„Weź to zagraj!”. W łódzkiej filmówce ruszył 37. Festiwal Szkół Teatralnych
7 dni fenomenalnych emocji gwarantują młodzi aktorzy szkół teatralnych z całego kraju. Już po raz 37. w Łodzi odbywa się Festiwal Szkół Teatralnych. Jego sponsorem jest PKO Bank Polski.
W tym tygodniu Łódź jest teatralnym centrum świata. Niemal w jednym miejscu spotkali się studenci, wykładowcy, twórcy teatru, ale także ci najważniejsi: widzowie i krytycy, którzy oglądają i oceniają. Spektakle prezentowane są na scenach Teatru Nowego w Łodzi oraz Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi.
– Widzowie 37. FST mają okazję obejrzeć najlepsze spektakle, które do Łodzi przywieźli studenci z Warszawy, Wrocławia, Krakowa oraz Białegostoku. To podsumowanie czterech lat zawodowej edukacji i przepustka w wielki świat bycia Aktorem. Festiwal Szkół Teatralnych jest wyjątkowym świętem dla wszystkich dookreślonych i jeszcze niedookreślonych adeptów zawodu. To jedyny w swoim rodzaju moment, kiedy mogą jeszcze obrać każdy kierunek, a we wskazaniu prawidłowego pomocne mogą być nagrody, przyznawane najlepszym z najlepszych – mówi Anna Kazimierczak z biura prasowego festiwalu.
Adeptów sztuki teatralnej oceniać będzie jury w składzie: Aleksandra Konieczna (aktorka i reżyserka), Jack Wakar (krytyk teatralny, dziennikarz), Ingmar Villqist (dramaturg, reżyser) i Wioletta Laszczka (naczelnik Wydziału Szkolnictwa Wyższego MKiDN).
Podczas festiwalu obejrzeć będzie można dyplomy:
Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie:
„Fedra fitness” István Tasnádi, reż. Daria Wiktoria Kopiec
„Każdy musi kiedyś umrzeć porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej” reż. Agata Duda-Gracz
„Matki” Piotr Rowicki, reż. Agata Kucińska
„Płatonow” Anton Czechow, reż. Monika Strzępka
Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (wydział zamiejscowy AT Warszawa), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie,
„Co gryzie Gilberta Grape’a” Peter Hedges, reż. Marcin Czarnik
„Spaleni słońcem_secondhand” Giovanni Pierangeli i Marcin Wierzchowski, reż. Agnieszka Glińska
„Zachodnie wybrzeże” Bernard-Marie Koltès, reż. Maja Kleczewska
Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu
„Jutro zawsze będzie jutro” Bertolt Brecht, reż. Wojciech Kościelniak
„Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” David Forest Wallace, reż. Aleksandra Popławska
„Siksy” reż. Cezary Iber
Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi
„Anioły w Ameryce” Tony Kushner, reż. Małgorzata Bogajewska
„Pomysłowe mebelki z gąbki” reż. Mariusz Grzegorzek
„Śliskie słowa” reż. Artur Urbański
Festiwal będzie obfitował także w liczne wydarzenia towarzyszące. Będą to między innymi zamknięte warsztaty teatralne „Dramat w procesie rozwoju”, których celem jest stworzenie warunków spotkania młodym twórcom teatralnym (dramatopisarzom, reżyserom, aktorom) oraz umożliwienie im konfrontacji i wymiany doświadczeń podczas wspólnej pracy nad scenicznym kształtem tekstu dramatycznego na zasadzie partnerskiej pracy twórczej. W festiwalowym tygodniu zaplanowano także promocję antologii pt.: „Polska jest mitem. Nowe dramaty”, która jest pokłosiem ostatniej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, ale wykracza poza ramy czysto dokumentacyjnego zapisu.
– Festiwal Szkół Teatralnych powstały z inicjatywy Jana Machulskiego jest wieloletnią łódzką tradycją. Cieszy się ogromnym uznaniem w środowisku studentów szkół i akademii teatralnych w Polsce. Festiwalowi towarzyszą również inne wydarzenia kulturalne. To, co mnie przekonało do tego Festiwalu to fakt absolutnie wolnej twórczości, spontaniczności i radości. Profesjonalne przedstawienia dyplomowe, gdzie młodzi artyści kończący studia aktorskie mogą się zaprezentować, są swego rodzaju „start-upami”. To przestrzeń, gdzie muszę się pokazać, zainteresować swoją ekspresją, porwać swoich fanów, ale przede wszystkich zachwycić potencjalnych pracodawców. Festiwal bowiem, to także miejsce spotykań dyrektorów teatrów, osobowości świata filmu i teatru, doświadczonych artystów, czyli osób, które mogą pomóc młodym artystom otwierać ich drogi na przyszłość – mówi Krzysztof Garbacz, dyrektor Regionu PKO Banku Polskiego.
Zaznacza, że PKO Bank Polski jestotwarty na różne działania artystyczne. – W tym przypadku, docieramy do ludzi młodych. Festiwalową publiczność stanowią studenci z całej Polski. Dzięki temu obecna jest tam atmosfera spontaniczności i radości. Spektakl żyje interakcją, czyli jest połączeniem tego co się dzieje na scenie z tym, co ma miejsce na widowni. Jest to wydarzenie nowoczesne, wyjątkowe i cieszę się, że możemy być patronem FST po raz kolejny.
W trakcie festiwalu zaplanowano także panele dyskusyjne, warsztat castingowy a także spotkania z aktorami FST, którzy występują „na wielkich ekranach”. W Kinie Szkoły Filmowej gościć będą Bartłomiej Topa, Robert Więckiewicz, Marianna Zydek oraz Karolina Bruchnicka. Zaplanowano również otwarte dla publiczności spotkanie z jurorką FST, reżyserką i aktorką filmową i teatralną, Aleksandrą Konieczną.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
„Siła Wajdy pochodzi nie tylko z jego talentu, ale też z umiejętności zarządzania talentami innych”. Rozmowa z dr hab. Rafałem Syską, kuratorem wystawy „Wajda”
Gdy nawet telefon nie służy już do rozmawiania, mówienie staje się prawdziwą sztuką!
Głosujmy na wystawę Karola Śliwki!
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.