Świerzy kontra Matejko - cała Polska poznaje nowy poczet naszych władców
„Nowy poczet władców Polski” to unikalny zbiór portretów królów i książąt Polski autorstwa współczesnego malarza Waldemara Świerzego zestawionych z pierwowzorem mistrza Jana Matejki. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski. Dostępna w wielu miejscach w kraju ekspozycja inspiruje i uczy. Zachęcamy do jej poznania, a także do internetowej zabawy w przyporządkowanie odpowiedniego wizerunku do imienia władcy.
Kolekcję „Nowy poczet władców Polski” tworzy 49 portretów polskich królów i książąt autorstwa światowej sławy artysty Waldemara Świerzego. Ekspozycja pełna barwnych obrazów Świerzego jest tu zaprezentowana w zderzeniu z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki. Dzięki temu widzowie mogą poznać te same historyczne postaci z dwóch różnych perspektyw. Obie artystyczne wizje każdego z władców, poprzedzały dociekliwe studia i badania historycznych detali, tylko w innych czasach – poczet Świerzego powstał po 123 latach od zakończenia prac przez Matejkę.
Wystawa pokazuje też duże różnice w technice pracy twórczej, sposobie obrazowania czy wrażliwości. Portrety Matejki prezentują postaci posągowe, dostojne, niedostępne… Te same osoby w pracach Świerzego wyglądają zupełnie inaczej – na ich twarzach rysują się emocje, stan ducha, czasem cechy charakteru – wydają się nam bliższe i zdradzają więcej. Warto zobaczyć samemu jak dalece różnią się od siebie te artystyczne prezentacje. Z pewnością pomoże w tym wiedza historyczna na temat królów i książąt polskich, o elementy której poszerzona jest ekspozycja.
Oryginalna wystawa, której premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 2014 roku, gościła już w wielu wyjątkowych galeriach i muzeach – ostatnio można ją było zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ze względu na duże zainteresowanie ekspozycją powstała także jej wersja mobilna, czyli repliki prac, które docierają do większych, mniejszych i najmniejszych ośrodków edukacyjnych, kulturalnych czy publicznych w całym kraju. Dzięki temu „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” był prezentowany w wielu miejscowościach regionu białostockiego, poznańskiego czy krakowskiego m.in. w lokalnych oddziałach Banku, szkołach czy domach kultury, ale także m.in. w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie czy w Ostrowskiej Synagodze Ostrowa Wielkopolskiego. W tym roku ekspozycja zawita m.in., do Szprotawskiego Domu Kultury czy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Jest dostępna też w placówkach Stowarzyszenia Siemacha, wspierającego rozwój dzieci i młodzieży.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Memory z władcami Polski
Wszystkim, bez względu na miejsce zamieszkania, proponujemy internetową zabawę w odpowiednie przyporządkowanie konkretnego wizerunku postaci władcy do jego imienia lub przydomka.
Czytaj także:
„Nowy poczet władców Polski” w Muzeum Narodowym Gdańsku. Zapraszamy!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.