2017.04.10

Świerzy kontra Matejko - cała Polska poznaje nowy poczet naszych władców

„Nowy poczet władców Polski” to unikalny zbiór portretów królów i książąt Polski autorstwa współczesnego malarza Waldemara Świerzego zestawionych z pierwowzorem mistrza Jana Matejki. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski. Dostępna w wielu miejscach w kraju ekspozycja inspiruje i uczy. Zachęcamy do jej poznania, a także do internetowej zabawy w przyporządkowanie odpowiedniego wizerunku do imienia władcy.

Świerzy kontra Matejko - cała Polska poznaje nowy poczet naszych władców

Kolekcję „Nowy poczet władców Polski” tworzy 49 portretów polskich królów i książąt autorstwa światowej sławy artysty Waldemara Świerzego. Ekspozycja pełna barwnych obrazów Świerzego jest tu zaprezentowana w zderzeniu z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki. Dzięki temu widzowie mogą poznać te same historyczne postaci z dwóch różnych perspektyw. Obie artystyczne wizje każdego z władców, poprzedzały dociekliwe studia i badania historycznych detali, tylko w innych czasach – poczet Świerzego powstał po 123 latach od zakończenia prac przez Matejkę.

Wystawa pokazuje też duże różnice w technice pracy twórczej, sposobie obrazowania czy wrażliwości. Portrety Matejki prezentują postaci posągowe, dostojne, niedostępne… Te same osoby w pracach Świerzego wyglądają zupełnie inaczej – na ich twarzach rysują się emocje, stan ducha,  czasem cechy charakteru – wydają się nam bliższe i zdradzają więcej. Warto zobaczyć samemu jak dalece różnią się od siebie te artystyczne prezentacje. Z pewnością pomoże w tym wiedza historyczna na temat królów i książąt polskich, o elementy której poszerzona jest ekspozycja.

Oryginalna wystawa, której premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 2014 roku, gościła już w wielu wyjątkowych galeriach i muzeach – ostatnio można ją było zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ze względu na duże zainteresowanie ekspozycją powstała także jej wersja mobilna, czyli repliki prac, które docierają do większych, mniejszych i najmniejszych ośrodków edukacyjnych, kulturalnych czy publicznych w całym kraju. Dzięki temu „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” był prezentowany w wielu miejscowościach regionu białostockiego, poznańskiego czy krakowskiego m.in. w lokalnych oddziałach Banku, szkołach czy domach kultury, ale także m.in. w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie czy w Ostrowskiej Synagodze Ostrowa Wielkopolskiego. W tym roku ekspozycja zawita m.in., do Szprotawskiego Domu Kultury czy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Jest dostępna też w placówkach Stowarzyszenia Siemacha, wspierającego rozwój dzieci i młodzieży.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

  • Memory z władcami Polski

    Wszystkim, bez względu na miejsce zamieszkania, proponujemy internetową zabawę w odpowiednie przyporządkowanie konkretnego wizerunku postaci władcy do jego imienia lub przydomka.

    Weź udział!

Czytaj także:

„Nowy poczet władców Polski” w Muzeum Narodowym Gdańsku. Zapraszamy!

loaderek.gifoverlay.png