osobie – jednej z ofiar zbrodni katyńskiej. Celem projektu jest uczczenie pamięci ofiar zbrodni popełnionej na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w sowieckich obozach w latach 1939–1940.

Poważne podejście
„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” to nie jest łatwy konkurs. Wymaga nie tylko zaangażowania, kreatywności, ale także pogłębiania wiedzy historycznej. Od kilku lat zaskakuje nas nie tylko duża liczba uczestników, ale także rzetelność nadsyłanych prac, na których widać prawdziwe emocje i pasję. „Sprzączki…” to praktyczna lekcja historii, nie tylko dla młodzieży, ale nas wszystkich – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, współfundatora nagród dla laureatów.

Uczestnicy konkursu muszą wybrać bohatera swojej pracy, zebrać materiały na jego temat, a także opracować koncepcję plastyczną prezentacji.

Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże, rekordowy był rok 2016, w którym napłynęło ponad 500 prac. Charakteryzuje je wysoki poziom artystyczny, ale także merytoryczny. Uczestnicy konkursu podchodzą do niego poważnie – korzystają z fachowej literatury, sami szukają informacji, ale też spotykają się z Rodzinami Ofiar, dzięki czemu docierają do nieopublikowanych informacji, relacji i pamiątek – mówi Izabela Sienkiewicz, koordynator projektu z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Technika pracy jest dowolna. Karta może zwierać, m.in. krótki biogram, opis, wspomnienie, wiersz, a także zdjęcia czy rysunki. W tym roku prace można zgłaszać wyłącznie elektronicznie.

Edukacja w praktyce
Na laureatów konkursu czeka wyjątkowa nagroda – wyjazd edukacyjny za granicę. W ubiegłym roku zwycięzcy pojechali śladami Polaków w Rumunii. Wcześniej laureaci zwiedzili Włochy, a tam miejsca związane z walkami 2. Korpusu Polskiego, w którym służyli żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. W poprzednich latach kroczyli szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przemierzając m.in. Niemcy, Holandię, Francję, Belgię. ​W tym roku natomiast odwiedzą miejsca polskiej martyrologii na Kresach. 

W ubiegłym roku, dzięki wsparciu Dowództwa Garnizonu Warszawa, udało nam się zorganizować koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a także żywą lekcję historii i pięknej tradycji wojskowej, czyli specjalny pokaz musztry paradnej przygotowany przez Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego. Co ciekawe, był to pokaz szczególny, gdyż Szwadron Kawalerii występuje w replikach mundurów z 1936 r., czyli w takich samych mundurach jak oficerowie polscy, którzy w 1939 r. trafili w sowiecką niewolę – opowiada Izabela Sienkiewicz. 

Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej, partnerem – Muzeum Katyńskie, a fundatorem nagród dla 100 laureatów wraz z opiekunami jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

 

Czytaj także:

Multimedialny konkurs „Bohaterowie 1939-1989”

1 000 zł, 500 zł albo power bank za 45 najciekawszych wpisów o IKO w konkursie „Tysiak z IKO” - wyniki konkursu

 

Pliki do pobrania