2016.11.23

„Nowy poczet władców Polski” w Muzeum Narodowym Gdańsku. Zapraszamy!

„Nowy Poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” to wystawa, którą do 26 marca 2017 r. można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W ubiegłym roku ekspozycja gościła na Zamku Królewskim w Warszawie. Kolekcja 49 portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego zobaczyło ponad 100  tys. osób.  Zapraszamy do Gdańska. 

Nowy poczet władców Polski - plakatPKO Bank Polski jest mecenasem pierwszego namalowanego w XXI wieku pocztu władców polskich. „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” to zbiór prac autorstwa światowej sławy grafika i ilustratora Waldemara Świerzego. Kolekcja obejmuje 49 portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wszystkie zebrane w kolekcji portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych, w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki. Profesor Waldemar Świerzy namalował pełne kolorów prace, w odróżnieniu od rysowanych i czarno-białych dzieł Jana Matejki. Różni je także sposób prezentacji postaci - mistrz Matejko pokazał władców silnych i dostojnych, a Świerzy skupił się na ego. Jego prace pełne są ludzkich emocji, pasji i oddają charakter poszczególnych postaci.

Portretom polskich władców autorstwa profesora Świerzego towarzyszą barwne opisy. Cała ekspozycja to nie tylko artystyczna prezentacja, ale także projekt historyczno-edukacyjny. Po raz pierwszy ekspozycja odbyła się w 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie i spotykając z wyjątkowym zainteresowaniem szczególnie wśród młodych widzów. Inicjatorem i jednocześnie kuratorem wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest Andrzej Pągowski, uczeń i przyjaciel profesora Waldemara Świerzego. 

Kolekcję po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w maju 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Otrzymała świetne recenzje poparte bardzo dużą frekwencją zwiedzających (ponad 100 tys. osób) i dyskusją medialną.  Gdańska publiczność będzie mogła oglądać wystawę do 26 lutego 2017 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Prace Świerzego będzie można porównać z 42 reprodukcjami narysowanych ołówkiem portretów Matejki.

Miejsce ekspozycji wybrano nieprzypadkowo. Zieloną Bramę wznoszono w latach 1564–1568 jako siedzibę Trzeciego Ordynku, czyli reprezentacji kupców i cechów we władzach miasta, ale po interwencji króla Zygmunta Augusta przeznaczono ją na rezydencję władców polskich. Los sprawił, że oprócz królowej Polski Marii Ludwiki Gonzagi – żony królów Władysława IV i Jana Kazimierza – żaden król w niej nie zamieszkał…

Nowy poczet własców Polski - wystawa

Nowy poczet władców Polski - wystawa 2

Wystawa „Nowy poczet władców Polski”

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24, Gdańsk
Czynne: wtorek – niedziela: 10.00–17.00
Bilety w cenie 6 zł ulgowy i 10 zł normalny
Wystawę można odwiedzać do 26 marca 20017 r.

  • Informujemy, że ciesząca się dużym zainteresowaniem wystawa "Świerzy kontra Matejko.Nowy poczet władców Polski" decyzją dyrekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku zostaje przedłużona do dnia 26 marca.Bardzo dziękujemy i zapraszamy na fantastyczną podróż przez naszą historię.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

  • Waldemar Świerzy (1931-2013) - plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor projektowania plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, jest jednym z twórców polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. XX wieku. Stworzył ok. 2000 plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralnych, filmowych, cyrkowych i muzycznych), ale również prace o wymowie społecznej czy propagujące sport. Miał w swoim dorobku portrety wybitnych Polaków m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie.

  • Andrzej Pągowski - urodził się w 1953 roku. Absolwent ASP w Poznaniu, Wydział Grafiki, dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1200 plakatów. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek płyt, a także scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Oprócz plakatów teatralnych, operowych i muzycznych stworzył kilkaset filmowych i pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, m.in.: Wajdą, Zanussim, Kieślowskim, czy Polańskim. Jest zdobywcą wielu międzynarodowych nagród, a jego prace można zobaczyć, m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej powstałych po 1980 roku.

Czytaj także:

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

Wspaniali i nikczemni, niezwykli i szaleni – wystawa „Nowy poczet władców Polski”

Historia Biblioteki Raczyńskich. Wystawa Nowy poczet władców Polski

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png