2019.02.14

Walentynki bezgotówkowo. Spędzaj czas w realu, ale płać wirtualnie

Dzień Zakochanych to kolejna okazja, aby pokazać najbliższym jak ich kochamy. Spędźmy ten czas razem, na wspólnej kolacji lub wyjściu do teatru. Według danych za wszystko zapłacimy bezgotówkowo. Takie są fakty!

Według raportu PwC Polacy coraz częściej wolą zainwestować w czas spędzony z bliskimi niż w produkty materialne. Uważamy, że rodzina, partnerzy i znajomi są najcenniejszą wartością. W tamtym roku, zdaniem portalu dlahandlu.pl, wydaliśmy na Walentynki 1,5 mld złotych. W 2019 r. na pewno przekroczymy tę kwotę. Średnio na tę okazję poświęcamy ok. 200 zł. I wcale nie płacimy gotówką.

Narodowy Bank Polski informuje o rekordowej popularności kart płatniczych w internecie. W III kw. 2018 r. płaciliśmy nimi w sieci 19,2 mln razy i wydaliśmy w ten sposób 3,4 mld zł. To pierwszy kwartał w historii, gdy liczba płatności online przekroczyła 19 mln a ich wartość – 3 mld zł.  

Natomiast raport „Płatności cyfrowe 2018” przygotowany na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej pokazuje, że płatność BLIK stała się trzecim najpopularniejszym rozwiązaniem płatniczym Polaków, a 41 proc. badanych deklaruje kupowanie w internecie z wykorzystaniem komputera lub laptopa (druga pozycja na liście).

­– IKO, które jest aplikacją PKO Banku Polskiego daje nam możliwość płatności bezgotówkowej – mówi Kamil Łyskawa, doradca Oddziału 1 w Zielonej GórzePłacimy IKO, a pieniądze są pobierane bezpośrednio z naszej karty. Natomiast inaczej dzieje się gdy chcemy zapłacić BLIKIEM. Jest on częścią aplikacji IKO. Trzeba wiedzieć, że bez IKO BLIK nie istnieje – to dwa ściśle ze sobą połączone organizmy. W przypadku funkcji BLIK pieniądze są pobierane z konta. Korzystając z niego zapłacimy telefonem, wybierzemy pieniądze z bankomatu albo kupimy przez internet – idealne narzędzia kiedy planujemy randkę.  

Jak zapłacić BLIK-iem?

Umożliwia on płatności w sklepach i internecie, wypłatę pieniędzy z bankomatu i wpłatę gotówki we wpłatomacie bez użycia karty. BLIK funkcjonuje w aplikacji IKO jako:

  • kod BLIK – indywidualnie generowany,      jednorazowy ciąg 6 cyfr w aplikacji IKO. Znajdziemy go na ekranie głównym      aplikacji od razu po zalogowaniu. Możemy go również wyświetlać przed      zalogowaniem, jeśli włączymy tę opcję w ustawieniach aplikacji IKO.

  • czek BLIK –  jednorazowy ciąg 9 cyfr generowany w      aplikacji IKO. Czek BLIK wykorzystamy samodzielnie lub możemy go przekazać      innej osobie, która nie musi mieć aplikacji IKO. Operację      czekiem BLIK potwierdzamy zawsze hasłem do czeków, które możemy utworzyć w      serwisie internetowym iPKO.

W ramach systemu BLIK działają również międzybankowe przelewy na telefon z aplikacji mobilnej IKO do innych użytkowników.

Bezgotówkowe płatności to idealny sposób na Walentynki. Dzięki nim możemy improwizować: wspólna kolacja, wieczór w kinie, teatr albo koncert. Jeśli nie ma stolika, albo bilety zostały wyprzedane – zmieniamy plany. Nie ważne jak potoczy się wieczór, za wszystko zapłacimy kartą lub telefonem: zbliżeniowo z IKO lub BLIK-iem.  

IKO zawsze pod ręką

Płatności zbliżeniowe możemy aktywować klikając ikonkę falki na górnej belce aplikacji IKO lub wchodząc kolejno w sekcję PłatnościPłatności zbliżeniowe:

  • Gdy aplikacja wyświetli listę      posiadanych przez nas kart, wybierzmy tę, którą chcemy „podpiąć” do      płatności zbliżeniowych telefonem z IKO. Decyzję potwierdźmy przyciskiem „Zatwierdź”      oraz wpisując PIN do aplikacji IKO.

  • Jeśli nie mamy aktywnego NFC w      telefonie, zostaniemy przekierowani do ustawień telefonu, aby włączyć NFC.      Aplikacja IKO jest gotowa do płatności zbliżeniowej.

Skoro już wiemy jak lubimy płacić, dowiedzmy się także co kupujemy najchętniej z tej okazji. Raport TNS Kantar podaje, że najpopularniejszym prezentem walentynkowym są... czekoladki, na które decyduje się niemal połowa badanych – 47 proc. Wybieramy także kwiaty (33 proc.), bilety do kina czy na koncert (30 proc.) oraz kartki z życzeniami (23 proc.).

Warto wiedzieć, że 15 lutego obchodzimy Dzień singla. To także dobra okazja, aby spotkać się ze znajomymi, albo kupić sobie prezent. Najlepiej bezgotówkowo.

Aleksandra Pietruczuk

Czytaj także:

100-lat PKO Banku Polskiego. Podpisanie dekretu założycielskiego

100 lat śmiałych decyzji PKO Banku Polskiego – spot otwierający jubileusz

Miękkie lądowanie, czyli poduszka finansowa